×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
19. janvāris, 2015
Drukāt

Valkā, gaidot Latvijas simtgadi, uzsvērs Pagaidu Nacionālās padomes dibināšanu

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Kārļa Ulmaņa krūšutēls Valkā.

Valkā sāk gatavoties Latvijas simtgadei, galveno uzsvaru liekot uz Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes dibināšanas simtgadi 2017. gadā, LA.lv uzzināja Valkas domē.

14. janvārī Valkas novada domē notika pirmā Latvijas simtgadei veltītā darba grupas sanāksme. Tajā domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, kā arī pašvaldības izglītības un kultūras jomas pārstāvji diskutēja un apmainījās ar idejām par Latvijas simtgades sagaidīšanu un tai veltītajiem pasākumiem Valkas novadā.

Ir zināms, ka 1917. gada beigās Valkā dibinātā latviešu partiju politiska un sabiedriska organizācija – Latviešu Pagaidu nacionālā padome (LPNP) pieņēma deklarāciju par apvienotas un autonomas Latvijas izveidošanu Vidzemes, Kurzemes un Latgales latviešu apriņķos. Tāpat 1918. gada novembrī Valkā tika pieņemts lēmums, ka ir nepieciešams publiski deklarēt Latvijas valsts neatkarību, kas arī tika izdarīts 1918. gada 18. novembrī Nacionālajā teātrī Rīgā.

“Faktu par padomes dibināšanu Valkā pagājušajā gadā sabiedrībai atgādināja Kārļa Ulmaņa pieminekļa uzstādīšana pilsētas centrā, taču vēl arvien tā nozīmīgums nav ticis pienācīgi novērtēts”, norāda Krauklis. Pašvaldība vēlētos informāciju par vēsturisko faktu iemūžināt monumentālā objektā; tāpat 2017. gadā dome plāno organizēt starptautisku zinātnisko konferenci, kurā tiktu šķirtas vaļā tieši šīs vēstures lappuses. Arī Valkas novadpētniecības muzejā plānota jauna ekspozīcija par Latviešu Pagaidu nacionālo padomi.

Viens no oriģinālākajiem pasākumiem simtgades gaidās būtu domes priekšsēdētāja ierosinātais “Neiespējamais skrējiens”, kas pirmoreiz notiktu jau šī gada 14. novembrī. Distances garums pirmajā sacensību gadā būtu 98 kilometri, un tas ar katru sacensību gadu kļūtu garāks par vienu kilometru. Skrējiena dalībniekiem atraktīvā veidā būs iespēja iepazīties ar Valkas novada vēsturi.

Valka nes Latvijas kultūrnācijas veidotāja Jāņa Cimzes vārdu, un, sagaidot Latvijas simtgadi Valkā, pašvaldība 2016. gadā plāno vērienīgu sarīkojumu – starptautisku koru konkursu.

Savukārt 2018. gadā pašvaldība plāno organizēt Lāčplēšu mazmazbērnu salidojumu, kas simbolizētu paaudžu sasaisti, uzsverot nacionālo jautājumu un atgādinot vēsturiskos notikumus.

Darba grupas sanāksmē izkristalizējās arī kāda gana oriģināla ideja – Putru vārīšanas sacensību organizēšana leģendām apvītajā Putras kalnā, kas varētu aizsākties jau 2016. gadā un ar laiku izvērsties par tradīciju. Pasākuma mērķis būtu atdzīvināt tautā sen aizmirstas receptes, radīt gluži jaunas, kā arī vienkārši popularizēt veselīgu dzīvesveidu.

Sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Brūvere informēja, ka Valkas novada mājaslapā tiks izveidota speciāla Latvijas simtgadei veltīta sadaļa, kurā ikviens varēs sekot līdzi pašvaldības aktivitātēm. Tāpat mājaslapā ir plānots arī izveidot atsevišķu vēstures sadaļu, kurā būtu koncentrētā veidā aprakstīta Valkas novada vēsture, kā arī cildināti novada dižvīri un sievas, kuri devuši nozīmīgu ieguldījumu ne tikai novada, bet visas nācijas attīstībā. “Pašvaldība uzskata, ka jāuzstāda piemiņas plāksnes arī tiem novadniekiem, kuri Latvijas neatkarības vārdā ir zaudējuši savas dzīvības,” norāda Brūvere.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+