×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. jūnijs, 2015
Drukāt

Valdība nemainīs lēmumu par Okupācijas muzeja paplašināšanu (11)

Projekta vizualizācijaProjekta vizualizācija

Valdība nemainīs lēmumu par Latvijas Okupācijas muzeja paplašināšanu Rīgā, Strēlnieku laukumā, piektdien pēc sanāksmes kopā ar muzeja biedrību žurnālistiem apstiprināja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”).

“Valdība negatavojas mainīt savu lēmumu. Lēmums ir pieņemts,” viņa sacīja.

Valdības vadītāja uzsvēra, ka pagājušajā gadā kopā ar muzeja pārstāvjiem panākta vienošanās par visiem nepieciešamajiem darbiem un pašlaik neesot nekādu domu kaut ko mainīt.

Straujuma tikusies arī ar arhitektiem, kuri strādā pie muzeja rekonstrukcijas. Viņa tiem norādījusi, ka lēmums saistībā ar muzeja paplašināšanu var tikt mainīts tikai gadījumā, ja tam piekrīt muzeja pārstāvji, tomēr šādas piekrišanas nav.

Premjere teica, ka pašlaik darbi apstājušies Rīgas pilsētas būvvaldes dēļ, kas pieprasa papildu dokumentus.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrība (OMB) iepriekš paziņojumā medijiem pauda uzskatu, ka Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projektu kavē Latvijas mērogā pazīstamu arhitektu personiskie uzskati un centieni projektu apturēt.

Biedrība uzsver, ka Latvijas Okupācijas muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā paplašinājums ir vitāli nepieciešams muzeja eksistencei.

OMB norāda, ka maijā Rīgas pilsētas būvvaldē tika iesniegts muzeja ēkas Latviešu strēlnieku laukumā rekonstrukcijas tehniskais projekts būvatļaujas saņemšanai, kas veidots uz arhitekta Gunāra Birkerta ēkas rekonstrukcijas 2008.gadā apstiprinātā skiču projekta. Pašlaik saņemta atbilde, ka projekta izskatīšana atlikta līdz septembrim un pieprasīti papildu dokumenti, atzinumi un saskaņojumi.

Biedrība uzskata, ka būvprojekta vērtēšanu ietekmējuši Latvijas mērogā pazīstamu arhitektu personiskie uzskati un centieni projektu apturēt. Tie pausti ne vien Latvijas sabiedrībā, bet arī izplatīti ārzemēs. Piemēram, modernisma arhitektūras organizācijas vietnē “www.docomomo.com” ir ievietots vienpusējs Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcijas apraksts un aicinājums parakstīt petīciju pret muzeja piebūvi. Muzeja ēkas paplašināšanas projekts rakstā nosaukts par “īslaicīgu politisko ambīciju”, uzsver OMB.

Pērn augustā valdība pieņēma lēmumu par 7,4 miljonu eiro piešķiršanu memoriāla kompleksa izveidei. Kompleksa būves pirmā kārta – Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcija un tā piebūves celtniecība – jāpabeidz līdz 2016.gada 1.oktobrim. “Valsts nekustamie īpašumi” 11.maijā Rīgas pilsētas būvvaldē iesnieguši Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcijas tehnisko projektu. Atbilstoši projektam kompleksa otrā kārta – padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla būvniecība – jāpabeidz līdz 2017.gada 1.jūlijam.

Nesen 20 Latvijas arhitekti izplatīja vēstuli Kultūras ministrijai ar aicinājumu saglabāt Okupācijas muzeja ēku Strēlnieku laukumā esošā veidā un necelt pie tās Gunāra Birkerta iecerēto piebūvi “Nākotnes nams”, jo tā sabojāšot ēkas izskatu. Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde ir paudusi skaidru atbalstu Okupācijas muzeja rekonstrukcijai.

Rekonstrukcijas dēļ Latvijas Okupācijas muzejs 2012.gada 11.novembrī no telpām Latviešu strēlnieku laukumā 1 pārcēlās uz ASV vēstniecības bijušajām telpām Raiņa bulvārī 7.

Muzeja rekonstrukcijas laikā, palielinot muzeja ēku ar piebūvi “Nākotnes nams”, plānots arī siltināt muzeja ēku, lai uzlabotu tās energoefektivitāti. Projektētāji par pamatu ņems jau 2008.gadā izstrādāto un atkārtoti 2011.gadā saskaņoto skiču projektu. “Nākotnes nams” būs daļa no padomju okupācijas varas upuru piemiņas memoriāla. Tas veidots pēc arhitekta Gunāra Birkerta ieceres.

