×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. augusts, 2014
Drukāt

Valmierā var iepazīt vietu un dzimtu ģerboņus

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Līdz 31. augustam Valmieras Kultūras centra 1.stāva foajē apskatāma mākslinieku Ilzes Lībietes un Jura Ivanova veidota izstāde “Latvijas heraldika. Vidzeme”, kurā eksponēti jaunizveidotie Vidzemes pilsētu, novadu un pagastu ģerboņi, kā arī dažādu Latvijas dzimtu ģerboņi, portālu LA.lv informēja pilsētas domē.

Ilze Lībiete norāda, ka tieši patlaban noslēdzies nozīmīgs posms Latvijas heraldikā, jo tapuši gandrīz visi ģerboņi. Tikai pāris pagasti un novadi vēl nav tikuši pie saviem simboliem. “Tā kā vairākkārt izskanēja lūgums radītos darbus apkopot izstādē, lai ikviens tos var aplūkot, nolēmām atsaukties aicinājumam. Lai gan esam izdevuši grāmatu, kurā aplūkojami ģerboņi, tā nav nopērkama grāmatnīcās, tāpēc izstāde dāvā iespēja izzināt, cik daudz dažādu ģerboņu pieder Vidzemei un cik krāšņi dzimtu ģerboņi ir mūsu valstī,” sacīja māksliniece.

Jāpiemin, ka mākslinieki Ilze Lībiete un Juris Ivanovs kopīgi radījuši aptuveni 2/3 no Latvijas ģerboņiem.

Arī Valsts Heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece administratīvajos jautājumos Ramona Umblija uzsver izstādes nozīmi: “Ģerbonis ir spēcīga piederības zīme, kas simbolizē vērtības, kas raksturīgas valstij, pilsētai, novadam, pagastam vai dzimtai, un to attēlošana heraldikas formā ir viens no patriotisma izrādīšanas veidiem.”

Kā stāsta mākslinieki, viena ģerboņa radīšanai nepieciešams aptuveni pusgads, taču ir ģerboņi, kuru izstrādāšana prasījusi pat vairākus gadus. “Sākumā uzklausām pašvaldības vai ģimenes vēlmes, tad studējam vēstures materiālus, līdz izkristalizējas unikālais, kas jāattēlo ģerbonī. Tāpēc uzskatām, ka mūsu ģerboņi ir sava veida Latvijas tēla veidošana,” skaidro I. Lībiete un J. Ivanovs.

Valmieras pilsētai gan saglabāts vēsturiskais ģerbonis – uz zeltīta fona zaļa liepa, sarkana vērša galva un vairogi, kuros atainots Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs, tomēr Juris Ivanovs strādājis pie tā grafiskās restaurācijas. Tāpat mākslinieki ir radījuši Valmieras Valsts ģimnāzijas (VVĢ) ģerboni, un pašreiz VVĢ ir vienīgā skola Latvijā, kurai ir savs ģerbonis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+