Mobilā versija
Brīdinājums -1.1°C
Īrisa, Irīda, Airisa
Svētdiena, 22. oktobris, 2017
18. decembris, 2016
Drukāt

Monika Zīle: Valdības meistarklases (5)

Premjers M.Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece Ozola. Foto - Ieva Čīka/LETAPremjers M.Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece Ozola. Foto - Ieva Čīka/LETA

Laiks, kad kristīgā pasaule jau noskaņojas tradicionāli rimtai Ziemassvētku miera baudīšanai, Latvijas valdošajai koalīcijai izvērties drudžaini darbīgs, pārtaisot budžeta izskatīšanas naktī apstiprināto nodokļu paketi mikrouzņēmumiem. Valdības nams un Jēkaba iela dun. Jauno variantu slīpējot, deputātu galvas reāli kūp Saeimas komisijās. Premjers Māris Kučinskis moži stāsta žurnālistiem, ka šie labojumi pēc budžeta pieņemšanas nav uzlūkojami kā nezin kas ārkārtējs un ir bezmaz svētīgi, jo pretējā gadījumā jaunais gads sāktos ar nodokļu haosu. Kabineta vadītājam vēl jestrāk piebalso finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, uzsverot sava resora ieklausīšanos uzņēmējos (vai ne!) un cenšoties nedzirdēt replikas, ka iebildumi pastāvēja kopš vasaras vidus.

Klausoties abas amatpersonas, rodas sajūta – divi augsta līmeņa politikas profesionāļi sniedz sabiedrībai spožu meistarklasi par tēmu “Kā nesaviebjoties norīt krupi”. No šī frazeoloģisma zemtekstā paslēptajiem jēdzieniem viņi pirmkārt piedāvā apgūt māku neatbildēt par savārītajām ziepēm un visiem kritiķiem filozofiski attraukt, ka dzīve pavēl iet uz priekšu un kļūdu vētīšana traucē progresu. Nu, apmēram tā. Tomēr duetā, kurš pēdējās dienās visbiežāk publiski skaidrojis valdības viedokļa pēkšņās izmaiņas, nenoliedzami spožākā ir finanšu ministre, kuras tagadējie priekšnesumi apstiprina atzīstamu politisko rūdījumu. Nav daudz ministru, kas neminstinādamies izsacītos tik pareizā latviešu valodā un vienlaikus, saglabājot pašcieņu, tik eleganti mestu akmentiņus “Vienotības” kolēģu logā. Ne skropsta viņai nenotrīs, it kā starp citu piekrītot: patlaban steidzīgi labojamais likums tiešām nebija ideāls, jo Ekonomikas ministrija kavējās ar savlaicīgiem priekšlikumiem. Toties Finanšu ministrijas veikums ir kā dzidra pērle. Protams, šo apzīmējumu ministre tiešā tekstā neizmanto, bet no paudumiem tas izriet.

Jāteic, uz D. Reiznieces-Ozolas fona premjers izskatās diezgan norūpējies, bet lomā turas, un tā līdztekus “krupju rīšanas” demonstrācijai valdība šobrīd pasniedz arī augstprātības meistarklasi: neviens atbildīgos krēslos sēdošais neesot vainīgs, ka tūkstošiem cilvēku nolikti uz nākotnes neziņas sliekšņa. Gandrīz vai jādomā, ka premjeram izteikti lojālais spārns speciāli trenējies vairīties no atbildības par vēl nesen kvēli aizstāvēto un tagad labošanai pakļauto mikrouzņēmumu nodokli (MUN). Cik stingri savas darbības sākumā M. Kučinskis pauda gatavību publiskot valstij neizdevīgus līgumus noslēgušo un kļūmīgus lēmumus pieņēmušo amatpersonu vārdus, tik šobrīd izturas kā mīlīgi samierniecisks kušinātājs un vēlīgs optimists: gan jau būšot labi.

Tikmēr finanšu ministre mudina visu jomu uzņēmējus beigt šķendēties par savārīto putru un noskaņoties saulainajam aprīlim, kad valdība aplaimos ar jaunizveidotu nodokļu koncepciju. Ka pavasaris atnāks paredzētajā laikā, šaubu nav. Turpretī solītās koncepcijas liktenis, ņemot vērā pašreizējo “Vienotības” nostāju pret steidzīgo MUN labošanu, izskatās miglains. Bet Ziemassvētku tuvumā gribas ticēt M. Kučinskim, ka domstarpības nenogremdēs valdības laivu, jo stūrmaņi tautai sniegtajās meistarklasēs arī paši kaut ko būs iemācījušies.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Es ļoti lūdzu visu svētajam,lai šogad ne prezidents,ne premjērs nevēl mums ziemīšos atkal kārtējo safabricēto runu,labāk,lai nerunā neko,vnk lai paklusē un tas arī būs tas ZS sveiciens,ka viņa paklusēs!!

  2. Vienreizējs raksts! Stipri šaubos, vai kāds no valdības to izlasīs. Ja nu vienīgi lai imitētu darbu un nejauši neaizmigtu garlaicīgo sēžu laikā, kur lielam vairumam tāpat nav nekādas teikšanas, jo kāda neliela saujiņa visu jau ir izlēmusi.

  3. Grūti,bet nāksies pie tā pierast,ka valsts pārvaldes kadri jo tālāk dzīvosim,jo vairāk degradēsies.Augstvērtīgu kadru trūkums jau tagad ir jūtams un to nevar pastimulēt pat ar nepamatoti dāsnām darba algām.Viduvējības baidās no spēcīgiem politiķiem.To pierāda pēdējās valsts prezidenta vēlēšanas.Vieglāk ir malties sev līdzvērtīgā kokteilī.

  4. Tēlo – it kā neko nezinātu – to likumu atnesa Santa Klauss ? Kad mājā izsists logs – drīz ”autors” tiek noskaidrots un seko žagari ; tikai valstī nekas netiek noskaidrots un ”autoram” žagaru nav – nu nelabvēlīgs zvaigžņu stāvoklis…

  5. ta nu, visa pasaule piegurusi no šarikovu barošanas. Bez tam krīt vidējais cilvēku populācijas IQ līmenis.
    Vēl nekad civilizācijas nav piemaksājusi, lai vairojas stulbeņi/nekauņas. MOSTIETIES! SAPROTIET REIZ BREXITU JĒGU. Ko rīs vecumdienās ēnu ekonomika??????????????????????????????????????

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Aizbērt Daugavu!

Lai atslogotu satiksmi pār tiltiem, Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis rosinājis izskatīt ideju par prāmju un laivu satiksmi Daugavas šķērsošanai.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+