×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
15. augusts, 2016
Drukāt

Valmieras teātris brauc uz Rīgu

Publicitātes (Matīsa Markovska) fotoPublicitātes (Matīsa Markovska) foto

Iestudējumā "Smaržo sēnes" Valmieras Drāmas teātrī visvairāk uzrunā nopietnība, ar kādu strādā viss izrādes aktieransamblis.

No 17. līdz 21. Rīgā būs skatāmas ikgadējās Valmieras teātra viesizrādes, piedāvājot skatītājiem četras mazās formas izrādes divos spēles laukumos – Dailes teātrī un teātra mājā “Zirgu pasts”.

Kā aģentūru LETA informēja Valmieras teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Ceriņa, viesizrādes sāksies teātra mājā “Zirgu pasts”, kur 17. un 18. augustā plkst. 19 būs iespēja noskatīties Gunāra Priedes “Smaržo sēnes” Mārtiņa Eihes režijā.

Priedes “Smaržo sēnes” ir vienīgā aizliegtā luga padomju gados. Latvijā 1968.gadā vara ir modra – lugu daži Priedes “kolēģi” aiznes tā brīža CK pirmajam sekretāram un norāda uz ironiju par pastāvošo iekārtu un partijas absurdajiem lēmumiem. Sākas lugas apspriešana augsta līmeņa sapulcēs, Priede zaudē Kinematogrāfu savienības pirmā posteni, viņa darbi tiek aizliegti uz vairākiem gadiem, un šobrīd ir skaidrs, kāda tā bija veiksme, ka “Smaržo sēnes” tika atzīta par radošu neveiksmi, nevis politisku kļūdu, jo izsūtījums un izslēgšana no partijas gāja secen.

“Luga “Smaržo sēnes” (sacerēta 1967.gadā) man liekas skaidrs un principiāls mākslinieka vēstījums: sporas, kas izkaisītas turpat pirms piecdesmit gadiem, ir dzīvotspējīgas joprojām, un micēlijs, zem sūnām paslēpies, ir, oi, oi, oi, cik sazarots,” lugas aktualitāti mūsdienās ieskicējusi arī teātra kritiķe Edīte Tišheizere.

Turpat “Zirgu pastā” 19.augustā plkst.19 un 20.augustā plkst.14 un 19 pēdējo reizi būs iespēja vērot Augusta Strindberga kaislību drāmu “Nāves deja” (režisors – Elmārs Seņkovs).

Lugas notikumi risinās uz salas, kur mīt kapteinis Edgars (Aigars Apinis) ar sievu Alisi (Ieva Puķe), jau 25 gadus savažoti naidpilnā laulībā. Abi ir nerealizējušās personības – Alise precību dēļ ir pametusi aktrises karjeru, bet Edgars tā arī nav uzdienējis līdz ilgotajai majora pakāpei. Karantīnas inspektora Kurta (Ivo Martinsons) ierašanās rada cerību, ka viņu mokošā divsavienība transformēsies. Kurts, cilvēks no malas, pašam negribot, ir ierauts šajā naida un mīlas zonā.

Savukārt Dailes teātra Mazajā zālē tiks spēlētas divas izrādes – Aivona Menčela traģikomēdija “Rudenīgais blūzs” un Henrika Ibsena drāma “Celtnieks Sūlness”.

“Rudenīgo blūzu”, ko iestudējis režisors Varis Brasla, varēs noskatīties 19.augustā plkst.19 un 20.augustā plkst.14 un 19. Luga vēsta par trīs cienījamām atraitnēm, kas izveidojušas klubiņu savu aizgājušo vīru piemiņai, taču ierasto kārtību sagroza kāds vīrietis, kurš arī ir atraitnis.

Kaut arī autoram piemīt Vudija Alena rakstības vieglums, luga skar ikviena cilvēka domas – kā sadzīvot ar vientulību, nekļūstot nīgram un noliedzošam, kā vitāli nodzīvot paša dzīvi, neupurējot sevi bijušajam un nenododot pagātni un jaunību.

Izrādē spēlē Vizma Kalme, Regīna Devīte, Baiba Valante, Anna Putniņa un Rihards Rudāks.

Viesizrādes noslēgsies 21.augustā ar režisora Dāvja Auškāpa iestudēto drāmu “Celtnieks Sūlness” ar Krišjāni Salmiņu galvenajā lomā.

Izrāde vēsta par valdonīgo celtnieku Sūlnesu, kurš atrodas savas karjeras virsotnē. Viņš baidās no tā, ka pienāks pagrieziena punkts un ceļš sāks vest lejup. Kādas pagātnē notikušas traģēdijas dēļ starp viņu un sievu Alīni (Elīna Vāne) valda sastingums un dzīvesprieka zudums. Viņš pārdzīvo dziļu radošo un personisko krīzi, ilgodamies pēc jaunības un spēku pieplūduma, vienlaikus baidoties, ka jaunie gūs virsroku un atņems viņam varu un vietu. Viss mainās, kad pēc desmit gadiem viņš atkal satiek nu jau pieaugušo Hildi (Rūta Dišlere). Šī satikšanās kļūst liktenīga.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+