×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Valsts Asinsdonoru centrs (VADC) aicina ziedot asinis trīs reizes gadā

VADC Publicitātes fotoVADC Publicitātes foto

Ar atgādinājumu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums, VADC uzsāk informatīvu kampaņu „Mums ir viena asinsrite”. Latvijā asinis regulāri ziedo tikai 1,7% no iedzīvotājiem, kas var būt donori. Kampaņas mērķis ir piesaistīt jaunus donorus un mainīt esošo donoru ieradumus, aicinot cilvēkus ziedot asinis regulāri, tai skaitā atvaļinājumu un garo brīvdienu laikā.

Latvijā kopumā regulāro asins donoru skaits ir salīdzinoši zems. Ja ASV asinis regulāri ziedo 10% no iedzīvotājiem, kas var būt donori, Lielbritānijā – 4%, tad Latvijā asinis regulāri ziedo tikai 1,7%. Vidēji Latvijā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēki, kopā gadā ziedojot 54 750 devas asiņu. 2013. un 2014. gadā katrā ir noziedotas gandrīz 53 000 devas asiņu, tomēr tas ir nepietiekami, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un būtu gatavi neparedzētiem gadījumiem. Donoru aktivitāte īpaši samazinās vasaras mēnešos un garo svētku laikā, kad, dodoties atvaļinājumā, cilvēkiem prātā ir ceļojumi, atpūta vai dārza darbi, nevis asins ziedošana.

„Neskatoties uz grūtībām, asins rezerves mums izdodas noturēt pietiekamā līmenī, pateicoties aktīvam un pašaizliedzīgam VADC darbinieku darbam, tomēr tas nozīmē regulāri saukt palīgā. Bet tad var gadīties kā pasakā par vilku – ja pārāk ilgi un bieži sauksim „vajag donorus, vajag donorus”, tad kādā dienā mūs pārstās dzirdēt. Ar kampaņas palīdzību ceram rast paliekošu risinājumu tam, lai asins ziedošana kļūtu par regulāru ieradumu un donori pret to attiektos atbildīgi, zinot savu asins grupu un ziedojot asinis, kad tās nepieciešamas visvairāk,” stāsta Valsts Asinsdonoru centra direktore Iveta Ozoliņa. „Nāciet, ziedojiet asinis, īpaši, ja jums ir kāda no retajām asins grupām. Mēs parūpēsimies, lai katrs ziedotais asins piliens nonāktu līdz cilvēkiem, kam tas nepieciešams. ”

Lai nodrošinātu pastāvīgu asins krājumu papildināšanu un pilnībā nodrošinātu slimnīcu pieprasījumu un nebūtu jāatliek plānveida operācijas, VADC uzsāk kampaņu „Mums ir viena asinsrite.” Tās laikā ar TV, radio un drukātām preses reklāmām tiks atgādināts, ka visi esam vienoti vajadzībā pēc stabilām asins rezervēm un varam ziedot trīs reizes gadā. Kampaņai izvēlēts ļoti simbolisks vizuālais risinājums – Lielvārdes josta, kurai sāk aptrūkties sarkanais pavediens.

Augustā septiņās pilsētās – Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Liepāja, Rēzekne, Valmiera, Ventspils – notiks donoru dienas. VADC potenciālos un esošos donorus uzrunās arī caur sociālajiem medijiem – Draugiem.lv, Facebook, Twitter – un īpašā digitālā aplikācijā aicinās atzīmēties tos, kas asinis jau ziedojuši.

Jūlijā un augustā papildus reklāmas kampaņai, VADC izaicina uzņēmumus, pašvaldības, nevalstiskās organizācijas, valsts iestādes, sabiedrībā pazīstamus cilvēkus un ikvienu no mums –ziedot asinis, publicēt vizuālu apliecinājumu sociālajos medijos un, izmantojot mirkļbirku #Izaicinajums:dziviba, mest tālāk izaicinājumu draugiem, paziņām, sadarbības partneriem, konkurentiem vai kaimiņam – ziedot asinis, lai nevienam šovasar nepietrūkst. Pirmajiem 4000 drosmīgajiem vasaras kampaņas ziedotājiem tiks dāvinātas arī īpašas aproces.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+