Kultūra
Māksla

Valmierā izstādīs 90 Latvijā pazīstamu cilvēku tautastērpus 16

Publicitātes attēls

Valmieras muzeja Izstāžu namā Mārtiņdienas vakarā, 10. novembrī plkst. 17, atklās izstādi “Mana tautastērpa ceļš”, LA.lv uzzināja Valmieras domē.

“Ideja par izstādi radās, atbalstot kustību “Katram savu tautastērpu” ceļā uz Latvijas simtgadi. Tie ir stāsti par tautastērpu kā pašapziņas simbolu, rosinot cilvēkus sajust saikni ar šo kultūras mantojumu,” stāsts domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Zane Bulmeistere.

Izstādē būs skatāmi tautastērpi – arheoloģiskie, etnogrāfiskie, to rekonstrukcijas, atdarinājumi, interpretācijas. Eksponātiem kopīgs, ka šie tautastērpi neglabājas muzeja krājumos un neapput lādēs, bet tiek godam nēsāti.

Starp vairāk nekā 90 latviešu tautastērpiem apmeklētājiem būs iespēja redzēt bijušās valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un viņas vīra Imanta Freiberga, kultūras ministres Daces Melbārdes, grafiķes Dagnijas Pārupes, horeogrāfa Jāņa Ērgļa, viesturietes Baibas Sipenieces-Gavares, dziedātāju Ances Krauzes un Renāra Kaupera, horeogrāfa Agra Daņiļeviča, diriģenta Inta Teterovska, kā arī divu pāru tautastērpus, kas vilkti, sakot “jā” vārdu, un vēl daudz citu.

“Izstādes dalībnieki pasūtījuši, pirkuši vai paši darinājuši tautastērpu. Tie ir unikāli, jo savijušies ar valkātāja personību. Apmeklētāji varēs iepazīties arī ar iedvesmojošiem stāstiem par katra tērpa tapšanu, valkāšanu vai kādu citu notikumu, kas ar to saistīts,” pauž Bulmeistare.

Saistītie raksti

Tāpat izstādē par tautastērpiem savu redzējumu sniegs mākslinieks Valdis Celms, skaidrojot gan par zīmēm, gan latvisko pasaules skatījumu, cilvēka vietu pasaulē. Arī viņš ar dzīvesbiedri Guntu piedāvās apmeklētājiem apskatei savus tautastērpus.

Izstādi papildinās interaktīvā spēle ar iespēju izvēlēties arheoloģiskus vai etnogrāfiskus tērpus, kā arī uzzināt vairāk par tautastērpiem Vidzemes novados. Būs muzejpedagoģiskā programma skolēniem, kā arī fotogrāfa Raivo Sarelainena bilžu stāsti.

Ekspozīcija būs skatāma līdz Zvaigznes dienai, 2018. gada 6. janvārim.

LA.lv