Kultūra
Māksla

Valmieras muzejā atklās Edītes Pauls-Vīgneres personālizstādi 16

Publicitātes foto

Latvijas simtgades gadu Valmieras muzejs sāks ar izcilās tekstilmākslinieces Edītes Pauls-Vīgneres personālizstādi “Sieviete un Mēness”, LA.lv uzzināja muzejā.

Edītes Pauls-Vīgneres darbi ir koši, dekoratīvi un arī neatkārtojami. Gan darbi, kas ieturēti gobelēnu aušanas vēsturiskajās tradīcijās, gan abstrakcijas, telpiskas tekstila instalācijas, aplikācijas.

Īpaša vieta mākslinieces daiļradē vienmēr bijusi sievietei – varošai, spēcīgai, izturīgai un tomēr jūtīgai un trauslai.

“Ak, sievietes! No volāniem līdz volāniem. Balerīna – trausla figūriņa, taurenītis, ziedlapiņa atraujas no zemes. Cirks. Arēna. Lidojums gaisā. Kāda meistarība! Nē, viņas neēd, nedzer, nedara tā, kā dara parasti cilvēki, viņas ir citādākas. Tāds spriedums man radās bērnībā. Laika gaitā esmu sapratusi, ka ne tikai dzīvības noslēpums ir sievietē, viņa ir stipra, varoša un garīga būtne. Rakstnieces, mākslinieces, zinātnieces, kosmonautes, karalienes un prezidentes – šajā izstādē esmu radījusi nelielu daļiņu no daiļā dzimuma talanta izpausmēm, veidojot tās kā gleznas ar dažādu materiālu palīdzību,” stāsta māksliniece.

Edīte Pauls-Vīgnere teic – bieži sievietes dažādu apstākļu dēļ nevar attīstīt sevī dusošos talantus, un kā galvenā misija paliek ģimene un bērni. “Kad mana māte dziedāja, šķita, ka mājās ir lakstīgala, bet krustmātes skaistums un kustību daiļums piederētos skatuvei. Tas mudināja izmantot 20.gadsimta fotoattēlus. Tam, ka sievietei bijusi arī negatīva loma, mainot pat vēstures notikumu gaitu, esmu nedaudz pieskārusies. Tomēr visvairāk mani piesaistīja sievietes juteklīgums, maigums, spēja priecāties,” turpina māksliniece.

Izstādes atklāšana un tikšanās ar mākslinieci – 12. janvārī plkst. 16.

LA.lv