Bizness

Valdība atbalsta cukura ražošanas atļaušanu Latvijā0

Foto – LETA

Valdība otrdien atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos noteikumus ārpuskvotas cukura ražošanai un rūpnieciskai cukura pārstrādei, aģentūra BNS uzzināja valdības sēdē.

ZM paskaidroja, ka patlaban saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulu cukura ražošanas kvota Latvijai ir noteikta nulle tonnu apmērā, tādēļ, kamēr kvotu sistēma ES  cukura  sektorā nav atcelta,  Latvijā var ražot tikai ārpuskvotas cukuru, ko drīkst realizēt kā rūpniecisko cukuru vai nomaksājot papildu nodevu 500 eiro apmērā par katru cukura tonnu.

Sagatavotie noteikumi paredz kompetento iestādi, kura veiks ārpuskvotas cukura  ražotāju un rūpnieciskā cukura pārstrādātāju apstiprināšanu, apstiprinājuma atsaukšanu, pārbaudes un soda sankciju piemērošanu. Noteikumos arī paredzēta nepieciešamā informācija, kas ārpuskvotas cukura  ražotājam un rūpnieciskā cukura pārstrādātājam būs jāiesniedz Lauku atbalsta dienestā cukura bilances sagatavošanai.

Tāpat noteikumi nosaka papildu nodevas piemērošanas kārtību, ja ārpuskvotas saražotais cukurs  tiek realizēts attiecīgi iekšējā vai ārējā tirgū (izņemot rūpnieciskajā ražošanā), un sodu sankciju piemērošanas kārtību ārpuskvotas cukura ražotājiem un rūpnieciskā   cukura  pārstrādātājam, ja netiek ievērotas ES tiesību aktu normas.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka 2006.gadā ES tika sākta cukura reforma, kuras uzdevums bija daļēji atvērt cukura tirgu trešajām valstīm un samazināt cukura cenu ES iekšējā tirgū. Pirms cukura reformas sākšanas cukurs tika ražots 23 ES valstīs no 27. Cukura reformas laikā no cukura ražošanas pilnībā ir atteikušās Latvija, Portugāle, Īrija, Bulgārija un Slovēnija.

Latvijā savulaik strādāja trīs cukurfabrikas  – Liepājā, Jēkabpilī un   Jelgavā. 1999.gadā Jēkabpils   cukurfabrika  tika pasludināta par maksātnespējīgu, bet 2007.gadā cukura ražošanu pārtrauca arī Liepājā un   Jelgavā. Abas cukurfabrikas  darbību pārtrauca ES cukura reformas ietvaros, un par to no ES cukura nozares restrukturizācijas fonda abas kopumā saņēma 6,8 miljonu latu kompensācijas. No šā fonda kompensācijas saņēma arī   cukurbiešu  audzētāji – kopumā 330 lauksaimniekiem tika izmaksāti 13,98 miljoni latu.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Kādēļ pirmās “Hilton” viesnīcas Latvijā numuriņos nav minibāru un vannu?
21 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Zina, redz visi, bet skaļi nerunā – aizliegtās tēmas darba vietās
21 stundas
LE
LETA
Ekonomika
3,374 miljoni pasažieru – “airBaltic” bilance šī gada astoņos mēnešos
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

EL
Egils Līcītis
Latvijā
Kāda sabiedrība, tādas pašvaldības. Saruna ar Andri Jaunsleini
12 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Konkursā uz FKTK padomes priekšsēdētāja amatu izvēlēta “Citadeles” valdes locekle Purgaile
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Tele2: Valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem
15 minūtes
LE
LETA
Dabā
Nākamās nedēļas sākumā gaisa temperatūra noslīdēs vēl zemāk: pirmās prognozes
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Negaidīts atklājums, kā mazināt globālās sasilšanas problēmu
1 stunda