×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
28. novembris, 2016
Drukāt

Valsts iestāžu darbinieku tālruņi slepus sūtījuši datus uz serveriem Ķīnā (3)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ilustratīvs attēls

Astoņu valsts iestāžu darbinieku tālruņi slepus sūtījuši datus uz serveriem Ķīnā, svētdienas vakarā vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Kāda ASV informācijas tehnoloģiju (IT) drošības firma pagājušajā nedēļā publiskoja satraucošas ziņas par Ķīnā ražotiem telefoniem. Salīdzinoši kvalitatīvas un lētas ierīces savu īpašnieku īsziņas, kontaktus un citus datus ik pēc trīs dienām slepus nosūta uz serveriem Ķīnā. Datu plūsma uz Ķīnu konstatēta arī Latvijā.

IT drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv” konstatējusi, ka pieslēgšanās Ķīnas serveriem notikusi no astoņu valsts iestāžu tīkliem. Šobrīd atrasti vairāki inficētie tālruņi un tiek skaidrots vai un kāda informācija aizceļojusi uz austrumiem.

“Cert.lv” vadītājas vietnieks Varis Teivāns raidījumam atklājis, ka ir vairāki simti pieslēgšanās gadījumu no Latvijas valsts iestādēm uz Ķīnas serveriem. Eksperti konstatējuši, ka sazināties ar Ķīnu bez saimnieka ziņas mēģinājuši tieši telefoni. Vairāki ir atrasti un tos šobrīd pēta “Cert.lv”. Organizācija neatklāj, kurās valsts iestādes iespējamā datu noplūde notikusi. Tāpat nav ziņu, kādiem mērķiem informācija vākta.

Kā informē raidījums, telefoni nav vienīgās ierīces, kas mūs var izspiegot. “Cert.lv” kādā valsts iestādē konstatējis video novērošanas kameras, kurās ražotājs ir ieprogrammējis iespēju pieslēgties no malas.

Eksperti ir pārliecināti, ka Latvija nav Ķīnas spiegošanas mērķis. Drīzāk uzskatāms, ka ierīces te nokļuvušas bez īpaša nodoma. Iespējams, tās domātas citām, lielākām ekonomikām.

Kā liecina “Nekā personīga” novērojumi – defektīvās ķīniešu novērošanas kameras ir uzstādītas arī Latvijas valsts mākslas muzejā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Nepagāja ne 10 gadu, kad apjēdza ieklausīties, ka dažiem padomju radistiem pa 2 mobīlajiem uz rakstāmgalda.

  2. lai nebūtu viena veida ienākumi Atbildēt

    Ko tad es teicu vairākus gadus atpakaļ – padomju laika radistei ar ģimenes saknēm čekā – divi mobīlie uz rakstāmgalda… Domājiet, ka čeka ir dumjāka par Ķīnu? Kā teica peinberģe valsts kancelejā – lai nebūtu viena veida ienākumi… Nabadzības izskaušanas programma. Šīs programmas īstenošanā esot panākumi. Skaidrs – piepelnās, bet galvenokārt nabadzību likvidē, paceļot algas ierēdņiem, ministriem, deputātiem. Mēs pārējie jau vairs neiederamies pat nabagos… Investoru padome saka, ka drausmīga izšķērdība, taču nekas netiek darīts, lai tā nebūtu. Nav Latvijā institūcijas, kas varētu to izbeigt, par Valsts prezidents. Laaikam jāveido kāda jauna institūcija – virsaitis vai ķeizars…

  3. Pastāstiet to ģimenes ārstiem un pārlieku bailīgiem ierēdņiem. Līdz ar digitālo laikmetu automātiski atkrīt slepenības problēma struktūrām, individiem kuriem tā interesē, neatkarīgi no atrašanās punkta uz Zemeslodes.

Draugiem Facebook Twitter Google+