Kultūra
Teātris un kino

Valmieras teātrī šosezon gaidāmi desmit jauniestudējumi, arī “Džeina Eira” 16

Foto: LETA

Valmieras drāmas teātra 94. sezonā pirmizrādes piedzīvos desmit jauniestudējumi, turklāt lielāka uzmanība tiks pievērsta bērnu un jauniešu auditorijai, tā šodien “Valmiermuižas alus” vēstniecībā Rīgā notikušajā preses konferencē informēja teātra pārstāvji.

Paredzēts, ka 94. sezonas pirmais jauniestudējums pirmizrādi piedzīvos 30. septembrī Lielajā zālē, un tā būs komēdija “Muiža kaņepēs”, ko pēc Aleksandra Ostrovska lugas “Mežs” motīviem iestudē Indra Roga.

Šajā sezonā teātrī atgriežas arī režisore Māra Ķimele ar vienu no pēckara vācu izcilākā režisora Rainera Vernera Fasbindera darbiem “Bailes saēd dvēseli”, kuram pirmizrāde paredzēta 2. decembrī.

Savukārt par pagājušās sezonas darbu divas “Spēlmaņu nakts” nominācijas ieguvušais režisors Reinis Suhanovs šosezon iestudēs klasiku – Šarlotes Brontē “Džeinu Eiru”, kurai pirmizrāde paredzēta 15. decembrī, kā arī Rūdolfa Blaumaņa “Pazudušo dēlu”, kuram pirmizrāde paredzēta 3. martā.

Jaunās sezonas laikā mazajās zālēs paredzētas izrādes arī jauniešu auditorijai, kuru scenogrāfija tiks veidota mobila un viegli pārvietojama, lai tās varētu rādīt arī skolās, un to veiks divi, par darbiem jauniešiem jau iepriekš apbalvojumiem nominēti režisori. Tā, piemēram, 12. janvārī paredzēta pirmizrāde Žila Verna “80 dienās apkārt zemeslodei”, ar ko Valmieras teātrī debitēs Viesturs Roziņš, bet 24. februārī – Valda “Staburaga bērni”, ko iestudē Jānis Znotiņš.

Debiju režijā Valmieras teātrī šosezon piedzīvos aktrise un diplomēta režisore Inese Pudža, kura izvēlējusies iestudēt Augusta Strindberga kamerspēli “Pelikāns”, kas vēsta par mātes un bērnu sarežģītajām savstarpējām attiecībām. Iestudējuma pirmizrāde paredzēta 10. februārī.

Vērienīgi savu iestudējumu ar Ivana Viripajeva darbu “Apskurbušie” uz Lielās zāles skatuves Valmieras teātrī iecerējis režisors Regnārs Vaivars. Iestudējuma pirmizrāde sagaidāma 12. maijā.

Psiholoģiski spēcīgus darbus iestudēs Valmieras teātra vecmeistari – 26. maijā pirmizrāde režisora Feliksa Deiča iestudētajam franču meistardarbam – Albēra Kamī detektīvam “Pārpratums”, bet aprīlī savu versiju par Alvja Lapiņa darbu piedāvās Varis Brasla.

Savukārt Valmieras vasaras teātra festivāla direktors Reinis Suhanovs, runājot par gaidāmo Valmieras vasaras teātra festivālu, norādīja, ka tā mērķauditorija ir cilvēki, kuri bieži neapmeklē teātri. “Tā vietā teātris dosies pie viņiem, mijiedarbojoties ar jaunajiem skatītājiem. Liels uzsvars ir uz brīvdabas teātra attīstību reģionā, jo tāda veida festivālu Latvijā ir salīdzinoši maz,” viņš sacīja.

Festivāla direktors arī norādīja, ka tas ļaus pasākumu radīt riskantāku, kā arī ļaus pašiem māksliniekiem radoši izpausties, jo izrādes nebūs jāspēlē vairākas reizes mēnesī. Tāpat tas ļaus sapulcēt dažādu mākslinieku sastāvu. Piemēram, divas izrādes iestudējuši cilvēki, kuri ikdienā nemaz nav režisori.

Paredzēts, ka gaidāmais festivāls ļaus tā apmeklētājiem iepazīt Valmieru no dažādiem skatpunktiem, jo liels vairums Valmieras teātra apmeklētāju nāk no citām pilsētām. Sagaidāmas aptuveni piecas pirmizrādes, kuras veidos kopīgu stāstu. Šādu festivālu, ja tam sekos attiecīgs pieprasījums, organizatori gatavi rīkot reizi divos gados, kas ļautu tam piepulcēt arī starptautiskus režisorus.

Pagājušās sezonas laikā uzstādīts skatītāju apmeklējuma rekords – Valmieras teātra izrādes noskatījušies vairāk nekā 60 000 cilvēku, kas ir par septiņiem tūkstošiem vairāk nekā iepriekšējā sezonā.

Nospēlētas 357 izrādes, kas ir par 48 vairāk nekā 2014.-2015. gada sezonā. Spēlētāko izrāžu sarakstā ir Aivona Menčela traģikomēdija “Rudenīgais blūzs” un Mihaila Bulgakova “Meistars un Margarita” Indras Rogas režijā.

LA.lv