×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
11. augusts, 2017
Drukāt

Valdība atsakās no teikšanas (5)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Vakar valdība liedza Biznesa augstskolai “Turība” atvērt jaunu studiju virzienu “Māksla”, kurā privātā augstskola vēlējās īstenot studiju programmu “Produktu dizains”. Šādu lēmumu valdība pamatoja ar to, ka Latvijā šāds studiju virziens jau atvērts divās koledžās un 13 augstskolās un “Turībai” varētu nebūt gana daudz atbilstošas kvalifikācijas mācībspēku. Iespējams, šī bija pēdējā reize, kad valdība īstenoja savas tiesības liegt kādai augstskolai atvērt kārtējo studiju virzienu, jo šajā pašā sēdē valdība atbalstīja izmaiņas Augstskolu likumā, kas paredz, ka no nākamā gada par jaunu virzienu atvēršanu lems pats augstskolu dibinātājs.

Valsts augstskolu gadījumā lēmumu tātad joprojām pieņems valdība, jo šīs augstskolas ir Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), kā arī citu ministriju pārziņā. Taču par jaunu virzienu atvēršanu privātajās augstskolās valsts institūcijām vairs teikšanas nebūs.

Šķiet neizprotami: kāpēc valdība gatava atteikties no pilnvarām lemt par studiju virzienu atvēršanu, ja prakse liecina, ka jau vairākas reizes Ministru kabinets atzinis jaunu studiju virzienu atvēršanu par nelietderīgu. Pamatojot nepieciešamību mainīt Augstskolu likumu, IZM norāda, ka augstskolā augstākā vadības institūcija un lēmējinstitūcija stratēģiskajos, finanšu un saimnieciskajos jautājumos ir tās dibinātājs. Turklāt izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis apgalvoja, ka valdības lēmumi par virzienu atvēršanu lielā mērā bijuši formāli, pārējie ministri paļāvušies uz IZM viedokli šajā jautājumā. Jaunā virzienu atvēršanas sistēma būšot mazāk birokrātiska nekā līdzšinējā. Turklāt pēc tam, kad dibinātājs būs atvēris jaunu studiju virzienu, tas vēl būs jāakreditē vai nu Latvijā Akadēmiskās informācijas centrā, vai arī kādā Eiropā atzītā kvalitātes nodrošināšanas aģentūrā. Tad nu šis centrs vai aģentūra arī izvērtēs, vai augstskola būs spējīga jauno studiju virzienu īstenot gana kvalitatīvi.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. jautajums ko nez kāpec neuzdeva žurnalisti Atbildēt

  cik jaunā programma butu izmaksājusi valstij. aldis protams gudrs z\ens, un piesauc cik valstij ienestu, bet cik izmaksātu neviens nez kāpec nepiemin. nav tā ka nu privāta augstskoja un sedz tik no savas naudas. vienmer ir kādas izmaksas ari no valsts

 2. Jauni virzieni ir vajadzīgi, atnāk tāds skolots švīts un neko nejēdz.

 3. Kaut kādai lokālajai “valdībai” nekad nav tiesību noteikt, ko privātais var atvērt !
  Salobējuši tie, kuri baidās no konkurences !
  Izsmiekls:
  birokrāti ar “varbūt ka nebūs” “pamatojumu” aizliedz !

 4. Kaut kādai lokālajai “valdībai” nekad nebūs tiesības noteikt globālajam biznesam -, ko drīkst, ko nedrīkst!

Draugiem Facebook Twitter Google+