Mobilā versija
+1.4°C
Lūcija, Veldze
Trešdiena, 13. decembris, 2017
18. decembris, 2016
Drukāt

Monika Zīle: Valdības meistarklases (5)

Premjers M.Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece Ozola. Foto - Ieva Čīka/LETAPremjers M.Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece Ozola. Foto - Ieva Čīka/LETA

Laiks, kad kristīgā pasaule jau noskaņojas tradicionāli rimtai Ziemassvētku miera baudīšanai, Latvijas valdošajai koalīcijai izvērties drudžaini darbīgs, pārtaisot budžeta izskatīšanas naktī apstiprināto nodokļu paketi mikrouzņēmumiem. Valdības nams un Jēkaba iela dun. Jauno variantu slīpējot, deputātu galvas reāli kūp Saeimas komisijās. Premjers Māris Kučinskis moži stāsta žurnālistiem, ka šie labojumi pēc budžeta pieņemšanas nav uzlūkojami kā nezin kas ārkārtējs un ir bezmaz svētīgi, jo pretējā gadījumā jaunais gads sāktos ar nodokļu haosu. Kabineta vadītājam vēl jestrāk piebalso finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, uzsverot sava resora ieklausīšanos uzņēmējos (vai ne!) un cenšoties nedzirdēt replikas, ka iebildumi pastāvēja kopš vasaras vidus.

Klausoties abas amatpersonas, rodas sajūta – divi augsta līmeņa politikas profesionāļi sniedz sabiedrībai spožu meistarklasi par tēmu “Kā nesaviebjoties norīt krupi”. No šī frazeoloģisma zemtekstā paslēptajiem jēdzieniem viņi pirmkārt piedāvā apgūt māku neatbildēt par savārītajām ziepēm un visiem kritiķiem filozofiski attraukt, ka dzīve pavēl iet uz priekšu un kļūdu vētīšana traucē progresu. Nu, apmēram tā. Tomēr duetā, kurš pēdējās dienās visbiežāk publiski skaidrojis valdības viedokļa pēkšņās izmaiņas, nenoliedzami spožākā ir finanšu ministre, kuras tagadējie priekšnesumi apstiprina atzīstamu politisko rūdījumu. Nav daudz ministru, kas neminstinādamies izsacītos tik pareizā latviešu valodā un vienlaikus, saglabājot pašcieņu, tik eleganti mestu akmentiņus “Vienotības” kolēģu logā. Ne skropsta viņai nenotrīs, it kā starp citu piekrītot: patlaban steidzīgi labojamais likums tiešām nebija ideāls, jo Ekonomikas ministrija kavējās ar savlaicīgiem priekšlikumiem. Toties Finanšu ministrijas veikums ir kā dzidra pērle. Protams, šo apzīmējumu ministre tiešā tekstā neizmanto, bet no paudumiem tas izriet.

Jāteic, uz D. Reiznieces-Ozolas fona premjers izskatās diezgan norūpējies, bet lomā turas, un tā līdztekus “krupju rīšanas” demonstrācijai valdība šobrīd pasniedz arī augstprātības meistarklasi: neviens atbildīgos krēslos sēdošais neesot vainīgs, ka tūkstošiem cilvēku nolikti uz nākotnes neziņas sliekšņa. Gandrīz vai jādomā, ka premjeram izteikti lojālais spārns speciāli trenējies vairīties no atbildības par vēl nesen kvēli aizstāvēto un tagad labošanai pakļauto mikrouzņēmumu nodokli (MUN). Cik stingri savas darbības sākumā M. Kučinskis pauda gatavību publiskot valstij neizdevīgus līgumus noslēgušo un kļūmīgus lēmumus pieņēmušo amatpersonu vārdus, tik šobrīd izturas kā mīlīgi samierniecisks kušinātājs un vēlīgs optimists: gan jau būšot labi.

Tikmēr finanšu ministre mudina visu jomu uzņēmējus beigt šķendēties par savārīto putru un noskaņoties saulainajam aprīlim, kad valdība aplaimos ar jaunizveidotu nodokļu koncepciju. Ka pavasaris atnāks paredzētajā laikā, šaubu nav. Turpretī solītās koncepcijas liktenis, ņemot vērā pašreizējo “Vienotības” nostāju pret steidzīgo MUN labošanu, izskatās miglains. Bet Ziemassvētku tuvumā gribas ticēt M. Kučinskim, ka domstarpības nenogremdēs valdības laivu, jo stūrmaņi tautai sniegtajās meistarklasēs arī paši kaut ko būs iemācījušies.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Es ļoti lūdzu visu svētajam,lai šogad ne prezidents,ne premjērs nevēl mums ziemīšos atkal kārtējo safabricēto runu,labāk,lai nerunā neko,vnk lai paklusē un tas arī būs tas ZS sveiciens,ka viņa paklusēs!!

  2. Vienreizējs raksts! Stipri šaubos, vai kāds no valdības to izlasīs. Ja nu vienīgi lai imitētu darbu un nejauši neaizmigtu garlaicīgo sēžu laikā, kur lielam vairumam tāpat nav nekādas teikšanas, jo kāda neliela saujiņa visu jau ir izlēmusi.

  3. Grūti,bet nāksies pie tā pierast,ka valsts pārvaldes kadri jo tālāk dzīvosim,jo vairāk degradēsies.Augstvērtīgu kadru trūkums jau tagad ir jūtams un to nevar pastimulēt pat ar nepamatoti dāsnām darba algām.Viduvējības baidās no spēcīgiem politiķiem.To pierāda pēdējās valsts prezidenta vēlēšanas.Vieglāk ir malties sev līdzvērtīgā kokteilī.

  4. Tēlo – it kā neko nezinātu – to likumu atnesa Santa Klauss ? Kad mājā izsists logs – drīz ”autors” tiek noskaidrots un seko žagari ; tikai valstī nekas netiek noskaidrots un ”autoram” žagaru nav – nu nelabvēlīgs zvaigžņu stāvoklis…

  5. ta nu, visa pasaule piegurusi no šarikovu barošanas. Bez tam krīt vidējais cilvēku populācijas IQ līmenis.
    Vēl nekad civilizācijas nav piemaksājusi, lai vairojas stulbeņi/nekauņas. MOSTIETIES! SAPROTIET REIZ BREXITU JĒGU. Ko rīs vecumdienās ēnu ekonomika??????????????????????????????????????

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Iesniegts Kopdzīves likuma projekts…

Koalīcijas politiķu vairākums pašlaik pauž skeptisku vai noraidošu pozīciju iespējai atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likuma pieņemšanu, ziņo LETA. Konceptuāli šo iniciatīvu atbalsta partijas “Kustība “PAR!”” deputāti. “Vienotībā” viedokļi bijuši gan atbalstoši, gan noliedzoši, Nacionālā apvienība neatbalsta, Zaļo un zemnieku savienība par nostāju spriedīšot pēc iniciatīvas nonākšanas Saeimā. Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” savākti 10 000 parakstu par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā. Parakstu vākšanu pirms nepilniem trim gadiem uzsāka politiķis Juris Pūce (“Latvijas attīstībai”). Viņa ieskatā likuma pieņemšanas nepieciešamību nosaka tas, ka vairums Latvijā dzīvojošo pāru jau patlaban nav laulāti, bet viņu savstarpējās juridiskās attiecības un attiecības pret valsti nav pietiekami aizsargātas. Iniciatīva attiecas gan uz pretējā dzimuma, gan viendzimuma pāriem.

Vai vidējai izglītībai Latvijā jābūt obligātai?
Draugiem Facebook Twitter Google+