×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
29. jūnijs, 2016
Drukāt

Egils Līcītis: Vai tas bija angļu melnais humors (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Jautājums esot bijis tīri hamletisks – būt vai nebūt Apvienotajai Karalistei Eiropas Savienības sastāvā? Bet vai gaidījāt citu atbildi no cilvēkiem, kuru senči atdeva puskaraļvalsti par vienu zirgu? Auzu tumes ēdāji, pabu pārkoksnējušās mēbeles, reimatisma grauzti skvairi, sers Pols Makārtnijs un sulainis Berimors, Veins Rūnijs un slavenie angļu futbola līdzjutēji nebija par slinku atstāt iesāktu ela sešpaku, pārtraukt “Smalkā stila” Hiacintes Burkā skatīšanos, pacelt pakaļas un pateikt “No!” vakarējai dzīvei zem Briseles pātadziņas. Valdi, Britānija! – līdz jaunas nākotnes rītam auroja vecie impērijas lauvassirdis. Tāpat latvieši reiz sacīja – kaut pastalās, bet brīvi!

Izpildījuši pienākumu pret valsti, karalienes Elizabetes pavalstnieki, arhipelāga iedzīvotāji, Vata Teilora pēcnācēji atgriezās “mans nams, mana pils” un atkorķēja nākamo elu.

Un kas notika? Likās, ka kontinentālā Eiropā gaisā pacēlies gigantisks dzelošu bišu spiets vai ienesta viktorīnās pazīstamā maģiskā melnā kaste, lai visi minētu – kas tur iekšā? Pamodušies ES locekļi berzēja acis un jautāja – vai tas ir melnais angļu humors? Vai nudien notikusi Lohnesa briesmoņa atrašanai pielīdzināma sensācija? Latviešu vecmāmiņas noraudāja, ka nemūžam neredzēs salās palikušo mazmeitiņu Zanīti, bet panīte bēdājās, ka vīrs poļu santehniķis Kšištofs ir prom uz neatgriešanos un sūtīs vien nevērtīgas mārciņas. Aizpampušie eiropieši lauzās dzertuvju durvīs – vai “scotch whiskey” vēl vakarvakara cenā?

Ļaudis, kuriem kulta figūra ir Žans Klods Junkers, jutās kā piešiem piedurti sānos un atklāja plašu darba fronti – sniegt uzziņu, kā noticis šaušalīgais noziegums, tikpat smalki, kā tādu saņēma doktors Votsons. Šie mistiķi konstatēja – kaut “Brexit” referendumu rosināja premjers Kemerons, to vadīja misters Bīns un skaidrā prātā angļi vis nav balsojuši. Uzvarēja pensionāri, kādreizējie “Sex pistols” klausītāji, un tas nav olrait. Lielbritānijas jaunatnei nolaupīta laimīga, bēdu neaptumšota nākotne. Kad ierastā, kā bobiju regulētas satiksmes kārtība pasūtīta pie velna vecmāmiņas, iestāsies haoss, angļu tautai uzspiedīs dzīvnieku fermas bauslību. Ja sacelšanās sala nenogrims Ziemeļjūrā, pamazām pārvērtīsies par degradētu un dezorganizētu teritoriju.

Lai nenonāktu tik šaurā bezizejā kā Vinnijs Pūks, eksperti deva kodolīgus padomus. Jo nevar būt, ka viena valsts ir elementārāk apkopjama organizācija nekā no Briseles glāžstikla namiem pārvaldītas mājīgas kopmītnes. Augsti kvalificētie eirokrāti minstinājās – stiept gumiju ar brīvības došanu Britānijai, vai lēdijām un džentlmeņiem to izsniegt jau rīt ap five’o’clock tējas dzeršanas laiku. Varbūt – pēc dr. Džekila un mr. Haida leģendas piemēra – lai pa dienu Lielbritānija dzīvo Eiropas Savienībā, bet uz nakti Angliju slēgtu un atslēgu nolauztu.

Bet reālpolitiķi, kas pieņem pasauli, kāda tā ir, sacīja – pa lielam tak nekas nav noticis un nenotiks. Ko šūmēties par nākotni nezināmo.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Var jau rakstīt feļetonus un ironiski smīnēt, kā to dara Līcītis par referendumu Lielbritānijā, bet ironija te ir pilnīgi nevietā. Briti ir uzcēluši savā valstī pārtikušu sabiedrību ar labu dzīves līmeni, dod ES kopējā katlā 17 miljardus eiro savas valsts naudas, bet pretī saņem nekontrolētu imigrāciju un Briseles ierēdņu diktātu, kā arī juridiskas norādes un pamācības neko nemainīt. Pensionāri no laimes meklētāji Austrumeiropas bariem vien emigrē uz šo zemi, lai saņemtu nenopelnītas privelēģijas un pabalstus un dzīvotu pārticībā, bieži vien neko nedarot. Tajā pat laikā valstij ir milzīgs ārējais parāds un imigranti bieži vien rada dažādas negācijas britu sabiedrībā. Briseles ierēdņi to visu attaisno ar cilvēktiesībām, kas ES ir novestas galējā liberālisma stāvokli un robežojas ar visatļautību. Robeža starp saprātīgu demokrātiju un visatļautību Briselē nav novilkta un tāpēc nav ko brīnīties, ka pārējo valstu sabiedrība uz to visu reaģē saasināti, līdz pat šīs savienības pamešanai.

  2. Būtu laiks turīgajiem latviešiem braukt mājās. Es domāju tos, kam Latvijā pieder zeme, meži, privātmājas. Tādu Britānijā ir daudz, ticiet man!

  3. Kādas muļķības britiem vis ir štokos. Teiksim Īrija un Ziemeļ Īrija ,Dundalk pierobežas pilsēta jau tagad sāk gatavoties iepirkšanās tūrēm uz Ziemeļ Īriju ,lētāk ! Norūpējušies ir īrijas lauksaimnieki un pārstrādes industrija ,Ziemeļ Īrija pateicoties vājākai sterliņu mārciņai iegūs reālā sektora priekšrocības. Tas attiecas uz ikdienas sadzīvi ,māju īri ,pārtiku,apģērbu ,komunālie maksājumi utt. LĒTĀK ! Kapeic tā nevar ES ,ko ?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+