Ēriks Eduards Lapsa tur spieķi, kas ir ļoti noderīgs cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Pārējie uzņēmuma dalībnieki Georgs Krops (no kreisās) un Agris Čodars pacēluši pašu Ēriku Eduardu.
Ēriks Eduards Lapsa tur spieķi, kas ir ļoti noderīgs cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Pārējie uzņēmuma dalībnieki Georgs Krops (no kreisās) un Agris Čodars pacēluši pašu Ēriku Eduardu.
Publicitātes foto

Valmieras skolēni pārsteidz: radīts inovatīvs spieķis neredzīgajiem 0

Trīs Valmieras tehnikuma audzēkņi – Ēriks Eduards Lapsa, Georgs Krops un Agris Čodars – guvuši atzinību skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) Eiropas finālā. Jaunieši ieguvuši vienu no konkursa prestižākajām balvām – “FedEx Access Award”, ko piešķir tam Eiropas mācību uzņēmumam, kura ražotais produkts ir gan inovatīvākais, gan ar lielāko eksporta potenciālu un labumu sabiedrībai. Jauniešu uzņēmums “Safe&Stable”, kas šogad uzvarēja arī Latvijas SMU konkursā, izstrādājis un pārdod inovatīvus spieķus cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Tajos iestrādāti sensori, kas ar skaņu brīdina par priekšā esošu škērsli.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Ideja par to, ka jāveido šāds spieķis, radās uzņēmuma dalībniekam Ērikam Eduardam, kad puisis uz ielas redzējis cilvēku ar redzes traucējumiem, kurš vēlējies pāriet ielu, bet acīmredzami jutās ļoti nedroši, nespējot saprast, vai tuvumā ir automašīnas un vai tās ir apstājušās. Jaunietis saprata, ka jāizdomā veids, kā jaunākās tehnoloģijas var palīdzēt cilvēkiem ar redzes traucējumiem justies drošāk. Vēlāk uzņēmuma pārstāvji tikās ar neredzīgajiem cilvēkiem, lai labāk izprastu viņu vajadzības. Jaunieši uzzināja, ka balto spieķi cilvēki ar redzes traucējumiem bieži vien uztver ne tikai kā palīgu, bet arī kā traucēkli, jo ar to nejauši sanāk iebakstīt citiem cilvēkiem un automašīnām. Tāpēc jaunieši izstrādāja spieķi, kas “pamana” šķēršļi uz ceļa pirms pieskaršanās tam un izdod skaņas signālu, brīdinot spieķa lietotāju par situāciju uz ceļa vai citām iespējamām briesmām.

Patlaban spieķi iegādājušies ne tikai Latvijas, bet arī Igaunijas neredzīgie. Sākumā spieķis ar sensoriem maksājis 20 eiro, taču nu izveidots uzlabots modelis – gan tehniski, gan vizuāli, – un tas maksā jau 50 eiro. Ēriks Eduards stāsta, ka par inovatīvo spieķi interesi izrāda ne tikai jauni cilvēki, bet arī ļaudis gados. Jauniešu uzņēmums par savu veikumu saņēmis pozitīvas atsauksmes no Latvijas neredzīgo asociācijām un invalīdu biedrībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunieši ir apņēmības pilni turpināt attīstīt savu uzņēmumu, pārveidojot to par īstu uzņēmumu, kā arī attīstot pašu spieķi. “Tas jau tagad ir labs produkts, bet visu var uzlabot,” teic Ēriks Eduards.

Veiksmīgi izveidot šādu spieķi jaunieši varēja, arī pateicoties savai nākamajai profesijai – tehnikumā viņi apgūst mehatroniku. Ēriks Eduards gan atzīst, ka sākumā viņi nebūt nebija aktīvi jaunie uzņēmēji: SMU izveidots, pateicoties pedagogu spiedienam. Sākumā problēmas sagādāja arī tas, ka nebijis skaidrs, ko tad tieši būtu vērts ražot. Kad izlemts, ko ražot, tad tomēr aizrāvušies ar uzņēmējdarbību.

Vaicāts, ko iemācījušies, veidojot un strādājot savā SMU, jaunietis atbild, ka visvairāk noder apgūtā prasme komunicēt ar cilvēkiem un publiski prezentēt savu veikumu. “Profesija, ko apgūstam, ir tehniska, tāpēc līdz šim šādu prasmju mums nebija,” piebilst jaunais uzņēmējs. Jauniešiem arī prieks, ka nu tehniskām zināšanām mehānikā un programmēšanā pievienojušās uzņēmējdarbības prasmes.

SMU Eiropas fināls norisinājās pagājušajā nedēļā Serbijas galvaspilsētā Belgradā. Ēriks Eduards stāsta, ka atmosfēra tur bijusi lieliska un arī par gūto atzinību bijis liels prieks: “Žūrija novērtēja to, ka mūsu produkts dod labumu ne tikai mums pašiem, bet arī sabiedrībai.” Balvā jaunieši saņēma arī planšetdatorus.

Kopumā šajā Eiropas finālā piedalījās SMU no 38 valstīm. Konkursā par labāko tika atzīts SMU “SureLight” no Lielbritānijas, kas ražo bremžu signāla lukturus velosipēdiem, lai uzlabotu gan velosipēdistu, gan pārējo satiksmes dalībnieku drošību. Otro vietu ieguva SMU “Okelvin” no Itālijas, kas radījuši indikatoru, kurš, ievietots vīna pudelē, uzrāda, vai dzēriens ir derīgs un droši lietojams uzturā. Trešajā vietā palika Somijas SMU “Bugman’s Best”, kuri ražo krekerus no circeņiem, kam esot augsta uzturvērtība.

Reklāma
Reklāma

Latvijas jauniešu dalību Eiropas skolēnu mācību uzņēmumu konkursā nodrošināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (izmantojot Eiropas Savienības finansējumu), kā arī “Swedbank” un Rīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skola.

Aizvien vairāk skolēnu uzņēmumu

Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) programmu Latvijā īsteno organizācija “Junior Achievement Latvia”, kas ir daļa no starptautiskajām organizācijām “Junior Achievement Europe” un “Junior Achievement Worldwide”.

SMU programma paredzēta 4. līdz 12. klašu skolēniem. Tā dod iespēju, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos potenciālajiem klientiem.

Vidēji 22 procentu programmas absolventu kļūst par uzņēmējiem.

2017./2018. mācību gadā Latvijā bija gandrīz 1200 SMU, kas ir labākais rādītājs, kopš Latvijā īsteno šo programmu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.