Latvijā
Politika

Valodas aizstāvībā ar pozitīvu motivāciju par maz 16


Raivis Dzintars
Raivis Dzintars
Foto – Timurs Subhankulovs

Saeima sākusi skatīt Nacionālās apvienības (NA) sagatavotos grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz palielināt sodus par valsts valodas lietošanas prasību pārkāpumiem. Likumprojekts tika nodots izskatīšanai Saeimas Juridiskajai komisijai.

NA Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars debatēs pirms balsojuma šo likumprojektu nosauca par “absolūtu minimumu valsts valodas aizstāvībā”. Pagājušā gada laikā Valsts valodas centrs (VVC) esot konstatējis 418 valsts valodas normu pārkāpumus, no kuriem lielākā daļa (315 gadījumi) ir par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamā apjomā. Nacionāļu ieskatā šāda situācija 27 gadus pēc neatkarības atjaunošanas ir nepieļaujama. “Protams, var jau teikt, ka sodi ne vienmēr ir efektīvākais līdzeklis un svarīga ir arī pozitīvā motivācija. Jā, tas ir svarīgi, tajā patšā laikā jebkurā jomā ir cilvēki, kuriem šī pozitīvā motivācija nelīdz. Ja persona, tai skaitā valsts amatpersona, 27 gadu laikā nespēj pieņemt mūsu valsts pamatus, tad konkrētajā situācijā pozitīvā motivācija vienkārši nestrādā,” teica Dzintars.

Grozījumi paredz faktiski dubultot maksimālos naudas sodus. Piemēram, par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā maksimālais sods palielinātos no 280 līdz 700 eiro.

Savukārt par tulkojuma nenodrošināšanu pasākumos maksimālais sods fiziskām personām pieaugtu līdz 150 eiro pašreizējo 70 eiro vietā, bet juridiskām personām līdz pat 8000 eiro. Par klaju necieņu pret valsts valodu fiziskām personām draudēs sods līdz 700 eiro (pašreizējo 350 eiro vietā), bet juridiskām personām – līdz 10 000 eiro. Vēl lielākas soda naudas būs jāmaksā, ja gada laikā tiks fiksēts atkārtots pārkāpums. Valsts amatpersonām, kuras atkārtoti pārkāpušas Valsts valodas likumu vai izrādījušas klaju necieņu valsts valodai, varēs uz laiku atņemt tiesības ieņemt šo amatu. Pret šāda likumprojekta nodošanu Saeimas komisijām iebilda tikai 20 “Saskaņas” deputāti, pārēji 58 klātesošie parlamentārieši balsoja par, izņemot “Vienotības” pārstāvjus Andreju Judinu (“Vienotība”) un Veiko Spolīti, kuri balsojumā nepiedalījās.

LA.lv