Sports
Basketbols

Valdis Voins – patriotismu ar rungu neiedzīsi 16


Valdis Voins
Valdis Voins
Foto: LETA

Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Valdis Voins nepiekrīt tiem, kuri motivē basketbolistus pārstāvēt izlases, draudot viņiem ar diskvalifikācijām, intervijā LBS uzsver organizācijas vadītājs.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Latvijas basketbola izlases galvenais treneris Arnis Vecvagars ceturtdien paziņoja tos 12 basketbolistus, kuri uzaicināti uz Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) Pasaules kausa izcīņas pirmo spēļu posmu, sarakstā iekļaudams arī potenciālo debitantu Rodionu Kurucu.
Pēc novembra sākumā publicētā paplašinātā kandidātu saraksta īpaši šķēpi tika lauzti par Kuruca atrašanos tajā, jo viņš šosezon nav nostiprinājies Barselonas “Lassa” sastāvā un spēlē Spānijas pēc spēka otrajā līgā, kamēr šīs valsts augstākajā līgā un ULEB Eirolīgā laukumā nav devies.

Pērnsezon, aizbildinājies ar savainojumu, basketbols atteicās decembrī piedalīties Eiropas U-18 čempionātā un vasarā nespēlēja arī U-20 izlasē. Šis gadījums pievērsa pastiprinātu uzmanību jauno basketbolistu vēlmei spēlēt Latvijas izlasēs, izraisot diskusijas un dažādus viedokļus. Kā vēsta LBS, tās valdes locekļu vidū nebija vienprātības, bet tās pienākums bijis uzklausīt visus argumentus un nošķirt faktus no emocijām.
“Saskaņā ar nesen pieņemtajiem noteikumiem, kas reglamentē spēlētāju līdzdalību izlasēs, katram basketbolam tiek dotas tiesības atteikties no uzaicinājuma spēlēt pie gadu vecākajiem, tāpēc Rodiona līdzdalība U-20 izlasē nebija obligāta. Par Kuruca nespēlēšanu U-18 izlasē pērn bija gara komunikācija ar pašu spēlētāju un viņa pārstāvjiem, kuri atsaucās uz veselības problēmām – nepieciešamību rehabilitēties pēc traumas. Kritiķi piesauc Rodiona iziešanu laukumā Spānijas līgas spēlē Eiropas čempionāta laikā, kas apliecina, ka spēlētājs patiesībā bijis vesels. Tomēr situācija “aizbildinās ar traumu, bet spēlē kluba sastāvā”, nav viennozīmīga, jo būtiski atšķiras slodze – sešas spēles septiņās dienās Eiropas U-18 čempionātā komandas līdera statusā ar atbilstoši lielu spēles laiku vai viena spēle nedēļā ar ierobežotu laiku laukumā. Līdzīgā situācijā 2011.gadā valstsvienībai atteica viens no pieredzējušajiem komandas līderiem, kura motivāciju toreiz saprata un atbalstīja gan līdzjutēji, gan klubs, gan LBS vadība,” LBS citē Voina teikto.

LBS prezidents uzsver, ka līdzdalība Latvijas izlasē ir katra basketbolista goda pienākums.
“Īpašas simpātijas – arī LBS apbalvojumus – izpelnās spēlētāji, kuri stājas ierindā, spītējot apstākļiem. Tie ir pozitīvi piemēri un orientieri, kam sekot. Taču nepiekrītu cilvēkiem, kuri gatavi patriotismu mācīt, vicinot diskvalifikācijas rungu. Profesionālā sportista lielākā vērtība ir viņa veselība – tikai pats sportists ir tiesīgs izlemt, kurā brīdī ar to riskēt,” atzīmēja Voins.
Pašlaik 19 gadus vecais uzbrucējs vēl nav spēlējis pieaugušo izlase nevienā mačā un viņam būs iespēja piedzīvot debiju valstsvienībā.
“Visā komunikācijas procesā Rodions Kurucs paudis gatavību pārstāvēt Latviju, tiklīdz to ļaus veselības stāvoklis un treneris viņu aicinās. Arnis Vecvagars uzskata, ka konkrētajā situācijā un konkrētajā pozīcijā Rodions Kurucs var palīdzēt valstsvienībai un LBS valde neierobežo trenera izvēli,” stāstīja Voins.
Kā vēstīts, izlasei šajās spēlēs nevarēs palīdzēt ULEB Eirolīgā spēlējošie Jānis Timma, Jānis Strēlnieks un Dairis Bertāns. Tāpat Eirolīgā spēlē arī Rinalds Mālmanis, taču viņš netika iekļauts pat paplašinātajā sarakstā.

