×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. maijs, 2012
Drukāt

Valodai zudušie vārdi (1)

nauda_leta11

Šodien latviešu valodā ir pazuduši un gandrīz nemaz netiek lietoti daudzi vārdi. Piemēram, “ieguldījums”. Dažādās runās, rakstos un līgumos atrodam tikai “investīcijas”.

 

Vienkārši un skaidri. Katram ārzemniekam saprotami. Varam atcerēties kādreiz dzirdēto teicienu, ka latviešu valoda stipri līdzīga angļu valodai. Priekš kam mums tādu “ieguldījumu”?

Pazudusi arī “darbība”. Tās vietā ienākusi “aktivitāte”. Nerunājam par vulkāna “darbību”, bet par vulkāna “aktivitāti” utt. Televīzijas pārraidēs dažādos šovos un koncertos galīgi pazudis latviešu valodas vārdiņš “lieliski”. To izstūmuši vārdi “super” un “superīgi”.

Ieeju grāmatnīcā. Un ko es tur redzu? Izdevumu “Superīgajām māmiņām”. Ne vairs “jaukajām”, “mīļajām”, nu kaut vai “lieliskajām” māmiņām. Tādu latviešiem vairs nav. Smalki, vai ne? Pilnīgi pazudis ir vārdiņš “pievilcīgs”; viss un visi palikuši “atraktīvi”.

Vārdu “līdzsvars” aizvieto “balanss”. Par universālu vārdu kļuvusi “kontrole”. Medicīnā dažādi preparāti ne vairs ārstē, bet “kontrolē”. Kara darbībā tās vai citas armijas daļas nevis “pārvalda” kādu teritoriju, bet “kontrolē”. Bijuši pat gadījumi, kad TV kādu preparātu iesaka nevis prusaku apkarošanai vai vismaz ierobežošanai, bet “kontrolei”.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bet mani VISVAIRĀK tracina šī vārdiņa trūkums mūsdienu latviešu valodā ! To tik vien dzird -lasītākā,mīlētākā,skatītākā un tamlīdzīgus darinājumus. Kur palikusi VISVAIRĀK lasītā grāmata ,VISVAIRĀK skatītā filma utt.utml.? Kāpēc necīnāmies ar šim valodas nezālēm?

Draugiem Facebook Twitter Google+