×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
11. oktobris, 2012
Drukāt

Valsts iegādāsies lauksaimniecības zemes vietējiem


Foto - LETAFoto - LETA

Ar Valsts prezidenta Andra Bērziņa atbalstu plānots veidot Valsts zemes fondu, kas cita starpā varētu aizsargāt valsts zemes resursu pārdošanu ārvalstniekiem.
 Vakar tikšanās laikā Valsts prezidents un zemkopības ministre Laimdota Straujuma parakstīja rīkojumu par priekšlikumiem lauksaimniecībā izmantojamās zemes efektīvai un ilgtspējīgai izmantošanai.


 

Rīkojuma ideja un saturs pirms tā parakstīšanas tika pārrunāti trīspusējas tikšanās laikā, kurā piedalījās Valsts prezidents, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (“V”) un zemkopības ministre.

“Apmeklējot Latvijas lauku reģionus un pilsētas, gandrīz vienmēr esmu saskāries ar iedzīvotāju bažām par Latvijas zemes resursu strauju izpirkšanu, kas tādējādi mazina mūsu lauksaimniekiem iespējas palielināt savas zemes īpašumu platības un izmantot tās lauksaimniecībai. Šis rīkojums ir pirmais solis, lai pildītu sarunās ar lauku iedzīvotājiem solīto,” pauda Valsts prezidents.

Premjers norādīja, ka zināmas iestrādes šāda fonda izveidošanai jau veiktas, proti, valsts meža zemes uzpirkšanas programma un lauksaimniecības zemes kreditēšanas programma. Premjers sacīja, ka šāds fonds ļautu valsts īpašumā iegādāties lauksaimniecības zemes, lai nodrošinātu to efektīvu apsaimniekošanu un saglabāšanu Latvijas tautsaimniecības interesēs.

Straujuma sacīja, ka šobrīd Latvijā ir lielas neapstrādātas zemes platības, kuru daudzi lauksaimnieki vēlas pārdot “uzticamam partnerim”, kas šajā gadījumā būtu Valsts zemes fonds, kas vēlāk zemi nodotu nomai vai pārdotu.

 

Taujāta, vai jaunais fonds pastarpināti vai tieši paredzēs ierobežojumus iegādāties zemi ārvalstu pilsoņiem, Straujuma norādīja, ka Valsts zemes fonds tiks veidots saskaņā ar Eiropas Savienības nosacījumiem, paralēli izskatot iespēju nodrošināt Latvijas lauksaimniekiem pieejamu lauksaimniecības zemi.

 

Zemkopības ministre vēl neatklāja, cik lieli finanšu līdzekļi būs nepieciešami šāda fonda izveidei, vienlaikus atklājot, ka “finanšu avoti jau ir apspriesti”.

 

Turpinājums sekos

Līdz 2013. gada 1. jūnijam Zemkopības ministrijai sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, iesaistītajām institūcijām un organizācijām ir jāsagatavo likumdošanas priekšlikumi iesniegšanai Ministru kabinetā un Saeimā kā Ministru kabineta vai Valsts prezidenta likumdošanas iniciatīva.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+