Kultūra
Mūzika

Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” sniegs koncertu Dagdā 16

Publicitātes foto

Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla ietvaros 2. septembrī plkst. 18.00 Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un diriģents Māris Sirmais aicina uz koncertu Dagdas Vissv. Trīsvienības katoļu baznīcā plkst. 18.00. Programmā: Ērika Ešenvalda, Svena Dāvida Sandstrēma kormūzika un skaņdarbi no projekta Latvijas komponisti Latvijas simtgadei. Ieeja koncertā ir bez maksas.

Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā koncertā atskaņos Johana Sebastiāna Baha mūziku, atzīmējot reformācijas piecsimtgadi, kā arī Svena Dāvida Sandstrema kompozīcijas. Komponists ir šī gada festivāla īpašais viesis. Savukārt no projekta Latvijas komponisti Latvijas simtgadei izskanēs Irīnas Rebhūnas, Pētera Plakida, Jura Kulakova, Ulda Marhilēviča, Raimonda Paula, Jēkaba Jančevska, Ērika Ešenvalda un Jāņa Aišpura skaņdarbi.

Gatavojoties Latvijas simtgades svinībām, diriģents Māris Sirmais un Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” aizsāka projektu Latvijas komponisti Latvijas simtgadei. Tajā Latvijas komponisti rada jaundarbus – dziesmas korim, muzikāli portretējot piecas stihijas: uguni, ūdeni, zemi (Tēvzemi), debesis un mīlestību. Šobrīd ir izskanējuši četri koncerti no piecu koncertu cikla, kas aizsākās 2015. gadā. Katrā koncertā bija iespēja dzirdēt 14 jaunus skaņdarbus, kurus vērtēja profesionāla žūrija – pašdarbības jaukto koru diriģenti. 2018. gada 4. maijā izskanēs šī cikla noslēguma – piektais koncerts, kurā no 70 dziesmām tiks atlasītas un atskaņotas 20. Noslēguma koncertā labākos jaundarbus atskaņos ne tikai koris “Latvija”, bet arī 30 līdz 40 vadošie Latvijas pašdarbības jauktie kori.

Garīgās mūzikas festivāls ir viens no gaidītākajiem muzikālajiem notikumiem Latvijā, kur skan latviešu autoru pirmatskaņojumi, lielformu žanru klasika un Latvijā neatskaņoti izcili šī žanra paraugi, kora a cappella darbu koncertprogrammas ar viesdiriģentiem no visas pasaules, kā arī autorkoncerti, kas veltīti izciliem mūsdienu komponistiem, lielākoties ar pašu skaņražu klātbūtni. Festivāla centrālā ass ir koris Latvija, ap kuru koncertos mainās gan solisti, gan diriģenti, gan orķestri. Festivāla aizsākumi meklējami 1998. gada augustā, kad tika rīkots pirmais festivāls, izvirzot uzdevumu piedāvāt plašu sakrālās mūzikas spektru un aicināt latviešu komponistus rakstīt skaņdarbus ar garīgu tematiku.

LA.lv