×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
16. jūlijs, 2013
Drukāt

Valsts atbalstu varēs saņemt arī aukļu pieskatītie bērni

LETALETA

Valdība šodien atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotos un papildinātos noteikumus par valsts finansiālā atbalsta sniegšanu tām ģimenēm, kuru bērni ir reģistrēti rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā.

Sākotnēji ministrija bija paredzējusi, ka valsts atbalstu varēs saņemt tikai to bērnu vecāki, kuri savus bērnus izglīto privātajos bērnudārzos, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu. Taču Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) uzdeva paredzēt, ka atbalstu iespējams sniegt arī par alternatīvu bērnu pieskatīšanas veidu izmantošanu.

Lai saņemtu atbalstu izdevumu segšanai par privātā izglītības iestādē saņemtajiem pakalpojumiem, šai iestādei bērns ir jāreģistrē Valsts izglītības informācijas sistēmā. Lai saņemtu atbalstu izdevumu segšanai par bērnu uzraudzības pakalpojumiem, bērna likumīgajam pārstāvim ir jānoslēdz rakstisks līgums ar pakalpojuma sniedzēju, kas ir reģistrēts noteiktajā kārtībā un kam ir tiesības šo pakalpojumu sniegt. Bērna pārstāvim ir pienākums informēt pašvaldību par saņemto pakalpojumu.

Noteikumos paredzēts, ka valsts atbalsta apmērs no šā gada 1.septembra vienam izglītojamajam būs līdz 100 latiem mēnesī. Vienlaicīgi valsts atbalsta un pašvaldības līdzfinansējuma kopējais apjoms nevarēs pārsniegt 160 latus privātajos bērnudārzos Rīgas plānošanas reģiona teritorijā un 130 latus privātajos dārziņos, kas atrodas ārpus Rīgas plānošanas reģiona.

Ja maksa par dārziņu ir mazāka vai vienāda ar kopējo valsts un pašvaldības atbalstu, valsts atbalstu piešķirs atbilstoši starpībai starp maksu, kas noteikta līgumā starp attiecīgo privāto izglītības iestādi un bērna pārstāvjiem, un pašvaldības piešķirto līdzfinansējumu, bet ne vairāk par 100 latiem. Ja summa būs lielāka par kopējo atbalstu, valsts nepiešķirs vairāk par 100 latiem.

Paredzēts, ka valsts finansiālo atbalstu nevarēs izlietot bērna ēdināšanas izdevumu segšanai. Tāpat arī plānots noteikt, ka valsts atbalsts netiks piešķirts par dienām, kad bērns bez attaisnojoša iemesla neapmeklē privāto bērnudārzu, – šādos gadījumos valsts atbalstu aprēķinās proporcionāli apmeklēto dienu skaitam. Par attaisnojošu iemeslu būs uzskatāma bērna neierašanās dārziņā veselības stāvokļa pasliktināšanās gadījumā, ja to apliecinājis ģimenes ārsts.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija informē, ka kopējā rinda uz pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm 2012.gada septembrī bija 8047 bērni. Tomēr pašvaldības šo jautājumu aktīvi risina un 2012.gada laikā vien rindas samazinājušās par vairāk nekā 3000 vietu, bet joprojām Rīgā, Liepājā un vēl 21 novadā rinda uz pirmsskolas izglītības iestādēm pārsniedz 20 bērnus. Turklāt pašvaldības, kuras nespēj nodrošināt vietu dārziņos tās administratīvajā teritorijā deklarētajiem bērniem, daļēji apmaksā viņu skološanu privātajos bērnudārzos. Pašvaldību sniegtais atbalsts ir robežās no 50 latiem Ogres novadā un Jaunpils novadā līdz 180 latiem Babītes novadā, kurā deklarētajiem bērniem pilnībā tiek apmaksāti privātā bērnudārza pakalpojumi.

Saskaņā ar 40 Rīgas plānošanas reģiona privāto bērnudārzu sniegtajiem datiem vidējā privātā dārziņa cena 2012./2013.mācību gadā bija 165,4 lati. Taču liela daļa bērnu vecāku neizmanto pašvaldību sniegto līdzfinansējumu, jo nevar atļauties apmaksāt starpību starp privātā bērnudārza noteikto cenu un pašvaldības sniegto finansiālo atbalstu.

Valsts atbalsts bērniem, kas rindas dēļ nav tikuši pašvaldības dārziņā un tāpēc mācās privātajā bērnudārzā, ir paredzēts par četriem mēnešiem – no septembra līdz decembrim. Šim mērķim plānots tērēt 3,2 miljonus latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+