×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
1. jūnijs, 2017
Drukāt

Valdības izšķiršanās veselības aprūpei: apdrošināšana vai lielāks PVN (9)

Foto: LETAFoto: LETA

Ilustratīvs foto

Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) vadītā veselības darba grupa piedāvās koalīcijai lemt par vienu no diviem veselības nozares finansēšanas avotiem – obligāto sociālo apdrošināšanu sasaistīt ar minimālajām sociālajām iemaksām, paralēli par par vienu procentpunktu ceļot pievienotās vērtības nodokli (PVN), vai arī ieviest obligāto veselības apdrošināšanu ar fiksētu vai diferencētu ikmēneša maksājumu.

Kučinskis pēc darba grupas sēdes žurnālistus informēja, ka šodien diskusijas notika par četriem priekšlikumiem. Lai arī galīga vienošanās netika panākta, darba grupa lēma izskatīšanai koalīcijā piedāvāt divus priekšlikumus – Latvijas Bankas ideju ieviest katram iedzīvotājam fiksētu vai diferencētu maksājumu par obligāto veselības apdrošināšanu vai arī Kučinska priekšlikums obligāto sociālo apdrošināšanu sasaistīt ar minimālajām sociālajām iemaksām, paralēli ceļot PVN par vienu procentpunktu – līdz 22%.

Kučinskis sacīja, ka viņa piedāvātajā variantā tie iedzīvotāji, kas maksā sociālās iemaksas saņems medicīnas pakalpojumus 75% apmērā no pakalpojumu groza, kurā ietverti tādi pakalpojumi kā ģimenes ārsts, specifiskās saslimšanas, piemēram, onkoloģija, kā arī ātrā medicīniskā palīdzība u.c.

Premjera piedāvājums paredz, ka tādējādi veselības nozare papildus iegūtu aptuveni 80 miljonus eiro. “Papildus finansējums ļaus strikti pateikt, ka vairs nebūs gadiem jāstāv rindās, bet valsts garantēs pakalpojumus noteiktā laika posmā,” sacīja premjers.

Viņš gan atturējās prognozēt, vai šis priekšlikums gūs atbalstu koalīcijā. “Gaidīšanas laiks ir beidzies. Lēmums jāpieņem nākamās nedēļas beigās,” uzsvēra Kučinskis.

Savukārt Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs pēc darba grupas sēdes žurnālistiem sacīja, ka, ieviešot obligātās veselības apdrošināšanas modeli, augtu medicīnas pakalpoju klāsts Latvijas iedzīvotājiem.

Rimšēvičs skaidroja, ka Latvijas Bankas piedāvājums paredz obligātu maksājumu visiem iedzīvotājiem, piemēram, 20 eiro apmērā, bet summu arī varētu diferencēt atkarībā no ienākumu līmeņa. Savukārt tiem, kas nevarēs atļauties iegādāties polisi, palīdzēs valsts vai pašvaldība.

“Latvijas Bankas modelis neparedz nodokļu celšanu, turklāt Latvijas bērniem, studentiem un pensionāriem apdrošināšanas polise būtu par velti, bet strādājošie varētu maksāt, iespējams, diferencētas polises izmaksas. Pēc mūsu aprēķiniem, valsts budžets iegūtu 250 miljonus eiro, par ko varētu samaksāt gan ārstiem un māsiņām, gan arī samazināt rindas,” stāstīja Latvijas Bankas prezidents.

Latvijas Bankas prezidents bija skeptisks par priekšlikumu celt PVN, jo tas viņa ieskatā ir “lielākais bezspēcības apliecinājums”.

“Šo nodokli parasti ceļ valstis, kas atrodas dziļā krīzē un tām nav naudas. Manuprāt, PVN ir nacionālais drošības nodoklis, kuru valstis ceļ tikai tad, kad ir bezizeja, bet Latvijai tāda situācija nav,” uzsvēra Rimšēvičs.

Kā ziņots, valdība 9.maijā atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavotās valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2021.gadam, tomēr tika nolemts, ka atsevišķiem jautājumiem, piemēram, veselības nozares finansējumam, risinājums vēl tiks meklēts.

Pēcāk veselības finansējuma jautājuma risināšanai tika izveidota darba grupa Ministru prezidenta vadībā. Valdības vadītājs norādījis, ka viņa vadītā darba grupa no iepriekšējām darba grupām atšķiras ar to, ka šoreiz ir noteikta robeža jeb datums, proti, 1.jūnijs, līdz kuram jāpanāk vienošanās. Viņš uzsvēra, ka koalīcijai būs jāsanāk kopā un jāpieņem viens no risinājumiem, kas kādam noteikti nepatiks.

Tāpat ziņots, ka Veselības ministrija (VM) neatbalsta valsts veselības apdrošināšanu fiksētā maksājuma veidā. VM un veselības ministre Anda Čakša iestājas par to, ka jānodrošina veselības apdrošināšanas piesaiste sociālajam nodoklim, īpaši ņemot vērā ēnu ekonomikas apmēru Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Vispirms paskaidrojiet cienījamie valsts vīri ( un sievas, t.sk. Čakšas kundze ) – kā tik mazā valstī ar nelielu galvaspilsētu, var eksistēt tik daudz privāto klīniku ?! Ja veselības aprūpei, pa taisno, tiktu iedalīts pietiekoši naudas, šīs klīnikas nevarētu pastāvēt. Vismaz tik daudzas. Tāpēc n-e-v-a-j-a-g …….!!!

