Novados

Valmierā Gaujā strauji ceļas ūdens līmenis; jābūt gataviem evakuēties 0

Foto – LETA

Valmieras pilsētas pašvaldība gatavojas situācijai, kad ūdens līmenis varētu sasniegt kritisko atzīmi, pie kuras tiktu apdraudēti daudzdzīvokļu nami aptuveni ar 2000 iedzīvotājiem, tādēļ pašvaldība aicina iedzīvotājus būt gataviem evakuēties, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Kristīne Melece.

Šodien ap plkst.11 ūdens līmenis Gaujā Valmierā bija sasniedzis 4,01 metra atzīmi virs stacijas “nulles” atzīmes, appludinot Daliņu pludmali, Kazu krāces un mazdārziņu teritoriju Leona Paegles ielā, taču vēl par 80 centimetriem atpaliekot no 2010.gada plūdu līmeņa, kas bija 4,81 metrs un izraisīja plašu pilsētas dabas, rūpniecisko un dzīvojamo teritoriju applūšanu, informēja Melece.

LETA jau ziņoja, ka Valmieras pilsētas pašvaldības civilās aizsardzības komisija šodien plkst.16 sasauks atkārtotu tikšanos par plūdu situāciju Valmierā, mudinot tajā ierasties arī applūstošajās teritorijās esošo iestāžu un uzņēmumu pārstāvjus, kā arī daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājus un privāto māju īpašniekus.

Sanāksmes laikā Valmieras pilsētas pašvaldība informēs par aktuālo ūdens līmeņa izmaiņu situāciju un prognozēm, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldības un atbildīgo dienestu gatavību palīdzēt iedzīvotājiem plūdu skartajās teritorijās.

Kā norāda Melece, pašvaldība aicina Rūpniecības ielas 40 un 42 namu iedzīvotājus, L. Laicena ielas 9, 11, 12, 13 un 15 daudzdzīvokļu un privāto namu iedzīvotājus būt gataviem sliktākajam scenārijam. Tas nozīmē – sagatavoties elektrības, ūdens, gāzes, apkures atslēgumam, nodrošināties ar pārtiku un dzeramo ūdeni, uzlādēt mobilos telefonus, pārbaudīt radioaparātu un kabatas lukturīšu baterijas, sagatavot pašas nepieciešamākās lietas, piemēram, dokumentus, zāles, naudu, iespējamai evakuācijai, kā arī padomāt par iespējamu uzturēšanās vietu sev un mājdzīvniekiem evakuējoties.

Valmieras pilsētas pašvaldība ir apzinājusi vietas iedzīvotāju izmitināšanai ārkārtas situācijas gadījumā, kā arī pārrunājusi dzeramā ūdens piegādes sistēmu un rīcību, nodrošinot iedzīvotājus ar cita veida nepieciešamo palīdzību, pastāstīja Melece.

Pašvaldības pārstāve arī norāda, ka piektdien, 19.aprīlī, kad tika pārsniegts 2012.gada ūdens līmeņa maksimums – 2,86 metri, Valmieras pilsētas pašvaldība rakstiski informēja applūstošajās teritorijās esošos uzņēmumus un iestādes, aicinot veikt sagatavošanās darbus pirms plūdiem, lai novērstu apdraudējumu vides piesārņojumam un cilvēku drošībai un veselībai, kā arī sagatavoties elektrības atslēgumam.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) informē, ka tuvākajā laikā ūdens līmeņa paaugstināšanās Gaujā pakāpeniski turpināsies un šodien, rīt gaidāmi pavasara palu maksimālie līmeņi, atklāja Melece.

LVĢMC 2013.gadā Valmierā maksimālo ūdens līmeni prognozē no 3,80 līdz 4,80 metriem, kas ir tuvu 2010.gada palu līmenim.

Atgādinām, ka par tiešu apdraudējumu jāinformē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests pa tālruņiem 112 vai 01.

LA.lv