Mobilā versija
+5.6°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 23. aprīlis, 2017
9. decembris, 2015
Drukāt

Valmieras teātrī smeldzīgi smaržos sēnes

Publicitātes fotoPublicitātes foto

17.decembrī Valmieras teātra Apaļajā zālē pirmizrādi piedzīvos, iespējams, viens no šīs sezonas izaicinošākajiem iestudējumiem, gandrīz dokumentāls stāsts – Gunāra Priedes luga “Smaržo sēnes”, LA.lv uzzināja teātrī.

Pirmiestudējumu 21 gadu pēc uzrakstīšanas tā piedzīvoja 1988. gadā Oļģerta Krodera režijā. Šoreiz pie lugas ķēries režisors Mārtiņš Eihe, izrādi nodēvējot par dubultās morāles precedentu. Režisors līdz šim jau iestudējis vairākas Gunāra Priedes lugas Liepājas teātrī. Izrādes scenogrāfe un kostīmu māksliniece ir Ieva Kauliņa.

“Neko spēcīgāku es neesmu uzrakstījis ne pirms tam, ne pēc, un neuzrakstīšu arī, kur nu. Lasot kļuva pat baigi,” par lugu “Smaržo sēnes” savā dienasgrāmatā raksta tās autors Gunārs Priede. Baigi kļuva arī paši notikumi ap lugu “Smaržo sēnes” pēc tās sarakstīšanas.

“Šī patiešām ir Gunāra Priedes labākā luga. Tik patiesi un godīgi – tā, kā tas bija, tolaik vēl neviens neuzdrīkstējās runāt. Nav nekāds brīnums, ka to aizliedza. Apklusināja uz daudziem gadiem. Lugas vēstījums ir tikpat aktuāls arī šodien. Divi cenzori joprojām pastāv – nauda un iekšējā cenzūra. Un šodien jau mēs varam runāt. Nevis tikai varam, bet mums ir jārunā. Es gribu sarunāties ar sabiedrību caur šo lugu. Izrādē runās arī tie, kuri savulaik šīs pašas lugas dēļ zaudēja savus amatus, bet ne cilvēcību un sirdsapziņu. Tādi cilvēki tolaik bija retums, bet viņi bija. Mēs esam lugā ietvertās paroles otrā daļa, ir būtiski to neaizmirst,” savās pārdomās par topošo iestudējumu dalās režisors Mārtiņš Eihe.

Izrādē spēlē aktieri Inga Apine, Aigars Apinis, Ieva Džindža, Dace Everss, Eduards Johansons, Januss Johansons, Ingus Kniploks, Ilze Lieckalniņa, Mārtiņš Liepa, Māra Mennika, Inese Pudža, Ilze Pukinska, Skaidrīte Putniņa, Ģirts Rāviņš, Baiba Valante.

Tuvākās izrādes 18. un 22. decembrī.

Pievienot komentāru

Jana Egle: Sāpīgo noraksti no sevis nostRakstīt prozu ir kā aicinājums ieraudzīt sāpīgos punktus, lai varam mēģināt harmonizēties visi, ir pārliecināta rakstniece Jana Egle
Draugiem Facebook Twitter Google+