×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. jūnijs, 2012
Drukāt

Valmierā sena dziesma jaunās skaņās

Valsts prezidenta balvas izcīņa vieglatlētikā Jāņa Daliņa stadionā Valmierā šodien un rīt notiks jau astoņpa­dsmito reizi, taču pavisam citādi nekā līdz šim.


Pamatakmeni šīm sacensībām, kas uzskatāmas par vienu no Latvijas vieglatlētikas lepnumiem, 1995. gadā ielika Valmieras patriots Kārlis Greiškalns, piedāvājot toreizējam Valsts prezidentam Guntim Ulmanim sarūpēt piecus kausus. Pa vienam pienācās vieglatlētam un vieglatlētei, kuri Daliņa stadionā sasniedza pašus vērtīgākos rezultātus, bet par pārējiem trim kausiem cīnījās Vidzemes, Kurzemes, Zemgales, Latgales un Rīgas komandas. Šī tradīcija turpinājās 17 vasaras, taču rīdziniekus pārspēt komandu kopvērtējumā nav spējuši neviena vēsturiskā novada vieglatlēti, jo daudzi no viņiem apmetušies uz dzīvi vai mācībām galvaspilsētā, tādēļ pārstāvēja Rīgu. Personālo kausu galvenā kolekcionāre ir Ieva Zunda, kura Jāņa Daliņa stadionā sešas reizes uzvarēja 400 m skrējienā gan ar barjerām, gan bez tām. Rekordists starp kungiem ar trim Valsts prezidenta kausiem ir barjersprinteris Guntis Peders. Balvas ieguvuši vēl 11 vieglatlēti un septiņas vieglatlētes.

Šodien Valmierā senā dziesma atsāksies jaunās skaņās. Rīgas un novadu komandu sacensībai pārvilkts krusts un tās vietā atjaunota savulaik populārā, bet pēdējos gados paputējusī Baltijas valstu vieglatlētu mačsacīkste. Vakar, pārlūkojot komandu pieteikumus, redzēju, ka tās būs gandrīz spēcīgākajā sastāvā, tomēr ar izņēmumiem. Valmierā disku nemetīs ne lietuviešu olimpiskais čempions Virgīlijs Alekna, ne igauņu Gerds Kanters, bet Latvijas rekordists šķēpa mešanā Vadims Vasiļevskis savu vietu nacionālajā izlases komandā atdevis Aināram Kovalam un pats vakar startēja Oslo. It kā nekādas starpības, jo olimpiskā vicečempiona tituls ir abiem, tomēr ir gan. Vadims jau pērnvasar kvalificējās līdzdalībai olimpiskajās spēlēs Londonā, taču Ainārs to nespēja. Pirms trim dienām Rīgas kausu izcīņā Kovalam līdz nepieciešamajam rezultātam pietrūka nieka 85 centimetru (81,15 m), un viņš man apsolīja Valmierā darīt, ko var, lai šo deficītu likvidētu. Šķēpa mešanai Londonā kvalificēties centīsies arī Aināra sieva Sinta Ozoliņa-Kovala un Līna Mūze, tāllēkšanā – Elvijs Misāns un Jānis Leitis, tāpat vēl daži mūsu vieglatlēti, tostarp sešu Latvijas rekordu īpašniece Jeļena Prokopčuka. Olimpisko ceļazīmi viņa jau ieguvusi maratonā, taču vēlas priekšroku dot stadionam, tādēļ Valmierā startēs 5000 m skrējienā.

Sacensību rīkotāji ziņo, ka Valsts prezidenta balvu izcīņā piedalīsies vieglatlēti arī no Ukrainas, Krievijas, Kenijas, DĀR, Paragvajas un Uzbekistānas. Kausi atkal būs pieci – divi labāko rezultātu sasniedzējiem, trešais – uzvarētājiem Baltijas valstu komandu sacensībās, pārējie – spēcīgākajām dāmu un kungu komandām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+