×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. aprīlis, 2016
Drukāt

“Valmiera-Andren” produkti zaļai videi (1)

Ronalds Rusmanis: "Bankas "Citadele" atsaucība ļāva uzņēmumam veiksmīgi turpināt darbību, turklāt ar finansiālo atbalstu apgrozāmajos līdzekļos varēsim īstenot būtiski lielākus projektus, piegādājot videi drošas konstrukcijas eksporta tirgos." Foto - Dainis BušmanisRonalds Rusmanis: "Bankas "Citadele" atsaucība ļāva uzņēmumam veiksmīgi turpināt darbību, turklāt ar finansiālo atbalstu apgrozāmajos līdzekļos varēsim īstenot būtiski lielākus projektus, piegādājot videi drošas konstrukcijas eksporta tirgos." Foto - Dainis Bušmanis
Uzziņa

SIA "Valmiera-Andren"
Dibināts: 1993. g.
Īpašnieki: "Sten Andren Plast I Landvetter" AB (Zviedrija), Armands Jonāts (20%)
Naudas apgrozījums: 1,8 milj. (2014. g.)
Peļņa: 55 527 eiro (2014. g.)
Samaksātie nodokļi: 182 110 eiro (2015. g.), 
174 430 eiro (2014. g.)
Darbinieki: 40 (2015. g.)
Avots: "Lursoft" un uzņēmuma informācija

finanshu_piesprice200

Zaļais ražotājs aug

Pērn īstenotā bankas maiņa un saņemtais “Citadeles” aizdevums dod iespēju ķīmiskās rūpniecības uzņēmumam SIA “Valmiera-Andren” straujāk attīstīt ražošanu un eksporta tirgu iekarošanu.

Uz Valmieras Stikla šķiedras rūpnīcas remontu mehāniskā ceha bāzes 1993. gadā izveidotais patlaban Latvijas–Zviedrijas kopuzņēmums “Valmiera-Andren” no stiklaplasta ražo rezervuārus, cauruļvadus un citas konstrukcija augsti agresīvām ķimikālijām, tostarp sērskābei, sālsskābei, sārmiem un citām ķimikālijām. Kopš 1998. gada uzņēmuma produktu klāstā ir arī dūmgāzu attīrīšanas sistēmas, dūmgāzu kondensatori (skruberi), kas paredzēti atmosfēras aizsardzībai un siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas mazināšanai. “Valmiera-Andren” ražo arīdzan notekūdeņu attīrīšanas sistēmas un krājtvertnes. Tātad ražo dabai draudzīgus produktus, kas nodrošina zaļo domāšanu. Uzņēmums pieder Zviedrijas firmai “Sten Andren Plast I Landvetter” AB un Latvijas privātpersonai.

Bankas uzticēšanās un uz rūpīgu analīzi balstīts atbalsts ir ļoti svarīgs ražošanas uzņēmuma izaugsmei, rāda “Valmiera-Andren” piemērs. “Mūsu iepriekšējā banka ļoti rezervēti, atturīgi vērtēja uzņēmuma tālākās izaugsmes iespējas. Saņēmām lielu projektu. Bija jāsāk sadarbība ar citu banku. Ražojošs uzņēmums izejvielas pērk un maksu par gatavo produkciju nesaņem vienlaikus, bet ilgā laika posmā. Šā iemesla dēļ ir vajadzīgs bankas aizdevums apgrozāmajiem līdzekļiem. Banka “Citadele” mums kredītlīniju salīdzinājumā ar iepriekšējo banku palielināja divas reizes,” teic uzņēmuma pilnvarotā persona Ronalds Rusmanis. Viņš turpina: “Bankas atsaucība ļāva uzņēmumam veiksmīgi turpināt darbību, turklāt ar finansiālo atbalstu apgrozāmajos līdzekļos varēsim īstenot būtiski lielākus projektus, piegādājot videi drošas konstrukcijas eksporta tirgos. Tas ne tikai ļaus palielināt peļņu, bet arī pozitīvi atsauksies uz reģiona un valsts izaugsmi.”

