Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto-Shutterstock

Valsts atbalstu mājokļa iegādei izmantojušas 8400 ģimenes 0

Latvijas ģimenes ar bērniem galvojumu programmas ALTUM ietvaros var pretendēt uz valsts atbalstu mājokļa iegādei. Kopš 2015.gada, kad sāka darboties programma, valsts galvojumu saņēmušas vairāk nekā 8400 ģimenes, kurās ir vairāk nekā 12 tūkstoši bērnu. Garantiju kopējais apjoms sasniedzis 58 miljonus eiro, savukārt hipotekāro aizdevumu summa, kas izsniegta bankās, pārsniedz 500 miljonus eiro.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

ALTUM statistika rāda, ka lielākā daļa – aptuveni 61% no visiem galvojumiem piešķirti ģimenēm ar vienu bērnu, 32% ģimenēm ar diviem bērniem, savukārt 7% ir piešķirti mājokļa iegādei ģimenēm ar trīs vai vairāk bērniem. Vairums ģimeņu (96%) valsts galvojumu izmanto gatava mājokļa iegādei, un tikai 4% ģimeņu aizņemas būvniecībai.

ALTUM garantija bankas aizdevumam nepieciešamo pirmo iemaksu samazina vidēji par 6 – 7 tūkstošiem eiro, kas ir vidējā līdz šim piešķirtā galvojuma summa. Tas palīdz ģimenei mājokli iegādāties uzreiz, netērējot vairākus gadus pirmās iemaksas sakrāšanai. Būtiski, ka programmas darbības mehānisms ir saņēmējiem maksimāli ērts, jo valsts atbalstu faktiski var saņemt dažu dienu laikā savā bankā. Personām, kas vēlas iegādāties mājokli, jādodas uz banku, banka izvērtē hipotekārā aizdevuma pieteikumu un vēršas pēc garantijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas, ka iedzīvotājam pieder mājoklis, teorētiski nozīmē, ka viņš praktiskā, finansiālā un emocionālā ziņā ir motivēts arvien vairāk investēt savā izaugsmē, savā ģimenē, arvien stabilāk iesakņojoties savā valstī. Tas ir vērā ņemams faktors uz joprojām esošā aizbraucēju skaita fona,” uzskata BlueOrange Klientu aktīvu pārvaldīšanas direktors Pauls Miklaševičs.

“Iespējams, ka arī šajā kontekstā valsts līmenī ir vērts skatīties arī uz citiem risinājumiem, piemēram, piemērot nodokļu atvieglojumus tiem, kas iegādājas savu pirmo mājokli. Teorētiski tas varētu būt spiediens uz aplokšņu algām un būtu stimuls deklarēt augstākas algas,” norāda Miklaševičs.

Valsts atbalstu ģimenes pārsvarā izmanto vidēja izmēra dzīvokļu iegādei – aizdevuma summa, ko ar ALTUM garantijas palīdzību parasti aizņemas bankā, vidēji ir 60 tūkstoši eiro. Tie lielākoties ir mājokļi iepriekšējos gados būvētos daudzdzīvokļu namos, bieži tie ir divistabu dzīvokļi. Jauno projektu īpatsvars ir zem 10%, un arī privātmājas ar valsts atbalstu ģimenes iegādājas krietni retāk – aptuveni 6% gadījumu.

Valsts atbalstu mājokļa iegādei izmanto ģimenes visā Latvijā, taču proporcionāli lielākais galvojumu skaits ir Rīgā un Pierīgā – 66% galvojumu. No kopējā galvojumu skaita 14% galvojumu izmantojušas ģimenes Vidzemes reģionā, Kurzemē – 9%, Zemgalē – 7%, savukārt Latgalē – 3% .

ALTUM mājokļu garantiju saņēmēju loks ir skaidri definēts – pirmkārt, valsts atbalstu mājokļa iegādei var saņemt ģimenes ar bērniem vecumā līdz 23 gadiem ieskaitot, otrkārt – jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem, kuriem apgādībā var nebūt bērnu, bet ir iegūta augstākā vai vidējā profesionālā izglītība. Pirmajā gadījumā aizdevuma summai ir noteikts maksimālais darījuma apjoms 200 tūkstoši eiro, savukārt otrajā gadījumā maksimālais darījums apjoms nav limitēts, taču garantijas maksimālā summa ir 50 000 eiro. Jaunie speciālisti valsts atbalstu mājokļa iegādei var saņemt tikai kopš 2018.gada 1.marta, un līdz šim piešķirtas vairāk nekā 200 šādas garantijas, savukārt kopējā hipotekāro aizdevumu summa pārsniedz 12 miljonus eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.