Savulaik Okupācijas muzeja ēka celta kā Latviešu sarkano strēlnieku muzejs. Tas atklāts 1970.gadā. Savukārt kā Okupācijas muzejs tas darbojas kopš 1993.gada. Ēkas arhitekts ir Gunārs Lūsis-Grīnbergs.

OMB ir nevalstiska organizācija, kas pārvalda un nodrošina Latvijas Okupācijas muzeja darbību.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Man tas Birkerta projekts šķiet ļoti profesionāls un veiksmīgs! Zaigu Gaili vada peronīgās ambīcijas un varbūt vēl kādi citi (politiskie?) motīvi.

 2. Beidzot tā nopietni paskatījos, jo foto labi redzams tas projekts. Ja man līdz šim likās, ka arhitektu protests ir kaut kādu ambīciju bīdīts, tagad redzu, ka esmu dziļi kļūdījies un atvainojos!
  Redzamais projekts ir ABSOLŪTS MURGS, kas sabojā visu skatu. Vienkārši – drausmīgs murgs!

  • Tieši otrādi – ļoti piemērots risinājums. Izskatās, kā senais Rīgas mūris. Galu galā – arī Melngalvju nams un Rātsnams (Rīgas Dome) ir mūsdienu ēkas, nevis autentiskas viduslaiku celtnes.

 3. …sīlis lai projektē kado karim kadirovam&co, vai “dolgostsja” torņus krievu vodkas mafijai!

 4. atkal šeit klāt tā nelaime birkerts,saboja cita darbu,aizliegt to nākotnes nama izsmieklu

 5. Pagaidām 1 : 0 biznesprojekta, ne arhitektūras labā …

 6. Slikti, ka Straujuma neiedziļinās jautājuma būtībā un nemaina lēmumu, vēlāk būs par vēlu. Nu bet tas jau tad uz Straujumas un Melbārdes sirdsapziņas. Viņas abas tik dzird muzeja darbinieku teikto… par pilsētas kopskatu un arhitektūras saglabāšanu vienalga

 7. To melno zārku-arhiteturas “”kauna traipu Rīgas sirdī””vajag nojaukt un Akmens tilta transporta plūsmu pārvērtēt,pārplkānot-iztaisnot.

 8. LIELS PALDIES ministru prezidentei Straujumas kundzei par PAREIZA LĒMUMA pieņemšanau –
  TURPINĀT Okupācijas Muzeja “Nākotnes Nama” īstenošanu pēc starptautiski atzītā latviešu
  arhitekta Gunāra Birkerta meta/ieceres.

  Man kā profesionālam arhitektam ir KAUNS par ļoti NEPARASTO Rīgas būvpārvaldes atļauju
  dažiem neapmierinātiem,greizsirdīgiem Rīgas arhitektiem būvvaldes birojā caurskatīt Okupācijas muzeja jau iesniegtos jaunā projekta būvniecības dokumentus. Par šādu NEGODīGU, ņormāli neatļautu rīcību
  citās valstīs šie arhitekti NOTEIKTI ZAUDĒTU savu arhitekta licensi/ darba atļauju.

  Lai “NÄKOTNES NAMS” ĀTRĀK VEICĀS !

  EK.

 9. Paldies, Straujumas kundze! Zaigas Gailes negodīgajai mafijai kopā ar Ušakovu nevajag palaist vaļu, viņu mērķis – izēst Okupācijas muzeju no Rātskaukuma, lai netraucēti varētu RTU būvēt savu projektu Mākslai vajag telpu.

 10. Paldies, Straujumai Atbildēt

  un valdībai par konsekvenci un iestāšanos par latviešiem svētas lietas – savas tautas traģiskā likteņstāsta vēršanu plašumā pēc iecerētā un tautas atbalstītā Gunāra Birkerta projekta Okupācijas muzeja piebūves “Nākotnes nams” būves. Tikai rītdiena un nākošās paaudzes vētīs, kas paliks un kas aizies no samocītā Rīgas Rātslaukuma. Līdz Latvijas 100.Dzimšanas dienas svinībām jau vairs nav tālu. Tā ka atliek vien pasteigties!

Draugiem Facebook Twitter Google+