×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. maijs, 2013
Drukāt

Valsts kontrole norāda uz nesamērīgi dārgas “Apple” tehnikas iegādi VARAM

LETALETA

Valsts kontrole secinājusi, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir iegādājusies nesamērīgi dārgus mobilos tālruņus un portatīvos datorus ministrijas vadībai.

Valsts kontroles revīzijas ziņojumā par 2012.gada pārskata sagatavošanas pareizību norādīts, ka ministrija 2011.gada novembrī un decembrī un pagājušajā gadā ir iegādājusies 37 mobilos tālruņus, kuru cena svārstās no deviņiem līdz 204 latiem par tālruni, kā arī 18 mobilos tālruņus “Apple iPhone4S”, kur viena tālruņa cena ir no 385 līdz 549 latiem. Iegādāti arī 14 portatīvie datori “Apple MacBook Air”, tērējot tam 12 581 latu.

Ministrija norāda, ka iekārtas iegādātas darba tiešo pienākumu nodrošināšanai un galvenās funkcijas ir telefona sarunu nodrošināšana, apmaiņa ar elektroniskā pasta ziņojumiem, tos sinhronizējot ar VARAM pasta servera ziņojumu mapēm, darba kalendāru un kontaktu sarakstu koplietošana un sinhronizācija ar “MS Exchange” integrēto kalendāru un kontaktu sarakstu. Taču revidenti uzsver, ka ministrijas izlietotais valsts budžeta finansējums nav uzskatāms par samērīgu ar iekārtu iegādes mērķi – nodrošināt ministrijas vadības darba tiešo pienākumu veikšanu.

Valsts kontrole šādu apgalvojumu pamato ar to, ka citiem ministrijas darbiniekiem ir iegādāti mobilie tālruņi vērtībā līdz 204 latiem tādu pašu darba pienākumu veikšanai. Savukārt ministrijas skaidrojums par iekārtu iegādi nesniedz pārliecību, ka ministra, ministra biroja un valsts sekretāra vietnieku darba uzdevumu veikšanai nepieciešamas iekārtas ar šādu tehnisko specifikāciju un uzdevumu izpildi nav iespējams nodrošināt ar lētāku iekārtu palīdzību.

Skaidrojot šādas tehnikas iegādi, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) norāda, ka, izvēloties tieši šīs iekārtas, zīmols nav bijis galvenais kritērijs, bet gan iespēja strādāt ātri, operatīvi, vienmēr būt sasniedzamiem, kā arī izmantot tehnoloģiju sniegtās iespējas ārpus ministrijas telpām.

Ministra preses sekretāre Maija Pētermane aģentūrai LETA norādīja, ka, Sprūdža birojam sākot darbu, tika meklētas iespējas nodrošināt darbiniekus ar datoriem un mobilajiem telefoniem, šīm vajadzībām netērējot tūkstošiem latu. Tāpēc tehnika iegādāta, izmantojot LMT piedāvājumu “Mans komplekts”. Tas nozīmē, ka, maksājot mēnesī mazāk nekā 30 latus, darbiniekiem uzreiz ir pieejama visa nepieciešamā tehnika darba pienākumu veikšanai

VARAM vērtēja nepieciešamību nodrošināt iestādes vadībai iespējas efektīvi un operatīvi pildīt darba tiešo pienākumus, kā arī iestādes pienākumu izlietot tās budžeta līdzekļus saimnieciski izdevīgākā veidā. Ņemot vērā visus faktorus, bet jo īpaši – baterijas ietilpību, iekārtas un lietotāja saskarnes ergonomiku -, par atbilstošāku atzīta “Apple” datortehnika, kas sniedz iespējas strādāt arī ministrijas elektroniskajā lietvedības sistēmā ārpus iestādes telpām. Būtisks bija apsvērums par iekārtu izturību un ilgo kalpošanas laiku.

Pirms šo ierīču iegādes tika izvērtētas vairākas tirgū esošās alternatīvas un to izmaksas. Izpēte liecināja, ka šādas funkcionalitātes tehnikas vienības cena citiem ražotājiem ir lielāka.

Revīzijā arī konstatēts, ka VARAM ir uzskaitījusi izdevumus 25 393 latu apmērā, tostarp par videonovērošanas sistēmas, datortehnikas un to uzturošās programmatūras iegādi 19 045 latu apmērā un par piegādāto pamatlīdzekļu – mazcenas mobilo telefonu un mazcenas portatīvo datoru – ikmēneša maksājumiem 6348 latu apmērā.

Ministrija, Latvijas Dabas muzejs un Dabas aizsardzības pārvalde ir neefektīvi un neekonomiski izlietojuši valsts budžeta līdzekļus, veicot līgumos neparedzētus avansa maksājumus 17 675 latu apmērā, no kuriem 10 675 Latvijas Dabas muzejs un Dabas aizsardzības pārvalde ir samaksājuši pakalpojumu sniedzējiem bez attaisnojuma dokumentiem.

Revidenti arī secinājuši, ka VARAM nav ieviesusi jau pagājušajā gadā Valsts kontroles sniegto ieteikumu nodrošināt, lai nodokļu maksājumi tiktu veikti atbilstoši normatīvo aktu prasībām, lai budžeta līdzekļi tiktu izlietoti efektīvi. Kā teikts revīzijas ziņojumā, arī 2012.gada apstiprināta budžeta ietvaros VARAM ir veikusi nodokļu avansa maksājumu 78 606 latu apmērā un pērn nav dzēsusi 2011.gada decembrī izveidotās valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksas, kas 2012.gada 31.decembrī bija 1618 latu apmērā.

Dabas aizsardzības pārvalde neefektīvi budžeta līdzekļus izmantojusi, arī neorganizējot iepirkuma procedūru un noslēdzot 3654 latu vērtu līgumu, neievērojot normatīvo aktu prasības, kā arī apmaksu par pieņemšanas-nodošanas aktā apstiprinātiem izpildītiem darbiem 3285 latu apmērā grāmatvedības uzskaitē ir norādījusi kā avansa maksājumu, tādējādi neievērojot normatīvā akta prasības, kā rezultātā izdevumi netika attiecināti periodā, kad tie radušies.

Lai turpmāk izvairītos no šādas budžeta līdzekļu neefektīvas izlietošanas, Valsts kontrole ieteikusi uzlabot ministrijā un tās padotības iestādēs iekšējās kontroles sistēmu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+