Pasaulē
Eiropa

Valensa aicina ar “visiem līdzekļiem” aizstāvēt demokrātiju Polijā 2

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Poļu brīvības ikona Lehs Valensa sestdien pievienojās protestiem pret Polijas Augstākās tiesas reformu, aicinot poļus aizstāvēt demokrātiju valstī ar “visiem līdzekļiem”.

Valdošās konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) ierosinātais un parlamenta pieņemtais likums par Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanu, kuru opozīcija uzskata par tiesas neatkarību apdraudošu, jau ir izsaucis Eiropas Komisijas (EK) nosodījumu un plašus protestus.

“Mūsu paaudzei izdevās nostādīt Poliju atpakaļ uz ceļa un nodrošināt varu nošķiršanu,” eksprezidents Valensa sacīja Polijas ziemeļu pilsētā Gdaņskā. “Mēs nevaram ļaut, lai kāds to iznīcinātu.”

“Neraugoties uz manu veselību, es vienmēr būšu ar jums,” solīja 73 gadus vecais Valensa, kuram ārsti nesen pārbaudīja sirdsdarbību.

“1989.gadā mēs iedevām jums demokrātisku Poliju. Jums par to jācīnās ar visiem līdzekļiem,” teica Valensa, kuram 1983.gadā tika piešķirta Nobela Miera prēmija kā padomju bloka vienīgās brīvās arodbiedrības “Solidaritāte” vadītājam.

Jau ziņots, ka Senāts sestdien agri no rīta apstiprināja likumprojektu, kas piešķir politiķiem ievērojamu ietekmi uz Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanu. Šo likumprojektu ceturtdien pieņēma parlamenta apakšpalāta Seims.

Lai šis likumprojekts iegūtu likuma spēku, tas jāparaksta valsts prezidentam Andžejam Dudam, kurš tajā saskata nopietnus trūkumus.

Dudam dota 21 diena, lai izlemtu, vai parlamenta apstiprināto likumprojektu parakstīt, uzlikt tam veto vai nodot izvērtēšanai Konstitucionālajam tribunālam.

LA.lv