×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. februāris, 2015
Drukāt

Valdība neatbalsta ieceri piemērot pārtikai samazināto PVN likmi (13)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Valdība šodien neatbalstīja ideju piemērot pārtikai samazināto pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāve Inese Olafsone valdības sēdē atzina, ka valsts finansiālā situācija patlaban neatļauj samazināt PVN pārtikai, tomēr darba devēju pārstāve aicināja šo jautājumu nenoņemt no dienaskārtības pavisam, bet pie tā varētu atgriezties, kad būs iespējams.

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas vadītāja Ināra Šure FM ziņojumu nodēvēja par subjektīvu, jo tajā netika ņemti vērā citi pētījumi par PVN mazināšanu pārtikai, kuros, piemēram, secināts, ka, samazinot PVN pārtikai, ēnu ekonomika pārtikas nozarē samazinātos par 8%. Tāpat Šure pārmeta ministrijai, ka tā ziņojumu nav saskaņojusi ar nozari.

Valdība šodien uzklausīja Finanšu ministrijas (FM) informatīvo ziņojumu “Par samazināto PVN likmi pārtikai vai atsevišķām pārtikas preču grupām un fiskālo ietekmi uz valsts budžetu” un lēma neatbalstīt priekšlikumu piemērot pārtikai samazinātu PVN likmi.

FM norādīja, ka, izvērtējot iespēju samazināt PVN likmi pārtikas produktiem no standarta likmes 21% uz samazināto likmi 12%, fiskālā ietekme uz valsts budžeta ieņēmumiem 2015.gadam ir novērtēta negatīvi – budžeta ieņēmumi samazinātos par 194,8 miljoniem eiro. Lielāko fiskālo ietekmi uz valsts budžeta ieņēmumiem veido PVN ieņēmumi no gaļas, piena, siera un olu, kā arī dārzeņu, maizes un graudaugu izstrādājumu realizācijas – budžeta ieņēmumi samazinātos par 142,5 miljoniem eiro.

Kā norāda FM, ņemot vērā, ka samazināto PVN likmju ieviešana samazina valsts budžetā iemaksājamo PVN summu, valstij ir jābūt skaidram virzienam, kādiem mērķiem un ar kādu nolūku tiek izmantota šīs valsts budžetā neiegūtā vai no valsts budžeta atmaksātā PVN summa. “Samazinātā PVN likme ir jāizmanto mērķtiecīgi, tas ir, precīzi nosakot ekonomisko rezultātu, ko ar šo likmju ieviešanu ir domāts sasniegt,” uzsver ministrija, piebilstot, ka nodokļa atvieglojumi var traucēt nodokļu sistēmu, samazinot tās pārskatāmību un sarežģījot PVN administrēšanu.

Iespējamā PVN likmes pārtikas precēm samazināšana ir vērtēta jau vairākkārt, un secināts, ka PVN likmes samazināšana praktiski neietekmētu pārtikas preču cenu un līdz ar to nedotu vēlamo efektu iedzīvotāju maksātspējas uzlabošanā. Turklāt, nosakot tikai vienas pārtikas grupas produktu piegādēm samazināto PVN likmi, šo likmju administrēšana radītu papildu slogu gan valsts iestādēm, gan uzņēmējiem.

FM uzskata, ka, ņemot vērā līdzšinējo starptautisko pieredzi, samazinātā PVN likme nav efektīvākais veids sociālo jautājumu risināšanai. Mazāk turīgo iedzīvotāju grupa daudz efektīvāk ir atbalstāma ar tiešo nodokļu atvieglojumiem, jo personas ar lielākiem ienākumiem no samazinātās PVN likmes piemērošanas gūst tādus pašus fiskālos labumus, kādus gūst personas ar maziem ienākumiem. Ministrijā piebilst, ka personām ar lielākiem ienākumiem ir tendence izvēlēties dārgākus pārtikas produktus, tādējādi šai iedzīvotāju kategorijai ieguvums no PVN likmes samazinājuma pārtikas produktiem būtu lielāks.

Kā ziņots, šā gada janvārī finanšu ministrs Jānis Reirs (V), tiekoties ar lauksaimnieku organizāciju vadītājiem, noraidījis priekšlikumu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) pārtikai, argumentējot to ar situāciju valsts budžetā, aģentūru LETA informēja organizāciju pārstāvji.

Savukārt 2014.gada decembrī Saeima noraidīja partijas “No sirds Latvijai” (NSL) rosināto likuma grozījumu projektu, kurā bija paredzēts, ka no 2016.gada tiks noteikta pazeminātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme piena, dārzeņu un graudaugu piegādēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Normāli.Samazināt PVN nozīmē ka gan bagātie,gan nabagie no tā iegūs vienādi?! Vajag palīdzēt maznodrošinātajiem,tiem,kas saņem minimālās algas ,plus invalīdi,pensionāri,bērni un .

 2. “Ko domā sasniegt?”-tiešām saeimā ir sabalsoti muļļas??-cilvēka labklājība acīmredzot nav valsts lēmēju prioritātes….žēl,ka dzīvoju šādā valstī,tikai apskaužu aizbraucējus.