Ražošana un eksports

“Valmiera-Andren” patlaban eksportē vismaz 70 – 80% no ražotajiem produktiem, kas nebūt nav uzņēmuma spēju “griesti”. Kas Latvijas uzņēmējdarbības vidē kavē augt vēl straujāk? R. Rusmanis vērš uzmanību uz absurdo situāciju izejvielu tirgū. Proti, ļoti daudzi piegādātāji ražotājam prasa 100% priekšapmaksu. Starp viņiem arī uzņēmumi ar vienu eiro lielu pamatkapitālu, kas vēlas viegli pelnīt kā starpnieki. “Lūk, attieksme pret ražotāju! Mums noteiktos datumos ir jāmaksā darbiniekiem algas un nodokļi valstij. Mēs pēc projekta saskaņošanas saņemam vien daļu no projekta tāmes vērtības,” ačgārno situāciju komentē “Valmiera-Andren” pilnvarotais pārstāvis. Veidot tiešās piegādes no izejvielu piegādātājiem nevar tāpēc, ka “Valmiera-Andren” ar salīdzinoši nelielo iepirkumu tiem neliekas interesants. “Stiklaplasta sveķu piegādātājus interesē pircēji, kas pērk tūkstošos tonnu mērāmus daudzumus, mēs ar dažiem desmitiem tonnu neesam vajadzīgi,” atzīst R. Rusmanis.

Viņa vadītais uzņēmums visvairāk pasūtījumu saņem no mātes uzņēmuma Zviedrijā, kas tālāk produktus piegādā pasūtītājiem. “Nav noslēpums, ka latvietis vislabāk sadarbojas ar latvieti, zviedrs – ar zviedru. Pat tajās reizēs, kad cena ir nedaudz augstāka, izvēlas uzticamo un ierasto partneri,” eksporta tirgu raksturo R. Rusmanis. Svarīgi esot arī pircēji Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Viņi pērkot tos pašus, tomēr daudz vienkāršākus produktus nekā skandināvi. Iemesls – Baltijas valstīs ir mazāk attīstīta ķīmiskā rūpniecība nekā, piemēram, Zviedrijā vai Somijā. Krievijas tirgus? R. Rusmanis atzīst – ir mēģināts, tomēr tajā valda citi noteikumi.

Ražošanas efektivitāti un draudzīgumu videi “Valmiera-Andren” cēla arī ar 2012. gadā pabeigto klimata pārmaiņu finanšu instrumenta projektu, pēc kura īstenošanas pievilcīgāku nekā agrāk veidolu guva ražošanas ēka, par 275,3 tonnām divos gados samazinājās oglekļa dioksīda emisijas, bet dabas gāzes patēriņš samazinājās vairākas reizes.

“Valmiera-Andren” 2009. gadā nodibināja meitas uzņēmumu “Ventspils-Andren” Ventspilī, kur plašākas nekā Valmierā ražošanas telpas ar gandrīz divas reizes augstākiem griestiem ļauj ražot lielāka izmēra produktus. Svarīgs nosacījums ražošanas attīstīšanai Ventspilī bija arīdzan ostas piedāvātās iespējas.

Darbinieki un darba vide

“Valmiera-Andren” kolektīvu veido 40 darbinieki, kas daudz strādā fizisku darbu. Piemēram, slīpē vai krāso tvertnes. Uzņēmumā darba apstākļi nav viegli – ir jādarbojas aizsargtērpā, jālieto putekļu maskas. “Valmiera-Andren” ir izveidojies darbinieku kodols, kas ļauj risināt sarežģītus ražošanas uzdevumus. “Strādniekus mūsu specifiskajām vajadzībām nekur Latvijā neapmāca, darba iemaņas viņi apgūst praksē. Algu maksājam aptuveni vidējo valstī. Darbinieku mainība notiek galvenokārt vidējā līmenī. Zviedri arīdzan nesaprot, kā mūsu uzņēmumā darbus cehā var veikt sievietes. Skaidrojam, ka viņas ir rūpīgākas un atbildīgākas attieksmē pret darbu nekā vīri,” atklāj R. Rusmanis.

