Foto: Daugavpils novada TIC

Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļauj Slutišku sādžu, Bukas muižas apbūvi un Dambīšu senkapus 1

Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā pie arhitektūras iekļauta Slutišku sādža un Bukas muižas apbūve, bet arheoloģijā – Dambīšu senkapi, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Slutišku sādža atrodas Daugavpils novadā, Naujenes pagastā. Vēstures avotos Slutišku sādža kā ciems minēts jau 1785.gadā. Sādžas arhitektoniskais veidols saglabājies no 19.gadsimta beigām – 20.gadsimta sākumam. Tas ir unikāls etnokulturālās mijiedarbības paraugs.

No 18.-19.gadsimtam Slutišku sādža kļuva par vecticībnieku apmešanās vietu, jo atradās izolēti no citām apdzīvotām vietām. Šāda lokalizācija atbilda vecticībnieku noslēgtas dzīves modelim, kas gadsimtiem saglabāja savas kultūras specifiku un tradīcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slutišku sādžas saglabājamās vērtības ir zemesgabalu dalījums, apbūves izvietojums zemesgabalā, vēsturisko ēku arhitektūra un materiālu pielietojums, būvamatniecības tradīcijas, ēku apdare, tostarp dekoratīvo kokgriezumu izpildījums.

Savukārt Bukas muižas apbūvei, kas atrodas Mālpils novadā, Bukas muižā, ir raksturīgi Latvijas muižu 19.gadsimta saimniecības ēku arhitektūras paraugi ar individuāliem apdares elementiem, līdz ar to ir praktiski pilnībā saglabājusies objekta telpiskā struktūra. Bukas muižas Kungu māja ir ievērojams neoklasicisma muižu arhitektūras paraugs, kas būvēts pēc arhitekta Oto Vildaua projekta. Pilnībā saglabājies Kungu mājas būvapjoms, arhitektoniskais risinājums, fasāžu kompozīcija un apdare.

Bukas muižas apbūve kopumā ir ļoti nozīmīga kultūrvēsturiska liecība par attiecīgā reģiona iedzīvotāju saimniecisko un sabiedrisko dzīvi 19.gadsimtā.

Bukas muižas apbūves saglabājamās vērtības ir muižas apbūves vēsturiskā struktūra, muižas apbūvi veidojošo ēku apjomu telpiskais risinājums ainavā un fasāžu arhitektoniski dekoratīvais risinājums, ēku vēsturiskās būvkonstrukcijas un pamatplānojums.

Dambīšu senkapi atrodas Jelgavas novadā, Vilces pagastā, pie Švīpiņiem. Dambīšu senkapu arheoloģiskais materiāls ir nozīmīgs vēstures avots par Latvijas teritorijas apdzīvotību dzelzs laikmetā un viduslaikos, Latvijas dzelzs laikmeta un viduslaiku materiālo un garīgo kultūru, kā arī etnisko procesu norisi Zemgales teritorijā. Šim objektam ir zinātniska un kultūrvēsturiska nozīme.

Dambīšu senkapu saglabājamās vērtības ir vietas reljefs un zemes slāņu struktūra, tostarp saglabājušās liecības par senajiem apbedījumiem, kā arī arheoloģiskās senlietas – kapu inventārs.