Mobilā versija
+1.3°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
24. septembris, 2016
Drukāt

Valstij grib pirmpirkuma tiesības uz zemi zem publiskajiem ūdeņiem (3)

05.06.2016.Coca Cola un Pasaules Dabas Fonda pasākums. Lielezers, Limbaži.

Ilustratīvs foto

Privātīpašniekiem, pārdodot zemi zem publiskajiem ūdeņiem, vispirms būs jāpiedāvā valstij izmantot pirmpirkuma tiesības, paredz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais noteikumu projekts “Kārtība, kādā valsts izmanto pirmpirkuma tiesības uz zemi zem publiskajiem ūdeņiem”.

Noteikumos teikts, ka, pārdodot zemi zem publiskajiem ūdeņiem, īpašniekam pirkuma līgums vai tā noraksts būs jāiesniedz VARAM. Pirmpirkuma tiesības varēs izmantot gadījumos, kad zeme pilnībā atrodas publisko ūdeņu teritorijā un nekustamā īpašuma sastāvā nav citu zemes lietošanas veidu kategorijas, kā arī uz zemes neatrodas ēkas un būves.

Lēmums par pirmpirkuma tiesību izmantošanu vai neizmantošanu būs jāpieņem divu mēnešu laikā. VARAM 30 darba dienu laikā būs jāsaskaņo un jāiesniedz izskatīšanai valdībā rīkojuma projekts par pirmpirkuma tiesību izmantošanu vai neizmantošanu. Savukārt tas nozīmē, ka Ministru kabinetam lēmums ir jāpieņem desmit darba dienu vai divu nedēļu laikā. Lai gan šis termiņš ir visai īss, tas ir samērīgs, lai neradītu pārlieku lielu administratīvo slogu zemes īpašniekam, norādīts paskaidrojumā.

Izvērtējot nepieciešamību izmantot valsts pirmpirkuma tiesības, ministrijai būs jāņem vērā nekustamā īpašuma izmantošanas veids, tā nepieciešamība sabiedrības interešu nodrošināšanai un citi lietderības apsvērumi, piemēram, ņemot vērā cenu, par kādu nekustamais īpašums tiek atsavināts, kā arī izvērtējot, vai labums, ko sabiedrība iegūst, ir lielāks nekā ieinteresēto personu tiesību ierobežojums.

Ja valsts izmantos pirmpirkuma tiesības, tā savā īpašumā iegūs zemi zem publiskajiem ūdeņiem, kuru izmantošana pašlaik nav iespējama, piemēram, zvejas tiesību iznomāšanai, ūdeņu nomai, vides aizsardzības īstenošanai un citām vajadzībām, norāda VARAM.

VARAM nav sagatavojusi aprēķinus, kādu ietekmi uz valsts budžetu varētu radīt pirmpirkuma tiesību izmantošana šādos gadījumos, jo nav iespējams prognozēt, cik bieži privātpersonas, kuru īpašumā ir zeme zem publiskajiem ūdeņiem, to vēlēsies pārdot, kā arī to, cik gadījumos tiks pieņemts lēmums par pirmpirkuma tiesību izmantošanu. Vienlaikus gan VARAM sniedz piemēru ar īpašumu Rāznas ezerā, Čornajas pagastā. Ja valsts izmantotu pirmpirkuma tiesības uz 115 hektāru zemesgabala iegādi, izmaksas varētu būt ap 26 700 eiro – par šādu summu īpašums pārdots 2005.gadā. Patlaban gan summa varētu būt vēl augstāka, jo nekustamā īpašuma tirgus svārstību dēļ varētu būt pieaugusi tā tirgus vērtība.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Idejas jēga te tomēr faktiski tā arī nav pamatota.
    Ja nu vienīgi, lai valsts ierēdņiem tos divus mēnešus būtu visp. ko darīt…

  2. Kaut kāds absurds. Kā var būt pērkama zeme zem ūdeņiem? Ko tad ar to “zemi” darīs? Ja nu vienīgi būvēs nogrimušās pilis.

  3. Lūdzu pirmpirkuma tiesības valstij arī uz zemi, kura atrodas SNP teritorijā.

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājā ar nelegālu gāzes pieslēgumu dzīvojusi augsta amatpersona (18)Tuvākajā laikā Latvijā tiks atvērts dabasgāzes tirgus un cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties. Tam gatavojoties, valdībai jāpieņem virkne noteikumu, bet
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+