×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. februāris, 2015
Drukāt

Valmierā atklāj jaunus dižkokus – trīs priedes, liepu un bērzu

Foto: Valmieras pilsētas pašvaldībaFoto: Valmieras pilsētas pašvaldība

Pēc Valmieras ielu malās augošo koku apsekošanas pašvaldības administratīvajā teritorijā atklāti vēl pieci dižkoki – trīs priedes, viena liepa un bērzs, informē Valmieras pilsētas pašvaldībā.

Viena dižpriede ar 2,67 metru apkārtmēru 1,3 metru augstumā no koka sakņu kakla aug Kauguru vērī, bijušā deju laukuma malā, bet otra, kas sadalās divos stumbros, ar 2,71 metra apkārtmēru – Kauguru vērī, attekas malā. Priede ar 2,53 metru apkārtmēru atklāta arī Putriņu mežā, Gaujmalā.

Tāpat dižkoka statusam atbilst Jaunzemju un Jāņa Daliņa ielas krustojuma tuvumā augošā liepa. Tās apkārtmērs 1,3 metru augstumā ir 3,58 metri. Vienīgais bērzs ar vairāk nekā 3,5 metru apkārtmēru atklāts Ūdru ielas malā.

Šobrīd Valmieras dižkoku sarakstā ir 37 koki.

Jaunatklāto dižkoku dati tiks ievadīti dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”. Savukārt liepai, kas aug Jāņa Daliņa ielas malā, tiks piestiprināta piktogramma ar ozollapu, kas simbolizēs tās aizsargājamo statusu un būs pamanāma iedzīvotājiem, dodoties pastaigās.

Lai izcils koks tiktu iekļauts valsts nozīmes dižkoku skaitā, tam jāatbilst noteikumos par aizsargājamiem kokiem noteiktajiem izmēriem. Liepām tas ir 3,5 metri, priedēm – 2,5 metri, bet bērziem – 3 metri.

Pašvaldībā atzīmē, ka dižkoki ir uzskatāmi par dabas pieminekļiem un senatnes lieciniekiem. Tomēr pat pēc precīziem koku izmēriem ir grūti noteikt to vecumu, jo pat vienāda vecuma koku izmēri var ļoti atšķirties. Pēc meža taksācijas datiem dižākās Putriņu meža un Kauguru vēra priedes Valmierā ir vismaz 170 gadus vecas.

Valmiera, salīdzinot ar citām pilsētām Latvijā, dižkoku skaita ziņā ir viena no bagātākajām, uzsver pašvaldībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+