Viņš uzsver – lai arī uzņēmumā veiktais darbs nav “augsti intelektuāls”, darbinieki ir jāciena, par viņiem ir jādomā. “Bez praktiskā darba veicējiem nebūs arī uzņēmuma administrācijas,” piebilst R. Rusmanis. Vadība cenšas darbiniekus motivēt darbus veikt solītajā termiņā, izturēties ar saimnieka attieksmi pret uzņēmuma īpašumu.

Salīdzinājumā ar Skandināvijas valstīs izmantotajām ražošanas tehnoloģijām “Valmiera-Andren” vairāk izmanto roku darbu, kas ir lētāks un bija viens no svarīgākajiem nosacījumiem zviedru partneru naudas ieguldījumam.

Kvalitāte vissvarīgākā

Neviens uzņēmējs nav pasargāts no brāķa vai neizdošanās. Tomēr tā ir ierobežojama. “Valmiera- Andren” pārvaldības sistēma ir auditēta un atzīta par atbilstošu starptautiskajām ISO 9001: 2009 prasībām. R. Rusmanis uzsver – šis sertifikāts ļauj izsekot produkta tapšanai, sākot no izejmateriāla, un atrast “vājos posmus”. Uzņēmējs atzīst – arī “Valmiera-Andren” mēdz būt neizdošanās. Šādos gadījumos vissvarīgākais ir atrast iemeslu – iespējams, tās bijušas kāda darbinieka “trīcošas” rokas vai neuzmanība. Pret šādiem gadījumiem visi uzņēmuma produkti ir apdrošināti. “Tas nav pārāk liels finanšu slogs. Var “panest”,” piebilst R. Rusmanis.

Viņš ir pārliecināts par ” Valmiera-Andren” tālāko izaugsmi. Tā nebūs iespējama bez papildu aizdevumu piesaistes, tāpēc priecē bankas “Citadele” paustā gatavība vērtēt un atbalstīt vēl lielāku projektu īstenošanu.

KOMENTĀRS

Bankas “Citadele” mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītāja Ieva Vērzemniece:

“SIA “Valmiera-Andren” darbojas ķīmiskās rūpniecības jomā vairāk nekā 20 gadus, ražojot produkciju, kas lielā mērā saistīta ar vides aizsardzību. Pagājušajā gadā līdz ar nepieciešamību palielināt apgrozāmo līdzekļu apjomu uzņēmums sāka sadarbību ar banku “Citadele”. Pieejamais finansējums turpmāk ļaus īstenot vēl lielākus projektus, kuru apjoms tagad varēs sa­sniegt pat vienu miljonu eiro.

Sadarbība ar uzņēmumu vērtējama ļoti pozitīvi, kā arī pats klients ir perspektīvs, lai arī darbojas tik specifiskā nozarē. Izskatīt uzņēmuma kandidatūru par labu kredīta piešķiršanai pamudināja fakts, ka uzņēmumam savā nozarē ir uzkrāta pieredze un līdzšinējā darbība ir veiksmīga. Uzņēmuma attīstības plāni ir pamatoti ambiciozi, un iespēja ar bankas kredītu īstenot lielus projektus ir būtiska uzņēmuma attīstībai.

SIA “Valmiera-Andren” ir Latvijā vienīgais uzņēmums, kas ražo šāda veida produkciju. Uzņēmumam ir uzkrāta unikāla ekspertīze un pieredze, ir būtiski, ka Latvijā šāds uzņēmums darbojas, un šī joma nepazūd.”

NAUDAS ATDEVE

* Banka “Citadele” pērn piešķīra divas reizes lielāku kredītlīniju nekā iepriekšējā banka,

* aizņemtā nauda izmantota apgrozāmo līdzekļu pirkumam, kas ļauj īstenot lielākus projektus,

* ieguldījums jau sācis sevi atpelnīt.

citadele

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ja saimnieciskie zviedri pārmaksā par meitas uzņēmuma produkciju, tad tā ir vērā ņemama prakse.

Draugiem Facebook Twitter Google+