×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
23. jūlijs, 2017
Drukāt

Valensa aicina ar “visiem līdzekļiem” aizstāvēt demokrātiju Polijā (2)

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

Poļu brīvības ikona Lehs Valensa sestdien pievienojās protestiem pret Polijas Augstākās tiesas reformu, aicinot poļus aizstāvēt demokrātiju valstī ar “visiem līdzekļiem”.

Valdošās konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) ierosinātais un parlamenta pieņemtais likums par Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanu, kuru opozīcija uzskata par tiesas neatkarību apdraudošu, jau ir izsaucis Eiropas Komisijas (EK) nosodījumu un plašus protestus.

“Mūsu paaudzei izdevās nostādīt Poliju atpakaļ uz ceļa un nodrošināt varu nošķiršanu,” eksprezidents Valensa sacīja Polijas ziemeļu pilsētā Gdaņskā. “Mēs nevaram ļaut, lai kāds to iznīcinātu.”

“Neraugoties uz manu veselību, es vienmēr būšu ar jums,” solīja 73 gadus vecais Valensa, kuram ārsti nesen pārbaudīja sirdsdarbību.

“1989.gadā mēs iedevām jums demokrātisku Poliju. Jums par to jācīnās ar visiem līdzekļiem,” teica Valensa, kuram 1983.gadā tika piešķirta Nobela Miera prēmija kā padomju bloka vienīgās brīvās arodbiedrības “Solidaritāte” vadītājam.

Jau ziņots, ka Senāts sestdien agri no rīta apstiprināja likumprojektu, kas piešķir politiķiem ievērojamu ietekmi uz Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanu. Šo likumprojektu ceturtdien pieņēma parlamenta apakšpalāta Seims.

Lai šis likumprojekts iegūtu likuma spēku, tas jāparaksta valsts prezidentam Andžejam Dudam, kurš tajā saskata nopietnus trūkumus.

Dudam dota 21 diena, lai izlemtu, vai parlamenta apstiprināto likumprojektu parakstīt, uzlikt tam veto vai nodot izvērtēšanai Konstitucionālajam tribunālam.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tiesu reforma Polijā ir pirmā, kopš komunisma sabrukuma. Manuprāt īstais jautājums ir, nevis kāpēc tā nepieciešama, bet gan – kāpēc tik vēlu. Polija ir viena no nedaudzām bijušā Austrumu bloka valstīm, kurā nav notikusi norēķināšanās ar komunisma mantojumu. Tā rezultātā Polijā joprojām strādā tiesneši, kuri tiesāja brīvības cīnītājus komunistiskā režīma laikā. Diemžēļ tādi ir pat Augstākās Tiesas sastāvā. Un patiesībā tas ir kauns, nevis Parlamenta centieni šo stāvokli beidzot mainīt. Pašreizējo kreisi noskaņotās opozīcijas protestu pamatā ir – diemžēl – nekonstruktīvs naids pret konservatīvo valdību. Saskaņā ar jaunpieņemto likumu Augstākās Tiesas tiesnešus iecels Valsts Prezidents no pašu tiesnešu nosauktajiem kandidātiem. Līdzīga kārtība, ka Prezidents vai parlaments ieceļ tiesnešus ir daudzās ES valstīs, kā arī ASV. Te nav nekādas pretrunas ar ES regulām. Bet Valensa vienkārši politiski atbalsta opozīciju pret konseratistiem. Tas arī īsumā galvenais.

    • “neatkarīgie” tiesneši pēc neilga brītiņa kļūst atkarīgi no Sorosa u.c. “de(r)mokrātiem”…
      Ir apstiprinājies praksē !

Draugiem Facebook Twitter Google+