 2. Par premjeru Nilu Ušakovu!!!

 3. Īsts nodokļu murgs vairāku gadu garumā,kam neredz galu,tikai bezgalīgas, neauglīgas diskusijas.Mediķi šeit grib saņemt algas kā ārzemēs,ja tas neizdodas ,tad uz ārzemēm prom.Zemākas kārtas ļautiņiem jāiztiek kā katrs māk ,kas pie dziedniekiem,pūšļotājiem ,lāstu noņēmējiem.Var jau iezīmēt naudu medicīnai no nodokļiem ,bet iznāks tā pat kā ar ceļa nodokļiem priekš ceļu remontiem ,naudu iekasē ,bet ceļi brūk.

 4. Par premjeru Nilu Ušakovu!!!

 5. Sekojot veselas virknes Eiropas valstu,t.sk.Igaunijas un Grieķijas piemēram,Latvijā ir jāapvieno Labklājības un Veselības ministrijas,samazinot līdzšinējo Veselības ministrijas 8 departamentu skaitu līdz pirmskara Latvijas vienam-Veselības departamentam,Labklājības ministrijas sastāvā,jāatjauno progresīvais ienākuma nodoklis un līdz 23% jāpaaugstina kapitāla pieauguma nodoklis.Kā mēs tagad labi redzam,atsevišķa Veselības ministrija ar milzumlielu ierēdņu skaitu,veselības aprūpi Latvijā 27 gadu laikā nav spējusi uzlabot,pretstatā pirmskara Veselības departamentam ar 17 darbiniekiem,kad nebija ne rindu,ne kukuļu ārstiem.Toties,kā atzīst pat profesors,Dr.Jur.,LZA akadēmiķis Juris Bojārs (skat.”Tautas varas atjaunošanai Latvijā jāmaina līdzšinējā valsts orientācija”,LA,27.11.2007.),”bija viena no labākajām sociālās apdrošināšanas sistēmām Eiropā.ar obligāto apdrošināšanu visiem strādājošajiem un to ģimeņu locekļiem.”

 6. Latvija ir nezidevusies valsts, jo pie varas mazgudri kustoņi Atbildēt

  1. Vajadzētu ieviest obligāto drošības apdrošināšanu. 100 eiro mēnesī. Lai policistiem un ugunsdzēsējiem lielākas algas!
  2. Jāievieš obligāto zināšanu apdrošināšanu. Lai tauta un bērni nebūtu stulbi. No katra 60 eiro mēnesī. 3. Jāievieš kultūras apdrošināšanu. 50 eiro mēnesī. Citādi sazels un saplauks tumsonība!
  4. Jāievieš obligāto nodevu par pa radio un TV – 40 eiro mēnesī no katra klausītāja.
  5. Varētu arī sporta apdrošināšanu. Mazkustīgums saradījis daudz resnuļu un taukaiņu.
  6. Obligāto infrastruktūras apdrošināšanu. Ceļus lieto ne tikai automobilisti, bet arī gājēji un riteņbraucēji.

 7. Kas tās par bērnudārza spēlītēm?? Atbildēt

  Pievienotās vērtības nodoklis Latvijā jau tā ir bīdīts ik pēc dažiem gadiem par vienu procentu turp un atpakaļ! Atšķirībā no tādām Eiropas valstīm,kā Francija,Lielbritānija,Īrijā,Vācija,Zviedrija,Beļģija,Nīderlande,kur tas nav mainīts jau kopš pievienotās vērtības nodokļa ieviešanas brīža! Ja jau jāpaaugstina ir atkal nodoklis pat maizei,kas jau tā ir viens no augstākajiem pasaulē,tad vajag nevis samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli,bet gan atjaunot 1959.gadā atcelto progresīvo ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa! Un nebūs nekādu problēmu!

 8. JA Kučinskis pieņems obligāto veselības apdrošināšanu viņu ienīdīs visa Latvija. Ļoti daudzi jaunieši nestrādā un tas iesitīs tieši pa viņiem. Kā arī pa mikrouzņēmumu darbiniekiem. Tas neiesitīs pa priviliģētajiem – pensionāriem un skolniekiem. No otras puses būs labi, jo vairāk sieviešu būs uz paneļa ņemamas. Domājams, ka jaunas sievietes būs numur viens kategorija, pa ko sitīs šis likums. Tagad par izdzīvošanu būs katram jārūpējas pašam, jo veselības aprūpe tas ir pēdējais, un ja tā ir privilēģija, tad tiešām cīņa par izdzīvošanu sāksies.

  • Princis Pedislavs Atbildēt

   Vajag skolā iet vai arī amatu apgūt. Tad nebūs jāvaimanā par grūto dzīvi. Kāda hera pēc visādi lumpeņi un deģenerāti uzņemas pārstāvēt darba tautu?

Draugiem Facebook Twitter Google+