Ekonomika
Īpašums

Valdība atbalsta likumu, kas ierobežos trešo personu piesaisti nekustamo īpašumu darījumos0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Robert Kneschke/Shutterstock

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumu.

FM likumprojektu izstrādāja, lai regulētu nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības tiesiskos pamatus un nodrošinātu šo personu profesionālās darbības uzraudzību, kā arī, lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu un sekmētu stabilu, drošu un uzticamu starpniecības pakalpojumu sniegšanu.

Ministrijā atzina, ka patlaban par nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem var būt ikviena persona, un pat tad, ja viņa ir pārkāpusi finanšu noziegumu aizlieguma prasības, nav aizliegts turpināt sniegt starpniecības pakalpojumus. FM secināja, ka patlaban Latvijā nepastāv efektīvs nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumu regulējums.

Likumprojekta mērķis ir sekmēt stabilu, drošu un uzticamu starpniecības pakalpojumu sniegšanu un veicināt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas risku apkarošanu.

Šī mērķa sasniegšanai likumprojekts nosaka nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības tiesiskos pamatus, kā arī nodrošina nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības uzraudzību, cita starp paredzot iespēju izslēgt nekustamā īpašuma darījumu starpnieku no nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistra, ja viņš ir būtiski pārkāpis finanšu noziegumu apkarošanas likuma prasības.

Likumprojekts neaizliedz fiziskām un juridiskām personām veikt darbības ar tiem piederošajiem nekustamajiem īpašumiem, bet gan paredz ierobežot trešo personu piesaisti kā darījumu starpnieku, tas ir, veikt starpniecības pakalpojumus citu personu labā saimnieciskās darbības ietvaros.

Likums netiks attiecināts uz amatpersonām, kuras strādā publisko tiesību sfērā, kā zvērinātiem notāriem, zvērinātiem tiesu izpildītājiem, kuri veic darbību, kura nav uzskatāma par saimniecisko darbību.
Saistītie raksti

Likums nav attiecināms arī uz maksātnespējas procesa administratoriem, jo tie veic pilda pienākumu, līdzīgi kā zvērināti tiesu izpildītāji, parādnieka mantu realizē, pamatojoties uz likumā noteiktiem pienākumiem.

2018.gada 31.decembrī Valsts ieņēmumu dienesta uzraudzībā bija 1612 aģenti vai starpnieki darījumos ar nekustamo īpašumu. Laika posmā no 2018.gada 1.janvāra līdz 2018.gada 31.decembrim 73 nodokļu maksātāji bija reģistrējuši darbības veidu aģenta vai starpnieka pakalpojumi darījumos ar nekustamo īpašumu.

Gala lēmums par likumu būs jāpieņem Saeimai, bet plānots, ka tas stāsies spēkā šā gada 1.decembrī.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Palielina ar komandējumiem saistītos izdevumus: kādas ir jaunās likmes?
15 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Rosina pielāgot fotoradarus OCTA un tehniskās apskates kontrolei visā transporta plūsmā 1
15 stundas
MK
Mārtiņš Kalaus
Ekonomika
Kad motivācijas sistēmas darbiniekus nevis motivē, bet izdedzina
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Anglijā tādus stāstus nedzirdēsiet. SARUNA ar britu žurnālistu Vinsentu Hantu
Intervija 6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Es rokas nejūtu! Lūdzu, palīdziet…” Rīgā pēc svētku salūta Daugavā iekrituši divi pusaudži
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO, VIDEO: Tas ir noticis – Latvijas futbola izlase pārtrauc deviņu zaudējumu sēriju un uzvar Austriju
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Gontarevs: “RNP” valdes atlaišana ir politisks un nepamatots lēmums
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Plūdi Venēcijā nodarījuši nopietnu kaitējumu Svētā Marka bazilikai
4 stundas