×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
29. februāris, 2012
Drukāt

Valdība atbalsta fiskālās disciplīnas stiprināšanu ES


Valdība vakar atbalstīja jauno starpvalstu līgumu fiskālās disciplīnas stiprināšanai Eiropas Savienībā (ES).
 Līgums paredz, ka vispārējās valdības budžets ir sabalansēts vai ar pārpalikumu, ja vispārējās valdības gada strukturālā bilance atbilst attiecīgās valsts vidēja termiņa mērķim un strukturālā deficīta zemākais rādītājs ir 0,5% no iekšzemes kopprodukta.


Ja vispārējās valdības parāda attiecība pret iekšzemes kopproduktu tirgus cenās ir daudz mazāka par 60% un ja publisko finanšu ilgtspējas risks ilgtermiņā ir neliels, deficītam nevajadzētu pārsniegt 1,0% no iekšzemes kopprodukta, paredz līgums.

“Ja vispārējas valdības parāda attiecība pret iekšzemes kopproduktu pārsniedz 60% no IKP, līgumslēdzējas puses apņemas samazināt tā atšķirību salīdzinājumā ar atskaites vērtību par vidēji vienu divdesmito daļu gadā,” informēja Ārlietu ministrijā.

Līgumā paredzēts, ka fiskālās disciplīnas prasības ir jāiestrādā nacionālajās tiesību normās, vēlams konstitucionālā līmenī.

Līgumā arī iestrādātas konkrētas procedūras, lai novērstu, ka kāda dalībvalsts neīsteno noteiktos fiskālās disciplīnas pasākumus. “Eiropas Savienības tiesa var pieņemt spriedumu, kurš paredzēs valstij jaunu pienākumu konkrētā laika posmā novērst neatbilstību līgumā minētajām saistībām,” klāstīja ministrijā. ĀM piebilda, ka ES tiesa var piespriest dalībvalstij atbilstošu soda naudu vai kavējuma naudu līdz pat 0,1% no IKP.

Līgums stāsies spēkā, kad to būs ratificējušas vismaz 12 eirozonas dalībvalstis, kas plānots līdz 2013. gada 1. janvārim. Paredzēts, ka Latvija jaunā starpvalstu līguma fiskālās disciplīnas stiprināšanai ES normas piemēros tikai pēc eiro ieviešanas ‒ ne agrāk kā 2014. gada 1. janvārī.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+