×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
5. augusts, 2014
Drukāt

Valdība apstiprina komisiju VDK dokumentu izpētei (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Valdība otrdien apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto rīkojuma projektu, kas paredz speciālās starpdisciplinārās komisijas izveidi Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskai izpētei, informē IZM.

Komisija izveidota, lai veiktu VDK dokumentu zinātnisko, tostarp vēsturisko un juridisko, izpēti un izvērtētu materiālo un morālo kaitējumu, ko VDK nodarījusi Latvijas Republikai un tās iedzīvotājiem.

“Vairāki desmiti tūkstoši represēto personu lietu sāk izbalēt, jo tās ir rakstītas uz ne visai kvalitatīva papīra, tādējādi apdraudot šo personu ģimenēm iespēju ar tām iepazīties. Lai nodrošinātu šīs vēstures daļas saglabāšanu nākamajām paaudzēm, ir nepieciešams represēto personu lietas un citus materiālus digitalizēt. Tam savukārt vajadzīgs papildu finansējums,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V).

Par komisijas vadītāju apstiprināts Latvijas Universitātes (LU) Latvijas Vēstures institūta pētnieks Dr. hist. Kārlis Kangeris, savukārt par komisijas priekšsēdētāja vietnieku vēstures jautājumos apstiprināts Latvijas Okupācijas muzeja direktora vietnieks Dr.hist. Ritvars Jansons, bet par vietnieku juridiskās zinātnes jautājumos – Konstitucionālo tiesību institūta valdes priekšsēdētāja Dr. iur. Kristīne Jarinovska.

Darbam komisijā apstiprināti arī Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva eksperts Dr. hist. Ainārs Bambals, Latvijas Okupācijas izpētes biedrības valdes priekšsēdētāja vietnieks Mag.hist. Bonifācijs Daukšts, LU Vēstures un filozofijas fakultātes docents Dr.hist. Raimonds Cerūzis, Sociālās atmiņas pētniecības centra valdes priekšsēdētājs Dr.sc. comm. Mārtiņš Kaprāns, LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dr.phil. Solveiga Krūmiņa-Konkova, LU Vēstures un filozofijas fakultātes docents Dr.hist. Jānis Ķeruss, LU Juridiskās fakultātes profesors Dr.iur. Jānis Lazdiņš, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva galvenais arhīvists, LU Vēstures un filozofijas fakultātes maģistrants Bac.hist. Gatis Liepiņš, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Mag.hist. Rudīte Menģelsone, LU Vēstures un filozofijas fakultātes asociētais profesors Dr.hist. Jānis Taurēns un LU Latvijas Vēstures institūta pētnieks Mag.hist. Artūrs Žvinklis.

Nepieciešamības gadījumā komisijas priekšsēdētājs var pieaicināt arī citus ekspertus.

Kā ziņots, atbilstoši likumam par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu VDK dokumenti, kuros nav informācijas par konkrētām fiziskajām personām, ir izmantojami un publicējami bez ierobežojumiem.

Savukārt dokumentu zinātnisko izpēti atbilstoši šī likuma mērķim veiks Ministru kabineta izveidota speciāla starpdisciplināra komisija. Saskaņā ar likumu VDK dokumentu zinātniskā izpēte veicama līdz 2018.gada 31.maijam. Ministru kabinetam komisija bija jāizveido šogad.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jācer, ka izpēte patiešām būs zinātniska.
    Mani daudz vairāk interesē, vai jel kad notiks CCCP finansu orgānu darbības izpēte un noskaidros kādu ļaunumu tie ir nodarījuši Latvijas tautai. ” Čekists” kā lamuvārds – tas jau ir ļoti jauka lieta, bet vēl ne reizi nav gadījies, ka tiktu analizēti “finotģelu” darbi …

Draugiem Facebook Twitter Google+