×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
24. maijs, 2014
Drukāt

Valdis Krastiņš: 1938. gada Minhene nav nekā iemācījusi (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Tonijs Blērs savā atmiņu sējumā raksta par iepazīšanos ar Čemberlena dienasgrāmatu, kas tapusi Minhenes tikšanās laikā: “Mūs mācīja, ka Čemberlens bijis vājš cilvēks, ko savaldzinājis un apmuļķojis Hitlers. Bet tā nav taisnība. Dienasgrāmata rāda, ka viņš pilnībā novērtēja Hitlera ļaunprātību (..), zināja, ka viņš savā būtībā ir ļauns, taču nespēja novērtēt, cik tālu šis ļaunums var sniegties. (..) Tādēļ Čemberlens nolēma viņu neprovocēt, tikai nomierināt un ierobežot. Gan jau Vācija attapsies, un ar laiku mainīsies arī Hitlers. Tātad Minhene bija nevis apmuļķošanas rezultāts, bet gan mēģinājums atlikt nopietnus, smagus lēmumus, cerot, ka apstākļi visu vērtīs par labu. Kas notika tālāk, to zinām.”

Mūsdienu Minhenes, t.i. kapitulācijas apstākļos daudzi Eiropas līderi rīkojas līdzīgi. Gan jau Putinam pāries, gan jau nomierināsimies… 1938. gada Minhene nav nekā iemācījusi. Sekas šai tuvredzībai var būt briesmīgas. Jo Putins gadu gaitā ar dažādu pseidolikumu un melīgas propagandas palīdzību ir nospiedis Krieviju uz ceļiem. Vēsturnieks Jurijs Afanasjevs pamatoti uzskata, ka Krievija no citām zemēm atšķiras ar to, ka tās valdnieki – cari un citi – gadsimtiem nemitīgi karojuši paši pret savu tautu, to apspieduši un pat nīcinājuši. Augstākais punkts tam bijis padomju laiks. Bet patlaban Putins un viņa tuvākie līdzgaitnieki ir atvēzējušies pārspēt tā laika šausmas, jo viņiem vajadzīgas brīvas rokas robežu pārzīmēšanai. Krimas aneksija bija tikai pirmais solis, sekos Ukraina un tad arī pārējās zemes, kam putinaprāt jākļūst par impērijas sastāvdaļām. Putina galvenais ideologs Dugins jau 2013. gada sākumā pavēstīja, ka Eiropai jānonāk Krievijas pārvaldībā. Draudīgi. Tagad jau neviens vairs nepiemin Krimu kā atklātas militāras aneksijas upuri – it kā viss būtu kārtībā…

Nesen biju Amerikā, kas dzīvo savu dzīvi, it kā tālu no Eiropas problēmām. Tomēr tur daudzu cilvēku prātos ir trauksmes sajūta. Redzot, kā rīkojas Putins, viņi jūtas apdraudēti. Atgriezies Latvijā biju dziļi izbrīnīts par mieru, pat vienaldzību. Gan jau pāries, mums nekas nedraud, NATO mūs pasargās. Kaut ko aizsardzībai piemetīsim pēc pāris gadiem, patlaban naudas mums nav – tā te stāsta gudrinieki. Pēc pāris gadiem? Var tas izrādīties par vēlu. Vienreiz jau Eiropa nosnauda Hitlera agresijas sākumu. Vai tagad attiecībā pret Putinu darīsim to vēlreiz? Laiks mosties. Pēdējais brīdis! Nevis ļaut krievu tanku rūpnīcai ielikt kāju Latvijas zemē! Kurš to izdomāja? Krievijai acīmredzot ir spēcīgi lobētāji Latvijā. Jo aizbildināties ar vagoniem, ko viņi te ražošot, ieguldot 80 miljonus rūpnīcā Jelgavā, ir nevietā – mums jau viena vagonu rūpnīca ir un darbojas. Mērķi tātad visticamāk ir citi. Kādi? Lai kungi paskaidro! Somijā ir noteiktas nerakstītas, taču visiem teicami zināmas robežas krievu kapitāla ienākšanai. Bet mūsējie pasaka: nu, zināms risks jau gan esot, bet – tas nekas, ka tik nauda… Tuvredzība vai apzināts apdraudējums Latvijas drošībai?

Dr. Valdis Krastiņš ir bijis Latvijas vēstnieks Čehijā, Slovākijā, Turcijā, Norvēģijā un Somijā, vairāku grāmatu autors.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. diemžēl nav vis.

 2. Tieši tāpēc jau pēc PSRS sabrukuma VEF un rūpniecība vispār sabruka,jo ražoja PSRS militārajam pasūtījumam,arī VEF. Tā arī tagad Krievija ar latviešu rokām ražos militārām vajadzībām,jo Latvijā ir pārāk daudz bāleliņu,kam nauda nesmird un savu godaprātu sen jau noslīcinājujuši alkoholā .