“Strēlnieks, Bertāns un Timma ne reizi jau praksē demonstrējuši savu patriotismu un gatavību pārstāvēt Latviju, par spīti savainojumiem un to radītajiem riskiem. Diemžēl ārēju apstākļu dēļ tagad spēlētāji absolūti nepelnīti nostādīti situācijā, kad visiem pieņemams risinājums nav iespējams. Konkrētajā situācijā LBS ar izpratni izturas pret spēlētāju pienākumiem pret saviem darbadevējiem klubos,” skaidroja Voins.
LBS saprot, ka basketbolistu izvēle nespēlēt ir īpaši sāpīga arī tāpēc, ka paši spēlētāji visvairāk ir ieinteresēti valstsvienības veiksmīgā startā Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīrā.
“Iespēja piedalīties Pasaules kausa izcīņā, protams, ir svarīga no basketbola prestiža un popularitātes, kā arī sagādātu neaizmirstamas emocijas līdzjutējiem, bet lielākie ieguvēji būtu tieši paši dalībnieki – valstsvienības spēlētāji, kuriem tā būs unikāla iespēja sasniegt sportiskās karjeras augstākās virsotnes un nostiprināt starptautisko reputāciju. No savas puses LBS darīs visu, kas mūsu spēkos, lai turpmāk spēlētājiem nebūtu jāveic šāda izvēle. Un – gaidām talkā nākamajos kvalifikācijas posmos,” stāstīja Voins.

Eirolīgas basketbolisti valstsvienībai nevar palīdzēt, jo Eiropas basketbolā valdošā konflikta dēļ ULEB Eirolīgas kalendārā nebūs pārtraukuma izlases spēļu laikā.
“Pirms četriem gadiem FIBA pieteica starptautisko sacensību kalendāra reformu, ko atbalstīja visu valstu nacionālās federācijas, akceptējot NBA spēlētāju līdzdalību tikai dažos spēļu posmos, bet paļaujoties, ka citu līgu dalībnieki nacionālajām izlasēm būs pieejami visu laiku. Praktiskie priekšdarbi tika uzticēti FIBA amatpersonām. Diemžēl šajā laikā FIBA un Eirolīgas rīkotājiem nav izdevies vienoties un saskaņot spēļu grafiku,” secināja Voins.
LBS no savas puses izpildījusi visas rekomendācijas, ieskaitot Eirolīgas klubu spēlētāju reģistrēšanu un oficiālu uzaicināšanu uz valstsvienības spēlēm.
“LBS ģenerālsekretārs Edgars Šneps FIBA struktūrās aktīvi iestājas par konstruktīva risinājuma atrašanu. Par situāciju informēta gan par sportu atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija, kurai ir iespēja strādāt ar kolēģiem visā Eiropā un Latvijā ievēlētie Eiroparlamenta deputāti, jo konflikts jau pāraudzis sportisko ietvaru. Zināms, ka FIBA iedarbinājusi juridiskos mehānismus, lai atjaunotu basketbola sistēmas vienotību. Nezaudējam cerību, ka situācija normalizēsies vismaz līdz februārī paredzētajam nākamajam sacensību posmam, tomēr mums jābūt gataviem strādāt jebkādos apstākļos,” atklāja Voins.

