×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
21. marts, 2012
Drukāt

Valdība noteikumos precizē policijas reaģēšanas laikus

polici_leta_1

Uz izsaukumu, kad tiek apdraudēta personas dzīvība, veselība vai dzimumneaizskaramība, pilsētā policijai jāierodas ne vēlāk kā 15 minūšu laikā, bet novados – 25 minūšu laikā pēc informācijas saņemšanas. Savukārt uz mazāk bīstamu noziegumu ierasties varēs arī vēlāk.

 

To paredz valdībā vakar pieņemtie Ministru kabineta (MK) noteikumi. Izsaukumi sadalīti trīs kategorijās (skat. uzziņu), un ilgākais atļautais policijas reaģēšanas laiks ir četras stundas.

“Šāds regulējums nepieciešams, lai mēs varētu izvērtēt, uz kādiem izsaukumiem mēs ejam un uz kādiem – skrienam,” preses konferencē pirms valdības sēdes skaidroja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis. Jaunie noteikumi sarindo pārkāpumu veidus pēc to smaguma pakāpes un nosaka, cik ātri policijai jāierodas konkrētā likumpārkāpuma notikuma vietā. Ķuzis īpaši uzsvēra, ka šī kārtība neesot nekas jauns. Arī līdz šim policija esot rīkojusies līdzīgi, taču vadījusies galvenokārt no iekšējiem noteikumiem. Jaunais regulējums ļaušot policijas darbiniekiem labāk izvērtēt izsaukumu prioritātes, pamatot savu rīcību, uzlabot reaģēšanas kvalitāti un ietaupīt resursus. Savukārt policijas vadība varēs vieglāk fiksēt nepamatotu kavēšanos un attiecīgos darbiniekus disciplināri sodīt.

 

Pirms valdības noteikumu rakstīšanas Valsts policija esot īstenojusi izmēģinājuma projektu, kurā iesaistīja visas savas teritoriālās pārvaldes. Tajā noskaidrojies, ka praksē, reaģējot uz informāciju par likumpārkāpumu, iespējams bez īpašām problēmām iekļauties noteiktajos laikos vai pat vēl īsākos termiņos.

 

Tomēr noteikumos paredzētas arī atrunas, kādos gadījumos policisti drīkst aizkavēties, piemēram, sastrēgumi, slēgtas dzelzceļa pārbrauktuves, satiksmes negadījumi, slikts ceļš vai arī tā vispār nav un tamlīdzīgi ārkārtēji apstākļi. Kavēšanās pieļaujama arī situācijās, kad vienlaikus jāreaģē uz diviem vai vairākiem izsaukumiem. Šādā gadījumā policija vispirms reaģēs uz pārkāpumu, kas rada lielāku apdraudējumu. Arī iekšlietu ministrs aicināja iedzīvotājus būt saprotošiem un nerakstīt sūdzības “sporta pēc” par katru policistu nokavēto minūti, bet darīt to tikai gadījumā, kad kavēšanās radījusi būtisku kaitējumu.

MK noteikumos arī tiek noteikts, ka iedzīvotāji ar iesniegumu policijā var vērsties ne tikai rakstiski, bet arī mutiski vai elektroniski (piemēram, ar portāla www.latvija.lv starpniecību). Tāpat noteikumos precizēts, cik ilgi šie iesniegumi jāglabā policijas arhīvā.

 

Uzziņa

Izsaukumu kategorijas un policijas reaģēšanas laiki

* A kategorija. Republikas pilsētās – 15 minūšu laikā, novados – 25 minūšu laikā jāierodas uz notikumu, kas notiek un reāli apdraud personas vai sabiedrības drošību, personas veselību, dzīvību vai dzimumneaizskaramību, nodara kaitējumu personas veselībai vai īpašumam, un nepieciešama policijas tūlītēja rīcība, lai pārtrauktu notikumu, novērstu apdraudējumu vai kaitējumu vai aizturētu likumpārkāpēju notikuma vietā; ceļu satiksmes negadījumu, kura dēļ bloķēta satiksme, avārija ar bojāgājušajiem, aizturēto bēgšana, sprādziens vai spridzināšanas draudi.

* B kategorija. Republikas pilsētās – 25 minūšu laikā, novados – 40 minūšu laikā jāierodas uz notikumu, kas noticis un kurā bija apdraudēta personas vai sabiedrības drošība, personas veselība, dzīvība vai dzimumneaizskaramība vai nodarīts kaitējums personas veselībai vai īpašumam un kurā policijas tūlītēja rīcība nevar novērst apdraudējumu vai kaitējumu vai aizturēt likumpārkāpēju, bet kur var zust pēdas vai pierādījumi; uz vietām, kur aizturēts iespējamais likumpārkāpējs; satiksmes negadījumu, kurā cietusi persona vai kura dēļ ir traucēta satiksme; cilvēka līķa vai cilvēka ķermeņa daļu atrašanu.

* C kategorija. Republikas pilsētās – 2 stundu laikā, novados – 4 stundu laikā vai citā laikā, to saskaņojot ar informācijas sniedzēju, jāierodas uz notikumu, kas neapdraud personas veselību, dzīvību vai dzimumneaizskaramību un nerada kaitējumu personas veselībai vai īpašumam, bet kura pārtraukšanai vai novēršanai ir nepieciešama policijas klātbūtne; notikumu, kura pārtraukšanai vai novēršanai policijas ierašanās laiks notikuma vietā nav būtisks; satiksmes negadījumu, kurā nav cietušas personas un traucēta satiksme.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+