 3. Боже мой, как предсказуемо и убого! И это доктор наук (каких то) да ещё бывший посол! Обычно так выступали секретари парторганизаций, да и то, они вещали как то пообоснованней.

 4. Galīgi aplamais pieņēmums, ka visi cilvēki savā būtībā ir labi, ir iegāzis daudzus.

 5. Es arī visu laiku šausminos par šo apātisko miegainību attiecībā uz Krievijas (Putina) agresiju, daļā Latvijas iedzīvotāju bezmaz līksmo samierināšanos un pat tādas kā okupācijas gaidas;
  bet visvairāk paralizē – cik viegli pasaule pieņēma Ukrainas daļēju aneksiju. Vnk nesaprotu.

 6. Kad US saimniekam vajadzeja atnemt Kosovu Serbijai, visas starptautiskas normas tika ignoretas un albanu banditiem tika dasni izdaliti ieroci, vel joprojam CIP nezin ko ar to visu iesakt. Kad vajadzeja demokratizet Iraku, Afganistanu, Libiju … toleranti, iejutigi nogalinot miljoniem cilvekus sajas senas kulturas valstis nevienam US kongresmenim nenoraustijas neviens demokratiskais, tolerantais muskulitis. Par asinspirti Sirija nav verts pat runat, tur maskas tika nomestas un US kopa ar perversajiem arabu seihiem atklati atbalsts, apbruno un finanse pa pasauli savaktos vahabitu sadistus / cilveknidejus. Pa laimi Sirija prezidents ir istais virs istaja vieta nelokamais ASADS kurs jau aisutijis desmitiem tukstosus vahabitu sadistus un islamfasistus pie alaha., un turpina to darit. Pasakas par demokratiju ir prieks naivam aitam!!! Kad US pilsoni beidzot saks uzdot jautajumus kur CIP un pentagona banditi izterejusi vinu triljonus tad amerika bus ista revolucija!!! Driz saksies, parmainas briest!!! Pilnigi noteikti !!!!

  • Pirmkārt, ASV iejaukšanās Kosovā novērsa asiņainu pilsoņkaru. Otrkārt, Kosova tagad nav ASV sastāvā, bet Krima pievienota Krievijai. Toties krievija ir izraisījusi Ukrainā asiņainu pilsoņu karu un plāno atšķelt priekš sevis visu Dienvidukrainu. Treškārt, sacelšanās pret Asada bandītisko režīmu notika tikai tāpēc, ka tas ir bandītisks, asiņains režīms.

 7. Krastiņ, lūdzu iemāci mums kā pareizi vajag !

 8. Krievijas impērija dažādās savas pastāvēšanas formās centās iznīcināt vai pārkrievot impērijā esošās tautas.Kas pašlaik attiecās uz Latviju un latviešiem tad jāsaka ,ka latvieši visus šos pēdējos 20 gadus visstraujāk pašiznīcinās skaitliski , morāli un fiziski ,atvieglojot Krievijas impērijai viegli paplašināties vismaz šajā virzienā ļaujot iedzīt stratēģisu ķīli ,lai nedaudz vēlāk savāktu visu ,,pribaltiku,,.

 9. Tie, kas lobē Krieviju, tādi kā Lembergs, Šlesers, Sudraba un daudzi citi domā ka Krievija viņiem saglabās īpašumus un atradīs pienācīgu poziciju savās struktūrās. Domāju, ka tur viņi stipri kļūdās. Putinam un FSB ir savi čomi, kas grib labi sēdēt, dzīvot. Par nožēlu,Eiropa pate kaļ krievu armiju un tā pat, kā Latvija pilna ar “krievijas faniem”- te patiešām vēsture nav gājusi par labu. Dugins domā pievienot Eiropas tehnoloģiju producentus krievu impērijai un tad pēc viņa domām sanāks kaut kas spēcīgs. Bet te viņš stipri kļūdās, proti, – tā, kā bijis arī Hitlera laikos, – radošā tehnokrātija aizlaidās uz ASV un tur līdz šim laikam darbojās, bet tie, kas paliks nebrīvē, pēc diktāta neko nopietnu izveidot nevar. Vienīgais kā zagt citu idejas un tehnoloģijas, tas ir to, ar ko, KGB vadībā, nodarbojās PSRS tehnokrāti visā savā pastāvēšanas laikā.

 10. Kurš un kāpēc sagrāva Ulmaņlaika tehnoloģisko sasniegumu – VEF? “Auseklīšu mafijas” krastiņi tagadiņ’ muļķi laiž,lai savu nedarbu sekas pēc prihvatizācijas,denacionalizācijas un konsolidācijas noslēptu.

Draugiem Facebook Twitter Google+