×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. jūlijs, 2012
Drukāt

Valdība vienojas iemaksu likmi pensiju 2.līmenī paaugstināt līdz 4%

Foto-LETAFoto-LETA

Iemaksu likme valsts fondēto pensiju sistēmā jeb pensiju 2.līmenī 2013.gadā tiks paaugstināta līdz 4%, un tāda tā saglabāsies arī 2014.gadā, 3.jūlijā nolēma valdība. 2015.gadā to paredzēts paaugstināt līdz 5%, bet 6% tā sasniegs 2016.gadā, žurnālistus par valdības vienošanos informēja Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

Labklājības ministre Ilze Viņķele (V) aģentūrai LETA atzina, ka šāda principiāla vienošanās panākta, apzinoties smago izšķiršanos starp daudzajām un finanšu ietilpīgajām vajadzībām, ko ministrijas izteikušas, un ņemot vērā to, ka vairums būs ar bāzes efektu. Sākotnējais ministrijas piedāvājums bija nākamgad likmi noteikt 4% līmenī, bet gadu vēlāk paaugstināt līdz 6%.

Viņķele gan piebilda, ka par šo jautājumu turpmāk vēl notiks diskusijas, tostarp arī Saeimā. Pēc viņas teiktā, vēl ir vērtējami dažādi riski, to starpā par vēršanos Satversmes tiesā un pēcaizdevuma prasību izpildi, taču valdības lēmumu viņa nosauca par “ticamu starta punktu”.

Ministre teica, ka patlaban izskan aicinājumi investēt vairāk līdzekļu Latvijas tautsaimniecībā, taču, viņasprāt, ir jāizvērtē, kur investēt, vai tas ir droši un vai tas garantēs ienesīgumu. Viņa piekrita, ka tautsaimniecību nepieciešams atbalstīt, taču jābūt pārliecībai, ka pēc 30 līdz 40 gadiem kapitāls būs audzis. Viņa arī piebilda, ka jau tagad puse līdzekļu tiek izvietota Latvijā.

Jaunzeme norādīja, ka tuvākos divus gadus pensiju budžetā būs deficīts, līdz ar to jebkurā gadījumā būs nepieciešams aizņemties līdzekļus no pamatbudžeta. LM uzskata, ka 4% varētu uzskatīt par kompromisu uz nākamajiem diviem gadiem.

Lai izmaiņas stātos spēkā, vēl jāpieņem grozījumi likumā.

Pēc Jaunzemes stāstītā, šodien labklājības jomā valdība arī atbalstījusi asistentu pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – 1. un 2.grupas invalīdiem ar kustību traucējumiem un garīgās atpalicības problēmām, kā arī neredzīgajiem. Likums bijis atlikts, bet šodien valdība nolēma, ka pakalpojumi būs pieejami no nākamā gada 1.janvāra.

Iepriekš Latvijas Komercbanku asociācijas padomnieks Teodors Tverijons pauda nožēlu, ka tiek atrasti iemesli, lai nepildītu iepriekš “likumā paredzēto” – iemaksu likmi līdz 6% paaugstināt 2013.gadā. Tomēr Tverijons uzskata, ka ir labāk palielināt iemaksu likmi par diviem procentpunktiem, nekā nepalielināt vispār.

Patlaban iemaksu likme pensiju 2.līmenī ir 2%.

Iemaksu līmenis 2.pensiju līmenī tika samazināts ekonomiskās krīzes laikā, veicot valsts budžeta konsolidāciju. Latvijas vidējā termiņa budžetā iekļauts plāns no 2013.gada palielināt pensiju 2.līmeņa iemaksu īpatsvaru no 2% līdz 6%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+