×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
2. aprīlis, 2013
Drukāt

Valdība piešķir zinātnei 2,1 miljonu latu

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība otrdien nolēma piešķirt 2,1 miljonu latu zinātnei, lai gan Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti zinātniskās darbības pilnvērtīgai attīstībai no valsts budžeta bija prasījuši papildu sešus miljonus latu, aģentūra BNS uzzināja Ministru kabineta (MK) sēdē.

Valdība arī nolēma, ka tā turpinās palielināt finansējumu zinātnei ikgadējā budžeta iespēju ietvaros.

Iepriekš Saeimas komisija vēstulē valdībai uzsvēra, ka šim gadam paredzētais finansējums neļauj Latvijas zinātniskajām institūcijām noturēt jau piesaistītos zinātniekus un apdraud pētījumu projektus. Komisija norādījusi, ka faktiski arī netiek pildīta Zinātniskās darbības likumā iekļautā tiesību norma par ikgadēju finansējuma pieaugumu zinātniskajai darbībai, kas ir ne mazāks par 0,15% no iekšzemes kopprodukta (IKP), līdz tas sasniedz vismaz vienu procentu no IKP.

Komisija lūgto papildu naudu plāno novirzīt starptautiskajā ekspertīzē pozitīvi novērtētu tematisko pētījumu projektu atbalstam; Eiropas Reģionālās attīstībaas fonda (ERAF) zinātniskās infrastruktūras projektu līdzfinansējumam valsts nozīmes pētījumu centros; ERAF lietišķo pētījumu projektu līdzfinansējumam; PVN atmaksai ES ietvarprogrammu un ERAF zinātniskās infrastruktūras attīstības projektos.

MK atbildes vēstulē norāda, ka ir panākta vienošanās par papildu atbalstu darbības programmas “Uzņēmējdarbība un inovācijas” apakšaktivitātes “Zinātnes infrastruktūras attīstība” pirmās kārtas projektu īstenošanai, paredzot valsts budžeta līdzfinansējumu 5,25% apmērā no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām jeb 2,1 miljonu latu Eiropas Savienības struktūrfondu projektu īstenošanai.

Savukārt komunālo izdevumu sadārdzināšanās dēļ zinātnes institūcijās un pētniecības centros Izglītības un zinātnes ministrijai uzdots izskatīt iespēju pārdalīt 1,5 miljonus latu starp ministrijas valsts budžeta programmām esošā budžeta ietvaros.

Valdība arī uzsvērusi, ka ir svarīgi nodrošināt, lai turpmāk projektu saistības tiek uzņemtas tikai tādā gadījumā, ja ir garantēts līdzfinansējums to īstenošanai.

Tāpat valdība paskaidro, ka pašlaik turpinās zinātnisko institūciju starptautiskais izvērtējums un priekšlikumu sagatavošana grozījumiem Zinātniskās darbības likumā, kas no 2014.gada izmainīs zinātniskās darbības finansējuma principus, paredzot, ka tiks izvērtēta katra zinātniskā institūcija, kā arī veiktas darbības, lai pēc to apvienošanas izveidotu ekselences centrus un teritoriālos klasterus.

Valdība informē, ka jau 19.marta sēdē tika nolemts turpināt zinātnes nozares izvērtēšanu un finansējuma pakāpeniska pieauguma aprēķināšanu, nodrošinot valsts budžeta finansējuma piešķiršanu tikai konkurētspējīgām zinātniskajām institūcijām atbilstoši starptautisko ekspertu ieteiktajiem kritērijiem, kā arī šiem kritērijiem neatbilstošas zinātniskās institūcijas svītrot no Zinātnisko institūciju reģistra, vienlaicīgi vienojoties par izsvītroto institūciju turpmāko darbību vai tās izbeigšanu.

Jautājums par papildu finansējuma piešķiršanu zinātnei 2014.–2016.gadam MK tiks skatīts vienlaikus ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu vidēja termiņa budžeta prioritātēm gadskārtējā valsts budžeta likuma sagatavošanas un izskatīšanas procesā

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+