×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
22. jūnijs, 2017
Drukāt

Valdība izlīdzina trūcīgos (15)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Ministru kabinets (MK) otrdien grozīja noteikumus par trūcīgā statusa piešķiršanas kārtību, ierobežojot pašvaldību tiesības piemērot dažādus izņēmumus. Līdzšinējā kārtība noteica, ka par trūcīgo drīkst atzīt tādas personas, kuru vidējie mēneša ienākumi pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 128,06 eiro, kā arī tai nepieder uzkrājumi, vērtspapīri vai kāds cits īpašums. Taču šie paši noteikumi arī ļāva pašvaldībām saistošajos noteikumos noteikt izņēmumus, kad trūcīgā statusu drīkst piešķirt personām ar papildu īpašumu. Valsts kontrole, izvērtējot, kā pašvaldības izmantojušas šīs tiesības, secinājusi, ka vairākas no tām rīkojušās, maigi izsakoties, vieglprātīgi. Dažviet noteikts, ka trūcīgai personai var piederēt līdz pat sešiem nekustamajiem un līdz pat deviņiem kustamajiem īpašumiem, kamēr citos novados trūcīgā statuss tiek atteikts pat tad, ja cilvēkam pieder traktors, kas tiek izmantots piemājas saimniecības uzturēšanai. “Tas rada situāciju, kad ģimenēm (personām) ar līdzvērtīgu ienākumu un materiālā stāvokļa līmeni netiek nodrošināta līdzvērtīga iespēja saņemt normatīvajos aktos paredzētos tiesiskos labumus,” revīzijas ziņojumā pirms trīs gadiem secināja VK.

Pēc vairākus gadus ilgušām diskusijām darba grupās un komisijās valdība vakar akceptēja Labklājības ministrijas piedāvātos grozījumus, kas ierobežo pašvaldību iespējas ietekmēt trūcīgā statusa pretendentu loku.

Jaunajā redakcijā ierobežotas pašvaldību iespējas piemērot izņēmumus un precizēts, kāds īpašums drīkst piederēt trūcīgā statusa pretendentiem (nekustamais īpašums, kur ģimene dzīvo, zeme ne vairāk kā 5 ha platībā un ne vairāk kā viens mehāniskais transportlīdzeklis).

Labklājības ministrs Jānis Reirs vakar pēc valdības sēdes uzsvēra, ka šādi grozījumi nepieciešami, lai personas ar līdzīgu materiālo situāciju varētu saņemt līdzīgu atbalsta apmēru neatkarīgi no tā, kurā Latvijas malā tās dzīvo. Ministrs arī uzsvēra, ka grozījumu mērķis nav mākslīgi samazināt vai palielināt trūcīgo personu skaitu valstī vai arī vērsties pret pašvaldību tiesībām pašām lemt par saviem iedzīvotājiem. “Manuprāt, tas ir mīts, ka pašvaldības būtu dalījušas šos pabalstus pa labi un kreisi. Savā praksē esmu pārliecinājies, ka lielākoties tās ļoti rūpīgi izvērtē pieteikumus. Taču ir atsevišķi gadījumi, kad tās ir rīkojušās pārāk vieglprātīgi, un cerams, ka jaunie grozījumi palīdzēs šādus gadījumus novērst,” teica Reirs.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Pagaidiet, laukos, ja dzīvo mājās tas vienīgais transporta līdzeklis tiek uzturēts arī uz ēdiena rēķina, kā lai savādāk aut kur aizbrauc, ja ģimene dzīvo nekurzemē, padomājiet cik izmaksā autobuss visai ģimenei uz pilsētu un atpakaļ, lētāk un ērtāk sanāk sasēdināt visus un aizbraukt ar mašīnu. Arī pārtikas u.c.lielu lietu sapirkšanai vajag transportu, kur ielikt, laukos grūti ir ģimenei bez mašīnas. Un varbūt tie pāris ha zemes tiek arī visi apstrādāti, lai badā nenomirtu vai pārdod kaut ko no izaudzētā. Mašīna un kāds ha zemes nav šiks un neviens no tā nav bagāts palicis, tas ir izdzīvošanas minimums ģimenei laukos.

 2. Kā var būt trūcīgs,ja pieder kaut vai 1 transporta līdzeklis ? kur trūcīgs ņem naudu TA un degvielai ? Ja ir 5ha zemes tad NAV trūcīgs, bet SLINKS un tādam pabalsts nepienākas !!

 3. Valdība IZLĪDZINA TRŪCĪGOS….KAD UN KUR, ja cenas visām precēm, pakalpojumiem un zālēm NEMITĪGI KĀPJ KATRU CETURKSNI???? Cītīgi sekoju un pierakstu cenas sev lietotajiem produktiem un nepieciešamajai produkcijai! Ja tā turpinās un NEKAS NENOSTABILIZĒSIES KAUT VAI UZ LAIKU, NEKĀDA IZLĪDZINĀŠANA NAV IESPĒJAMA………KO VAR MULDĒT?????

 4. pardon, kuri nevīžo, es domāju

 5. atkal kārtējās gaudas par nabadziņiem, kurineīžo strādāt. Darbaspēka nav, jāved no ārzemēm, kamēr 24 tūkstoši jaunu cilveku līdz 30 gadiem nestrāda un nemācās. Pabalsti vispār ir maksājami tikai darba nespējīgiem

 6. Vispār tādus pabalstus atcelt! Nu jau ir izaugusi paaudze, kas pārtiek tikai no visādiem pabalstiem, piemaksām, bērnu naudām, dzemdēšanas naudām u.c. Respektīvi, milzu apmēros notiek nabadzības atražošana, kam iemesls ir pabalstu dāļāšana. Tūkstošiem ir saradušies degenerate, kas tikai vairojas un kam arī pietiek ar dzīvības vilkšanu no pabalstiem un ziedojumiem.

 7. ko veel var dariit?

 8. ah jūs piderasi, neļaujat komentēt…
  laikam pipelīte par mazu. bit.ly/2rlVopq

 9. nacionālais dzintarēns Atbildēt

  Trūcīgajiem dosim mazāk, jo jāpērk sešdesmito gadu angļu bruņu vāģi, tas nekas, ka tas kirevs nāk , bet nav atnācis 27 gadus, bet bēglīšiem taču vajag ātrāku internetu un apkopēju.

 10. vai tik Karginonkuls ar nebij trūcīgs? Jo pēc bankas ,viņš tač bij tukšā, tik vien kā košļenei sanāca

 11. esam dziļā mēslu bedrē Atbildēt

  Padomju laikos tādu trūcīgo vispār nebija, jo visiem bija darbs un par nestrādāšanu sēdināja cietumā, bet tagad, ja tev ir darbs, kaut ar minim. algu, uzliek milzu nodokļus, lai parasto cilvēku nospiestu uz ceļiem ar izstieptu roku, lūdzot žēlastību.

 12. Runa jau, protams, nav par izlīdzināšanu. Runa ir par kārtējo veidu kā samazināt valsts un pašvaldību izdevumus “veiksmes” stāsta upuru – reņģēdāju uzturēšanai.

  • Es to pilnīgi atbalstu. Es atvainojos kā tu vari būt trūcīga persona ja tev pieder vairāki nekustamie īpašumi un transport līdzekļi. To visu lai uzturētu vajadzīga nauda. Ja tādas nav kā tad to visu var uzturēt????????? Tām lietām vēl stingrāk vajadzētu pasekot līdzi.

Draugiem Facebook Twitter Google+