×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

Valsts amatpersonas: “Gaismas pils” ir tautas gara un vēstures simbols (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts prezidents Andris Bērziņš saka uzrunu jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas "Gaismas pils" atklāšanas ceremonijā "Ziedoņa zālē".

Valsts augstākās amatpersonas – prezidents Andris Bērziņš un Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V), kā arī Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) – šovakar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jeb “Gaismas pils” atklāšanas ceremonijā to nodēvēja par svarīgu Latvijas tautas gara un valsts vēstures simbolu.

“Gaismas pils” ir kas vairāk par bibliotēku un modernu ēku – tā ir latviešu tautas gara mantojuma, zināšanu un brīvības simbols, savās uzrunās pauda minētās amatpersonas.

“Nacionālās bibliotēkas atklāšana ir nozīmīgi svētki ikvienai nācijai un valstij. Tai ir valstiska un kultūrvēsturiska nozīme, bet ikvienam grāmatu draugam šis ir arī dziļi personisks notikums,” uzrunā teica Valsts prezidents.

Bērziņš arī minēja grāmatas būtisko nozīmi ikviena cilvēka dzīvē, atstāstot savu pieredzi, kad viņam, pēckara bērnam, iespēja lasīt bijusi viens no aizraujošākajiem notikumiem. “Nītaures bibliotēkā biju izlasījis vai visu grāmatu klāstu, kas pieejams, un sāku to lasīt atkal no jauna,” savās atmiņās dalījās Bērziņš.

Straujuma teica, ka “LNB ir apliecinājums, cik bagāta ir latviešu tauta”, piebilstot, ka latviešu tautas lielākā bagātība ir zināšanas. “LNB ir galvenais Latvijas atmiņu un gudrības glabātājs,” sacīja Straujuma. Latvijas nākotne atkarīga no “mūsu gribas un uzņēmības”, savas uzrunas beigās piebilda premjerministre.

“Šajā vietā vienkopus saplūst mūsu pagātnes spēks, spīts un lepnums. Vērtības, kas cauri gadsimtiem devušas spēku cilvēcei lolot savu sapni par brīvību. Tajā nododam mūsu tautas vēstījumu nākotnes paaudzēm – tā ir Latvijas un visas mūsu pasaules domu, zinību un vispārcilvēcīgo vērtību krātuve,” savā uzrunā atklāšanas ceremonijā sacīja Saeimas spīkere.

Āboltiņa arī uzsvēra, ka līdztekus tādiem apgaismības dižgariem kā Auseklis, Pumpurs, Valdemārs, Rainis, Aspazija, Plūdonis, Skalbe un Čakste pierakstāmi arī LNB ēkas arhitekts Gunārs Birkerts un LNB direktors Andris Vilks.

“Bibliotēka ir divu izcilu latviešu – Gunāra Birkerta un Andra Vilka – dzīves likteņa līniju brīnumaina savīšanās gaismas vertikālē! Piepildījums, kas noticis, spītējot laika zobam, skaudībai, nenovīdībai un sīkmanībai. Šī gaismas vertikāle, kas šodien izlauzusies, nezudīs! Tā turpināsies nākamajās paaudzēs, mūsu bērnos,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja.

Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde (NA) LNB atklāšanas pasākumā atzīmēja, ka bibliotēkas jaunā ēkā ir Latvijas brīvības simbols, uzsverot, ka Gaismas pils skices tapa laikā, kad latvieši, igauņi un lietuvieši sadevās rokās un veidoja “Baltijas ceļu”.

“LNB dēvē par Gaismas pili, un tā ir likumsakarība” teica Melbārde, paskaidrojot, ka LNB ēka ir tautas brīvības vēlmes atbalss arhitektoniskā izpausmē. Tāpat kultūras ministre uzsvēra, ka bibliotēka ir katra cilvēka brīvības ceļš, jo zināšanas atbrīvo cilvēku un ļauj izveidot labklājības valsti.

Amatpersonas izteica pateicību visiem cilvēkiem, kuri piedalījās “Gaismas pils” celšanā, piebilstot, ka bibliotēkas attīstībā vienlīdz svarīgs ir ikviens iedzīvotājs, kas jaunuzcleto ēku piepildīs ar notikumiem un saturu.

Kā ziņots, šovakar noslēdzas “Gaismas pils” atklāšanas nedēļa.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Korupcijas simbols un nekas vairāk!

  2. Tad nu ”gudra”rīcība – ” salikt visas olas vienā groziņā” šajos bīstamajos laikos, kad kāda nejauša bumba var uzkrist uz Daugavas HESa dambja. Varbūt ”stilizētā kakka” ir domāta kā viļņlauzis”

  3. Un arī šo ēku pirmie piepilda bijušie komsorgi,komunisti,čekisti un citi koloboracionisti.Apbrīnojama vienveidība!

  4. Ja sis simbols pacels latviesus no nabadzibas,savstarpejiem kaskiem,izraus no alkoholisma un bezceribas,vairos patriotismu un savstarpeju soldaritati tad tauta atdzims,ja ne tad paliks tikai simbols ,kuru izdzesis augstas uzturesanas izmaksas.Celtnes garantijas laiks esot tikai 2 gadi un pie tadam buvdarbu izmaksam!

  5. Šitam Birkertam vajadzētu padomijas laikā piedalities konkursā,būtu ticis Sibīrijā,par naudas izškērdēšanu.Tauta nevar savilk galus izdzīvošanai,bet šitam Birkertam vajag gaismas pili…! Nodzīvoji citās zemēs, tev nav tiesibas lemt par mūsu nākotni.Jo tu un tev līdzīgi ir manas zemes Latvija lielākie naidnieki.Es Latvijā nodzivoju 75 gadus(5gadus biju izsutīts) un man ir tiesības lemt par Latvijas tagatni un nākotni.

Draugiem Facebook Twitter Google+