Foto – Ieva Lūka/LETA

Valdība izlīdzina trūcīgos 15

Ministru kabinets (MK) otrdien grozīja noteikumus par trūcīgā statusa piešķiršanas kārtību, ierobežojot pašvaldību tiesības piemērot dažādus izņēmumus. Līdzšinējā kārtība noteica, ka par trūcīgo drīkst atzīt tādas personas, kuru vidējie mēneša ienākumi pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 128,06 eiro, kā arī tai nepieder uzkrājumi, vērtspapīri vai kāds cits īpašums. Taču šie paši noteikumi arī ļāva pašvaldībām saistošajos noteikumos noteikt izņēmumus, kad trūcīgā statusu drīkst piešķirt personām ar papildu īpašumu. Valsts kontrole, izvērtējot, kā pašvaldības izmantojušas šīs tiesības, secinājusi, ka vairākas no tām rīkojušās, maigi izsakoties, vieglprātīgi. Dažviet noteikts, ka trūcīgai personai var piederēt līdz pat sešiem nekustamajiem un līdz pat deviņiem kustamajiem īpašumiem, kamēr citos novados trūcīgā statuss tiek atteikts pat tad, ja cilvēkam pieder traktors, kas tiek izmantots piemājas saimniecības uzturēšanai. “Tas rada situāciju, kad ģimenēm (personām) ar līdzvērtīgu ienākumu un materiālā stāvokļa līmeni netiek nodrošināta līdzvērtīga iespēja saņemt normatīvajos aktos paredzētos tiesiskos labumus,” revīzijas ziņojumā pirms trīs gadiem secināja VK.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Pēc vairākus gadus ilgušām diskusijām darba grupās un komisijās valdība vakar akceptēja Labklājības ministrijas piedāvātos grozījumus, kas ierobežo pašvaldību iespējas ietekmēt trūcīgā statusa pretendentu loku.

Jaunajā redakcijā ierobežotas pašvaldību iespējas piemērot izņēmumus un precizēts, kāds īpašums drīkst piederēt trūcīgā statusa pretendentiem (nekustamais īpašums, kur ģimene dzīvo, zeme ne vairāk kā 5 ha platībā un ne vairāk kā viens mehāniskais transportlīdzeklis).

CITI ŠOBRĪD LASA

Labklājības ministrs Jānis Reirs vakar pēc valdības sēdes uzsvēra, ka šādi grozījumi nepieciešami, lai personas ar līdzīgu materiālo situāciju varētu saņemt līdzīgu atbalsta apmēru neatkarīgi no tā, kurā Latvijas malā tās dzīvo. Ministrs arī uzsvēra, ka grozījumu mērķis nav mākslīgi samazināt vai palielināt trūcīgo personu skaitu valstī vai arī vērsties pret pašvaldību tiesībām pašām lemt par saviem iedzīvotājiem. “Manuprāt, tas ir mīts, ka pašvaldības būtu dalījušas šos pabalstus pa labi un kreisi. Savā praksē esmu pārliecinājies, ka lielākoties tās ļoti rūpīgi izvērtē pieteikumus. Taču ir atsevišķi gadījumi, kad tās ir rīkojušās pārāk vieglprātīgi, un cerams, ka jaunie grozījumi palīdzēs šādus gadījumus novērst,” teica Reirs.