Saistītie raksti

Bez Kuruca izlases sastāvā iekļauti pieci šī gada Eiropas čempionāta dalībnieki Jānis Blūms, Aigars Šķēle, Žanis Peiners, Andrejs Gražulis un Rolands Šmits, pieci spēlētāji, kuri iepriekš pārstāvējuši Latviju Eiropas čempionāta finālturnīrā un/vai olimpiskajā kvalifikācijā Rolands Freimanis, Mareks Mejeris, Anžejs Pasečņiks, Ojārs Siliņš, Ingus Jakovičs, kā arī Artūrs Ausējs.
Tikmēr vēl divi spēlētāji – Haralds Kārlis un Iļja Gromovs – komandas darbā varētu iesaistīties, ja pēdējā brīdī sastāvu nāksies koriģēt neparedzētu apstākļu dēļ.
“Vecvagars informēja valdi par sastāva izvēli, ko tradicionāli esam pilnībā uzticējuši valstsvienības vadītājam. Komandas kodolu veido pieredzējuši un meistarīgi spēlētāji ar augstākā līmeņa spēļu pieredzi. Gan šī gada Eiropas čempionāta dalībnieki, gan basketbolisti, kuri dažādu iemeslu dēļ septembrī nebija valstsvienības ierindā, bet meistarības ziņā varēja tur būt. Mums ir laba komanda,” stāstīja Voins.
LBS prezidents cer uz Latvijas līdzjutēju atbalstu šajās spēlēs.
“Situācijā, kad ārēju apstākļu dēļ nav pieejamas mūsu spožākās zvaigznes, būs iespēja novērtēt, cik produktīvi strādājusi visa Latvijas basketbola sistēma – jauniešu treneri sporta skolās un lielie klubi, arī basketbolistu vecāki un visi, kas pielikuši roku basketbolistu izaugsmei,” uzsvēra Voins.
Jau iepriekš bija skaidrs, ka izlasei nevarēs palīdzēt abi Nacionālās Basketbola asociācijas (NBA) latviešu basketbolisti Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns.
Tāpat dažādu iemeslu dēļ Latvijas izlasei nepalīdzēs Mārtiņš Meiers un Dāvis Lejasmeiers.
Izlases pirmais koptreniņš paredzēts nākamajā pirmdienā.

Arņa Vecvagara trenētā Latvijas izlase Pasaules kausa kvalifikāciju sāks 24.novembrī viesos pret Turciju, bet divas dienas vēlāk mājās uzņems Zviedriju.
Turnīra turpinājumā Latvijas valstsvienība Rīgā 23.februārī tiksies ar Ukrainas izlasi, bet 26.februārī – ar Turcijas vienību. Pēdējās kārtās būs divas spēles izbraukumā – 28.jūnijā Zviedrijās un 1.jūlijā Ukrainā.
Grupas trīs labākās vienības otrajā posmā tiksies ar citas apakšgrupas, kurā ir Spānija, Slovēnija, Melnkalne un Baltkrievija, labāko trijotni, turpinājumā trim no šīm sešām izlasēm izcīnot ceļazīmēm uz Pasaules kausa finālturnīru, kas 2019.gada rudenī notiks Ķīnā.
2019.gada Pasaules kausa izcīņas turnīrā 32 komandas cīnīsies ne tikai par uzvarētāju kausu un medaļām, bet arī ceļazīmēm uz 2020.gada olimpiskajām spēlēm Tokijā, kā arī olimpiskajiem kvalifikācijas turnīriem.
Latvijas basketbola izlases sastāvs 2019.gada Pasaules kausa novembra kvalifikācijas spēlēm:
Jānis Blūms (Saragosas “Tecnyconta”, Spānija), Aigars Šķēle, Ingus Jakovičs (abi -“Ventspils”), Žanis Peiners (Panevežas “Lietkabelis”, Lietuva), Andrejs Gražulis (Permas “Parma”, Krievija), Rolands Šmits (Fuenlavradas “Montakit”, Spānija), Rolands Freimanis (Gaziantep”, Turcija), Mareks Mejeris (“VEF Rīga”), Anžejs Pasečņiks (Grankanārijas “Herbalife”, Spānija), Ojārs Siliņš (Trento “Dolomiti Energia”, Itālija), Artūrs Ausējs (Pasvāles “Pieno žvaigždes”, Lietuva), Rodions Kurucs (Barselonas “Lassa”, Spānija). rezervisti – Haralds Kārlis (“Jūrmala”), Iļja Gromovs (“VEF Rīga”).

LA.lv