 3. Šo “Vienotības” nodokļu politiku sekmīgi stutē Nacionālā Apvienība,ar tajā ietilpstošo “Visu Latvijai”,kura arī (atsaucoties uz koalīcijas līgumu),ir atteikusies gan no partijas programmā ierakstītā un vēlētājiem solītā progresīvā ienākuma nodokļa,gan pašu rosinātās,samazinātās 12% PVN likmes pārtikai! Vietas valsts uzņēmumu padomēs no nākamā gada,viņiem,acīmredzot,ir svarīgākas par lētāku maizi un pienu iedzīvotājiem!

  • Nionālā apvienība neko nestutē. Visi viņi ir viena banda. Vieni tēlo nacionāļus, otri vienotībniekus, trešie sociāldemokrātus, ceturtie zemniekus un visi kopā draudzīgi barojas no mūsu nodokļiem.

 4. To jau varēja prognozēt. Ja tauta būs paēdusi, ierēdņiem nepietiks naudas. Kam vajadzīga pārtikusi tauta? Vecajai čībai vai Vienotībai? Pie kājas, labāk barot leišus, poļus, tos pašus zaglīgos ukraiņus tikai ne latvijas iedzīvotājus. Tos ārā no Latvijas!

 5. Piemērs jāņem no Briseles! Atbildēt

  Latvijā jāievieš gan ienākuma nodoklis pēc maksātspējas,kā Briselē,gan 6% (3,5 reizes zemāka) PVN likme pārtikai! Diemžēl,Latvija ar savu regresīvo nodokļu sistēmu no Eiropas Savienības arvien vairāk attālinās!

 6. ES pilsonis>Pilsonis Atbildēt

  Tas vēl nenozīmē,ka valdība šīs cenas nespēj ietekmēt! Pat Briselē virkne pārtikas produktu regulāri ir lētaki nekā Latvijā! Pat Itālijā un Spānijā,neraugoties uz smago pēckrīzes ekonomisko situāciju,joprojām saglabāta tiek 4% PVN likme svarīgākajiem pārtikas produktiem! Kādēļ? Vai tad tā netiktu paaugstināta,ja nespētu vairs ietekmēt pārtikas cenas?
  Tad jau iznāk,ka mūsu valdības ekonomisti ir paši gudrākie visā pasaulē,bet pārējie ir muļķi?

 7. Piemērot samazināto PVN likmi pārtikai,neatbalsta tā pati”Vienotība”! Pat,neraugoties uz to,ka izņemot vienīgi trīs Baltijas valstis un pārtikušo Dāniju,nodokļa likme pārtikai (neatkarīgi no nodokļa nosaukuma) ir samazināta un pat 0% VISĀ PASAULĒ! “Vienotība” taču neatbalsta arī pasaulē dominējošo ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa,slimokases,kā Igaunijā un Lietuvā (ar pašu dalībnieku līdzdalību to pārvaldīšanā),pat atraitņu pensijas,kā pārējās ES valstīs! Nepalielinās taču paši sev IIN,ieviešot progresīvo ienākuma nodokli! Bet IIN samazināšanu savējiem miljonāriem ir jākompensē kaut vai ar 21% PVN maizei!

  • vienmer uz pasaules var atrast valstis ko dotajā gadijumā ņemt par piemeru. pvn gadijumā atradisies valstis kur pārtikai nav mazāks, ari progresivais nodoklis jau nav visur visā pasaulē. nav jau teikts no kuras valsts piemers jāņem:)
   tikmer teiksim mana ģimene turpinās balstit polijas ekonomiku. brauciens uz belostokas tirgu izmaksā degvielā ap 50 eiro nopērkot pārtiku un citas preces par apmeram 1000 eiro, ietaupijums kā minimums 300 eiro. 5 cilvēku ģimenei tas ir 2-3 mēnešiem gadā vismaz viena alga ietaupita ar visu braukāšanu. ja kādreiz vedām tik preces ar ilgu glabāšanas termiņu, tadtagad jau gaļu, pienu, olas praktiski visu. uz vietas vairs tik maizi un vel kādu sīkumu pērkam

 8. Naivajiem. PVN samazināšana pārtikai nesamazinās cenas veikalos. Jau piemērs – piena iepirkuma cena zemniekiem par cik % kritās , bet veikalos ? Tā jau atbilde.

  • kad pvn samazināja par 1% tad vismaz produktiem ko es pērku cena nokritās par par to 1 % protams ka tirgotājs pelna jo 1 cents tiek nomests robežās no 1-2 utt atiecigi kamer nonākam līdz 2 eiro un 2 centiem tur centu daļas aiziet peļņā. bet teikt ka cenu nesamazināja nevar

 9. kādam vel ir iluzijas par šo valdibu? ka tik savā kabatā, ka tik sev algas pacelt, ka tik nopirkt vairāk piekriteju šofera dēlu izspildijumā

 10. kā ta mazinās,no kā paši dzīvos,šitā var savus makus piepildīt,i par radiem padomāt!
  kam viņiem tauta,līdz nākamajām vēlēšanām tālu,tautai īsa atmiņa !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+