×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
23. septembris, 2014
Drukāt

Valdība lauž ar Rīgu un Ventspili noslēgtos līgumus par speciālu IIN iekasēšanas kārtību (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Ceļamkrāni Rīgas ostā.

Valdība šodien nolēma lauzt ar Rīgas domi un Ventspils domi noslēgtos līgumus par īpašo iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) iekasēšanas kārtību.

Patlaban ar Rīgas domi un Ventspils pilsētas domi ir spēkā līgumi par speciālu IIN ieskaitīšanas kārtību, saskaņā ar kuru IIN maksājumi tieši, bez Valsts kases starpniecības, nonāk konkrētās pašvaldības budžetā. Ar Rīgas domi līgums noslēgts 1995.gada decembrī, bet ar Ventspils pilsētas domi – 1996.gada martā.

Valdība šodien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) ierosinājumu lauzt šos līgumus un noteikt, ka no nākamā gada janvāra IIN ieskaitāms tikai Valsts kases IIN sadales kontā. Tādējādi nodokļu maksātājiem tiks vienkāršota IIN samaksas kārtība, tiks samazināts administratīvais slogs un efektivizēta valsts un pašvaldību resursu izlietošana.

Pārejot uz pilnībā centralizētu IIN nodokļa iekasēšanu, tiks optimizēts IIN administrēšanas process, samazināsies kļūdaino maksājumu skaits Valsts kases IIN sadales kontā un tiks novērsta situācija, ka pašvaldības ilgstoši nesaņem tām pienākošos līdzekļus no iekasētā IIN, izskatīšanai valdībā iesniegtajā ziņojumā raksta FM.

Dokumentā teikts, ka Rīgas dome kļūdaini ieskaitīto IIN maksājumu pēc tā konstatēšanas nevis nekavējoši atmaksā citām pašvaldībām, bet izmanto savu funkciju pildīšanai un politiski noteikto prioritāšu īstenošanai.

Savukārt Ventspils pašvaldība vēstulē valdībai minējusi vairākas pašreizējās kārtības priekšrocības, piemēram, ja pašvaldība pati iekasē IIN, tā ir ieinteresēta stimulēt un attīstīt uzņēmējdarbību, jo no tā atkarīgs IIN ieņēmumu apjoms pilsētas budžetā, pašvaldība arī uzņemas atbildību un ir ieinteresēta pašas prognozēto IIN ieņēmumu izpildē. Pašreizējā situācijā darba devēji ir motivēti maksāt nodokļus par saviem darbiniekiem tieši pašvaldības budžetā, nevis “kopējā katlā” Valsts kasē, jo viņu iemaksātie nodokļi pilnībā tiek izmantoti pašvaldības iedzīvotāju interesēs, rakstīts Ventspils domes vēstulē.

Ventspils dome rosina, ka, valdībai pieņemot lēmumu par īpašās IIN iekasēšanas maiņu, vienlaikus neatliekami jārisina jautājums par pašvaldības nodrošināšanu ar informāciju par IIN ieņēmumiem. Tādēļ Ventspils rosina noteikt FM par pienākumu no 2015.gada sākuma nodrošināt pašvaldībai ik mēnesi informāciju par IIN summām, kas ieturētas un ieskaitītas valsts budžetā par Ventspilī deklarēto fizisko personu ienākumiem. Savukārt nākotnē Valsts ieņēmumu dienestam būtu jānodrošina iespēja pašvaldībām saņemt informāciju par IIN maksājumiem Ieņēmumu dienesta tīkla servisos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Pareizi.Izredzēto nav jābūt Latvijā,visiem jābūt vienādiem….Pietiks šmaukties.

  2. kārtibu mainot teoretiski nekam nebutu jāmainās, bet valstij paveras iespēja vilkt garumā nodokļa pārskaitišanu pašvaldibām (abām) pārejām jau cik saprotu tā ari notiek. nu kā var izskaidrot teikumu
    —————
    tiks novērsta situācija, ka pašvaldības ilgstoši nesaņem tām pienākošos līdzekļus no iekasētā IIN,
    —————————-
    realitātē taču ieskaititā nauda valsts kasē tulit jāpārskaita abām pašvaldibām nu kuras tā nākusi, bet valst lūk ar šo naudu cer novērst kavētos maksājumus kādam citam?!!! praktiski tas nozimē ka valsts apzags vienas pašvaldibas lai izmaksātu naudu citām pašvaldibām. un ja sistēma ļauj apzagt tad tas nozimā ka valsts apzags visas pašvaldibas atstājot sev vairāk nekā pienākas

Draugiem Facebook Twitter Google+