×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
15. decembris, 2014
Drukāt

Valdība piekrīt naudu no “Citadeles” pārdošanas novirzīt saistību pret ERAB dzēšanai (2)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Valdība pirmdien atbalstīja bankas “Citadele” un problemātisko aktīvu pārvaldītāja “Reverta” (iepriekš “Parex banka”) akcionāru līgumos ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB) iepriekš paredzēto saistību restrukturizāciju, pavēstīja Privatizācijas aģentūras (PA) sabiedrisko attiecību vadītājs Guntis Kārkliņš.

Viņš norādīja – tā kā ir noslēgts bankas “Citadele” akciju pārdošanas līgums un PA pēc darījuma pabeigšanas izbeigs līdzdalību bankā, tiks veikti grozījumi iepriekš noslēgtajos akcionāru līgumos.

“Ņemot vērā ERAB pieredzi restrukturizācijas jomā un labu reputāciju finanšu nozarē, valdība aicināja ERAB kļūt par “Parex bankas” akcionāru. 2009.gada 16.aprīlī starp Latvijas Republiku, PA, ERAB un “Parex banku” tika noslēgts “Parex bankas” akciju pirkuma līgums un “Parex bankas” akcionāru līgums. Viens no nosacījumiem ERAB iesaistei “Parex bankas” glābšanā bija mazākuma akcionāra statusa tiesību nodrošināšana un ieguldījumu garantija. 2009.gada 11.augustā finanšu ministrs parakstīja galvojuma līgumu ar ERAB par galvojuma izsniegšanu 126,6 miljonu eiro apmērā par PA saistībām pret ERAB. Šādas papildus valsts garantijas tika noteiktas, ņemot vērā, ka ERAB ieguldījums “Parex bankā” Latvijas valstij bija nepieciešams, lai stabilizētu “Parex bankas” darbību un veiktu bankas restrukturizāciju,” klāstīja Kārkliņš.

Viņš arī atgādināja, ka PA noslēdza līgumu par bankas “Citadele” 75% akciju pārdošanu 12 starptautisku investoru grupai un “Ripplewood Advisors LLC” (“Ripplewood”). Savukārt ERAB savā īpašumā saglabās 25% akciju. Darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Lai darījumu pabeigtu, ir jāizbeidz PA un ERAB noslēgtais bankas “Citadele” akcionāru līgums, kā arī nepieciešams restrukturizēt saistības pret ERAB.

“Lai valsts budžetu atbrīvotu no saistībām, kas izriet no galvojuma līguma, un pabeigtu bankas “Citadele” darījumu, PA veiks noslēdzošo maksājumu ERAB. Darījums paredz, ka ERAB saglabā līdzdalību “Reverta” un bankā “Citadele”, bet tiek dzēstas uzņemtās saistības, kas izriet no akcionāru līgumiem. Noslēdzošā maksājuma apmērs atbilst garantētajam ERAB ieguldījumu apmēram un maksai par kapitāla izmantošanu. Aprēķinātais noslēdzošais maksājums ir balstīts uz “Reverta” akciju novērtējumu, kas ir negatīvs, un bankas “Citadele” akciju pārdošanas cenu. Līdz ar to plānots, ka PA veiks maksājumu ERAB aptuveni 88 miljonus eiro, ko veidos maksājums naudas izteiksmē aptuveni 77 miljoni eiro un ERAB tiks nodots PA subordinētais aizdevums bankai “Citadele” 11,21 miljons eiro. Maksājuma apmērs tiks koriģēts atbilstoši bankas “Citadele” akciju gala cenai darījuma noslēguma brīdī,” norādīja Kārkliņš.

Viņš sacīja, ka PA izmantos no bankas “Citadele” akciju pārdošanas iegūtos līdzekļus valsts garantēto saistību pret ERAB dzēšanai. Darījuma rezultātā tiks dzēstas iepriekš noslēgtajos akcionāru līgumos valsts garantētās saistības un valsts varēs pabeigt “Parex bankas” restrukturizāciju paredzētajos termiņos.

Jau vēstīts, ka valstij piederošos 75% bankas “Citadele” akciju pārdos 12 starptautisku investoru grupai un “”Ripplewood” par 74 miljoniem eiro. Pārdošanas cena gan var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014.gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015.gada pirmajā ceturksnī. Pēc darījuma noslēgšanas “Ripplewood” piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju. ERAB plāno saglabāt savā īpašumā 25% bankas akciju.

Banka “Citadele” dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās “Parex bankas” operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par “Parex bankas” restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no “Parex bankas” tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka – “Citadele”, bet “Parex banka” sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.

Šobrīd ERAB ieguldījums bankas “Citadele” un “Reverta” pamatkapitālā kopā ir 93 miljoni eiro. ERAB pieder 25%+1 bankas “Citadele” akcija un 12,74% “Reverta” akciju.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Esam parādā? Bet solīja taču atgūt ar peļņu valsts ieguldīto…tad tāpēc JENOTIEŠIEM tik klusi un steigā bija jānokārto,,rebes”…TAUTA – ATKAL ESI ,,APČAKARĒTA”…CIK ILGI ĻAUSIMIES???

  2. Oh, kā šajā rakstā viss ir samudžināts! Restrukturizācija, grozījumi akcionāru līgumos, mazākuma akcionāru statusa tiesību nodrošināšana, ieguldījumu garantija, galvojuma līgums, subordinētais aizdevums….
    Taču patiesība ir ļoti vienkārša. Latvijas valsts “Citadeles” pārdošanā iegūto naudu neredzēs, ka “savas ausis”. Tā visa aizies Eiropas RA bankai. Kāpēc? Tāpēc, ka mūsu valstsvīri tā ir nokārtojuši papīrus.
    Ne jau par velti Dombrovskis par nopelniem tika tai augstajā Briseles amatā.

Draugiem Facebook Twitter Google+