Izglītība

Valodai – nē, darba burtnīcām – jā 16

Foto – LETA

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija vakar noraidīja nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”/”Tēvzemei un brīvībai”/LNNK iesniegto priekšlikumu grozījumiem Izglītības likumā, kas paredzēja arī mazākumtautību bērnudārzos pāriet uz izglītību bērnudārzos latviešu valodā. Tā ziņo aģentūra LETA. 


 

Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Einārs Cilinskis grozījumus bija iesniedzis pirms likuma izskatīšanas galīgajā lasījumā, rosinot pieņemt tādus Izglītības likuma grozījumus, kas noteiks, ka pirmsskolas izglītību visās izglītības iestādēs, kas saņem finansējumu no valsts budžeta vai pašvaldību budžetiem, iegūst valsts valodā. Šie grozījumi stātos spēkā 2015.gada 1.septembrī. Iepriekš kādā no Saeimas sēdēm skatot līdzīgus priekšlikumus ar 2014.gada termiņu, tos neatbalstīt aicināja Izglītības un zinātnes parlamentārā sekretāre Inga Vanaga (Reformu partija). Viņa aicināja “beidzot pārtraukt šo ieviesto tradīciju, ka virkni jautājumu, kas mums daudziem ir ļoti aktuāli, sākam risināt ar pašiem mazākajiem un ar tiem, kas ir vismazāk aizsargātie”.

Nacionālā apvienība uzsver, ka visu valsts finansēto bērnudārzu pāreja uz izglītību latviešu valodā ir nepieciešama, lai Latvijā veidotos saliedēta un vienota sabiedrība, bērniem neatkarīgi no to etniskās piederības jau no mazotnes dodot iespēju uzaugt kopā un savstarpējā saziņā izmantot valsts valodu.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija vakar toties atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz, ka darba burtnīcas būs jāpērk valstij, un tam papildus būs nepieciešams aptuveni pusmiljons latu, ziņo aģentūra BNS. Komisija, skatot iesniegto priekšlikumus, vienojās, ka Izglītības un zinātnes ministrijai būs jāsedz gan mācību grāmatu, gan darba burtnīcu iegāde, kuras vairākos gadījumos ir šo grāmatu neatņemama sastāvdaļa. Ministrijas parlamentārā sekretāre I. Vanaga aģentūrai BNS teikusi, ka vairākos priekšmetos, piemēram, svešvalodās, darba burtnīcas esot ļoti svarīgas, lai skolēni apgūtu mācību vielu. Vienlaikus Vanaga atzina, ka valsts esošo līdzekļu robežās nav spējīga iegādāties mācību grāmatas kopā ar nepieciešamajām darba burtnīcām, tādēļ ministrijai šā gada četriem mēnešiem – no septembra līdz decembrim – papildus nepieciešams vairāk nekā pusmiljons latu.

Komisijā tika panākta vienošanās, ka ministrija papildu līdzekļus darba burtnīcu iegādei pieprasīs no Finanšu ministrijas.

Paredzēts, ka Saeima par grozījumiem Izglītības likumā varētu lemt ārkārtas sēdē 9. jūlijā.

 

LA.lv