×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. marts, 2013
Drukāt

Valmierā sāksies piektais Rūdolfa Blaumaņa festivāls

foto - publicitātesfoto - publicitātes

No šodienas līdz 27. martam Valmierā notiks jau piektais Valmieras drāmas teātra rīkotais Rūdolfa Blaumaņa teātra festivāls, informēja teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Peļņika.

Šogad festivālā par ceļojošo balvu “Rūdolfs” cīnīsies deviņas Blaumaņa darbu interpretācijas, kas Latvijā tapušas kopš iepriekšējā festivāla.

Pasākuma rīkotāji norāda, ka šā gada festivāla savdabība ir tā programmas jauneklīgums gan tāpēc, ka lielu daļu izrāžu iestudējuši Latvijas režijas jaunie pārstāvji Elmārs Seņkovs un Valters Sīlis, gan tāpēc, ka vairāki uzvedumi veidoti neparastā formā, ir spēlējami ārpus teātra telpām, par mērķauditoriju izvēloties jauniešus.

“Izrādēm raksturīgs drosmīgu, palaikam apstrīdamu izteiksmes līdzekļu pielietojums, ne vien iedziļināšanās Blaumaņa darbu struktūrā un zīmju sistēmā, bet arī mēģinājumi tās izjaukt, lai pēc tam radītu no jauna. Taču jebkuros meklējumos saglabājas cieņa un apbrīna pret Blaumani kā unikālu, vienlaikus Eiropas kultūras strāvās iederīgu un ļoti latvisku mākslinieku,” uzsver Blaumaņa festivāla rīkotāji.

Festivālu atklās mūsdienīga latviskā koda un nācijas vēstures interpretācija – režisora Mārtiņa Eihes izrāde “Daugava”, kurā savienojas un kontrastē Raiņa poēma ar šo nosaukumu, tai sarakstītā Mārtiņa Brauna mūzika un Kārļa Skalbes pasaka “Kā es braucu Ziemeļmeitu lūkoties”.

Valmieras teātrī festivālā tiks izrādīta Elmāra Seņkova un viņa Blaumaņa komandas veidotā triloģija – M. Čehova Rīgas Krievu teātrī tapušie “Indrāni” (2012), Nacionālajā teātrī iestudētais “Purva bridējs” (2012) un Valmieras teātrī radītā “Raudupiete” (2013), kā arī Valtera Sīļa Nacionālajā teātrī iestudētie “Indrāni” (2013),Kārļa Auškāpa Dailes teātrī tapušie “Zagļi” (2011) un Feliksa Deiča Valmieras teātrī iestudētais darbs “No saldenās pudeles” (2010).

Ārpus teātra telpām – Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā un 5. vidusskolā – notiks Ērika Vilsona monoizrāde ar skatītāju iesaistīšanu “Nezāle”. Savukārt Valmieras novadpētniecības muzejā režisors un scenogrāfs Viktors Jansons vadīs izrādi–lekciju “Indrāni. Caur adatas aci” un izrādi–akciju “Nāves ēnā”, rosinot skatītājus ieraudzīt Blaumaņa darbos universālas un dziļi tulkojamas zīmes.

Festivāla laikā notiks arī ievērojamu Blaumaņa darbu iestudējumu videoierakstu un filmu skate. Valmieras drāmas teātra Apaļajā zālē sadarbībā ar Nacionālo kino centru, Latvijas Kultūras akadēmiju, Latvijas Televīziju un Jaunā teātra institūtu notiks bezmaksas kino un video seansi, kuros varēs redzēt filmas “Nāves ēnā” (režisors Gunārs Piesis, 1971), “Purva bridējs” (režisors Leonīds Leimanis, 1966), “Salna pavasarī” (režisors Pāvels Armands, 1955) un vēsturiskus Blaumaņa lugu ierakstus. Savukārt 23. martā teātra Apaļajā zālē mazākie skatītāji varēs noskatītos Latvijas Leļļu teātra izrādes “Velniņi” (1981) ierakstu.

27. martā notiks konference “Blaumanis smaida un raksta klāt” ar žūrijas un teātra speciālistu piedalīšanos, bet pēc izrādes “Raudupiete” notiks festivāla noslēguma ceremonija Ineses Mičules režijā.

Žūrijā strādās grāmatas “Blaumaņa zelts” autore Līvija Volkova, kinorežisors Jānis Streičs, memoriālā muzeja “Braki” vecākā speciāliste Anna Kuzina, teātra zinātniece Valda Čakare, režisori Krista Burāne un Viesturs Meikšāns un teātra kritiķe Ieva Rodiņa.

Šogad festivāls sadarbojas arī ar Latvijas Universitātes rīkoto starptautisko zinātnisko konferenci “Rūdolfs Blaumanis un 19./20.gs. mijas kultūras revolūcija Eiropā”, kas notiks no 14. līdz 16.martam.

Blaumaņa 150. dzimšanas diena – 2013. gada 1. janvāris – iekļauta UNESCO 2013. gada svinamo dienu kalendārā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+