Ekonomika
Īpašums

Valdība atbalsta likumu, kas ierobežos trešo personu piesaisti nekustamo īpašumu darījumos0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Robert Kneschke/Shutterstock

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumu.

FM likumprojektu izstrādāja, lai regulētu nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības tiesiskos pamatus un nodrošinātu šo personu profesionālās darbības uzraudzību, kā arī, lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu un sekmētu stabilu, drošu un uzticamu starpniecības pakalpojumu sniegšanu.

Ministrijā atzina, ka patlaban par nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem var būt ikviena persona, un pat tad, ja viņa ir pārkāpusi finanšu noziegumu aizlieguma prasības, nav aizliegts turpināt sniegt starpniecības pakalpojumus. FM secināja, ka patlaban Latvijā nepastāv efektīvs nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumu regulējums.

Likumprojekta mērķis ir sekmēt stabilu, drošu un uzticamu starpniecības pakalpojumu sniegšanu un veicināt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas risku apkarošanu.

Šī mērķa sasniegšanai likumprojekts nosaka nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības tiesiskos pamatus, kā arī nodrošina nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības uzraudzību, cita starp paredzot iespēju izslēgt nekustamā īpašuma darījumu starpnieku no nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistra, ja viņš ir būtiski pārkāpis finanšu noziegumu apkarošanas likuma prasības.

Likumprojekts neaizliedz fiziskām un juridiskām personām veikt darbības ar tiem piederošajiem nekustamajiem īpašumiem, bet gan paredz ierobežot trešo personu piesaisti kā darījumu starpnieku, tas ir, veikt starpniecības pakalpojumus citu personu labā saimnieciskās darbības ietvaros.

Likums netiks attiecināts uz amatpersonām, kuras strādā publisko tiesību sfērā, kā zvērinātiem notāriem, zvērinātiem tiesu izpildītājiem, kuri veic darbību, kura nav uzskatāma par saimniecisko darbību.
Saistītie raksti

Likums nav attiecināms arī uz maksātnespējas procesa administratoriem, jo tie veic pilda pienākumu, līdzīgi kā zvērināti tiesu izpildītāji, parādnieka mantu realizē, pamatojoties uz likumā noteiktiem pienākumiem.

2018.gada 31.decembrī Valsts ieņēmumu dienesta uzraudzībā bija 1612 aģenti vai starpnieki darījumos ar nekustamo īpašumu. Laika posmā no 2018.gada 1.janvāra līdz 2018.gada 31.decembrim 73 nodokļu maksātāji bija reģistrējuši darbības veidu aģenta vai starpnieka pakalpojumi darījumos ar nekustamo īpašumu.

Gala lēmums par likumu būs jāpieņem Saeimai, bet plānots, ka tas stāsies spēkā šā gada 1.decembrī.

LA.lv
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
“Kurt Koenig” ieņēmumus audzē par ceturto daļu
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Kā izskatīsies Rail Baltica nākotnes infrastruktūra
5 stundas
LE
LETA
Ekonomika
3D displeju ražotājs “Eurolcds” investējis 1,1 miljonu eiro jaunā ražošanas līnijā
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Veselam
Trakumsērgu atved no Āzijas: Daugavpilī mirušo sievieti nebija iespējams izglābt
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Latgalē veiktas nežēlīgas laupīšanas: aizturēti divi sevišķi bīstami noziedznieki
27 minūtes
LE
LETA
Sports
WADA uz četriem gadiem diskvalificē Krieviju
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Rīga jāatpūtina no Ušakova un viņa sekotājiem 1
53 minūtes
LE
LETA
Dabā
Brīžiem līs, vietām gaidāms arī sniegs. Prognoze otrdienai
1 stunda