×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Valdība atbalsta cukura ražošanas atļaušanu Latvijā

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība otrdien atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos noteikumus ārpuskvotas cukura ražošanai un rūpnieciskai cukura pārstrādei, aģentūra BNS uzzināja valdības sēdē.

ZM paskaidroja, ka patlaban saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulu cukura ražošanas kvota Latvijai ir noteikta nulle tonnu apmērā, tādēļ, kamēr kvotu sistēma ES  cukura  sektorā nav atcelta,  Latvijā var ražot tikai ārpuskvotas cukuru, ko drīkst realizēt kā rūpniecisko cukuru vai nomaksājot papildu nodevu 500 eiro apmērā par katru cukura tonnu.

Sagatavotie noteikumi paredz kompetento iestādi, kura veiks ārpuskvotas cukura  ražotāju un rūpnieciskā cukura pārstrādātāju apstiprināšanu, apstiprinājuma atsaukšanu, pārbaudes un soda sankciju piemērošanu. Noteikumos arī paredzēta nepieciešamā informācija, kas ārpuskvotas cukura  ražotājam un rūpnieciskā cukura pārstrādātājam būs jāiesniedz Lauku atbalsta dienestā cukura bilances sagatavošanai.

Tāpat noteikumi nosaka papildu nodevas piemērošanas kārtību, ja ārpuskvotas saražotais cukurs  tiek realizēts attiecīgi iekšējā vai ārējā tirgū (izņemot rūpnieciskajā ražošanā), un sodu sankciju piemērošanas kārtību ārpuskvotas cukura ražotājiem un rūpnieciskā   cukura  pārstrādātājam, ja netiek ievērotas ES tiesību aktu normas.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka 2006.gadā ES tika sākta cukura reforma, kuras uzdevums bija daļēji atvērt cukura tirgu trešajām valstīm un samazināt cukura cenu ES iekšējā tirgū. Pirms cukura reformas sākšanas cukurs tika ražots 23 ES valstīs no 27. Cukura reformas laikā no cukura ražošanas pilnībā ir atteikušās Latvija, Portugāle, Īrija, Bulgārija un Slovēnija.

Latvijā savulaik strādāja trīs cukurfabrikas  – Liepājā, Jēkabpilī un   Jelgavā. 1999.gadā Jēkabpils   cukurfabrika  tika pasludināta par maksātnespējīgu, bet 2007.gadā cukura ražošanu pārtrauca arī Liepājā un   Jelgavā. Abas cukurfabrikas  darbību pārtrauca ES cukura reformas ietvaros, un par to no ES cukura nozares restrukturizācijas fonda abas kopumā saņēma 6,8 miljonu latu kompensācijas. No šā fonda kompensācijas saņēma arī   cukurbiešu  audzētāji – kopumā 330 lauksaimniekiem tika izmaksāti 13,98 miljoni latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+