Kultūra
Mūzika

Valmierā sestdien notiek postfolka festivāls “Saulgriezis//Sviests” 0

Ekrānšāviņš no youtube.com

Valmiermuižā šodien postfolka festivālā “Saulgriezis//Sviests” ar plašu muzikālo programmu, piedaloties “Auļiem”, “Tautumeitām”, Elzai Rozentālei un “Skandiniekiem”, kā arī ar īpašām meistarnīcām un uguns rituālu tiks ieskandināti vasaras saulgrieži, aģentūru LETA informēja Valmiermuižas kultūras biedrība.

Visas dienas garumā Valmiermuižas pils parkā norisināsies tirdziņš “Ar Gardu muti Valmiermuižā”, kas pulcēs amatniekus un mājražotājus no malu malām, lai laikus sagatavotos vasaras saulgriežu svētīšanai. Festivālā būs atrodamas ne vien dažādi smalki gardumi, bet arī pinumi, kalumi, rotas, dažādi izšuvumi un citi meistardarbi, lai svētkos izgreznotos gan paši, gan greznotu savu sētu.

Dienas pirmajā pusē paredzēta plaša folkloras programma, ļaujot izzināt ne vien mūsu tradīcijas, svētku rituālus, dziesmas un rotaļas, kuras ierādīs “Teikas muzikanti” un folkloras kopa “Ore” un “Skandinieki”, bet nedaudz apjaust arī ārvalstu ieražas, jo pils parkā skanēs īstas sāmu joikas, kuras izdziedās sāmu koris no Norvēģijas “Dimitri Joavku”.

Līdzās lustēm un andelei būs iespējams apmeklēt dažādas meistarnīcas, kurās piedalīties aicināts gan liels, gan mazs, lai zinošu meistaru pavadībā iepazītu latviešiem nozīmīgas dzīvesziņas, piemēram, maizes cepšanā, aušanā, kokles grebšanā, siera gatavošanā un pirts lietās.

Apmeklētājiem būs iespējams iemēģināt spēkus spēlēs, vērot Valmiermuižas staļļa saimes izrādīšanos un arī pašiem doties izjādēs. Svinības kuplinās tautas deju koncerts.

Vakara kulminācijā būs iespējams piedzīvot vienu no pirmajiem šīs vasaras dūdu un bungu grupas “Auļi” koncertiem Vidzemē. Savukārt pusnaktī lustētājiem “Māsas Dimantas” un Cēsu mednieku cepurīšu orķestris spēlēs dančus.

Īpašs būs šī gada uguns rituāls, kad centrālajā laukumā tiks aizdegta “Uguns saule”. Uguns skulptūru veidos divi starptautiski mākslinieki – “Jordi NN” no Valencijas, Spānijā un “Mantvydas VV” no Klaipēdas, Lietuvā, kuri jau vairākus gadus sadarbojas un dažādās vietās Lietuvā veido trīsdimensionālas gadskārtu un festivālu uguns skulptūras. Šis būs viņu pirmais projekts Latvijā, kad pils parkā tiks uzstādīta trīs metrus augsta uguns skulptūra, kas simbolizēs sauli tās zenītā.

LA.lv