×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. maijs, 2017
Drukāt

Valsts kontrole nosauc zemo pensiju iemeslu (22)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Valsts kontrole atzinīgi novērtē Labklājības ministrijas paveikto pensiju reformas īstenošanā un secina, ka pirms vairāk nekā 20 gadiem pieņemtais lēmums izveidot uz valsts sociālās apdrošināšanas pamatprincipiem balstītu trīs līmeņu pensiju sistēmu ir bijis pareizs, liecina pēc revīzijas publicētie secinājumi.

Sistēma ir veidota tā, lai pensijas apmērs visos trīs līmeņos būtu atkarīgs no personas veiktajām iemaksām. Pensiju 1. līmenis darbojas pēc paaudžu solidaritātes principa – sociāli apdrošināto personu veiktās iemaksas tiek novirzītas pašreizējo pensiju izmaksām, vienlaikus tās uzskaitot personas kontā “virtuāla” kapitāla veidā. Uz pensiju 2. līmeni novirzītās iemaksas veido uzkrājumu “reālas” naudas veidā un tiek investētas finanšu un kapitāla tirgū, iegūstot kapitāla pieaugumu. Savukārt pensiju 3. līmenis dod iespēju brīvprātīgi veidot privātu pensijas uzkrājumu.

Tomēr ne viss pensiju reformā iecerētais ir īstenojies. Pašlaik valstī nav izdevies pilnā apmērā realizēt pensiju 1. līmeņa mērķi – nodrošināt, ka minimālās pensijas apmērs sasniedz 20% no vidējās bruto algas valstī, tā mazinot pensionāru nabadzības risku. 2015. gadā 17% pensionāru valsts vecuma pensijas apmērs bija mazāks par plānoto minimālās pensijas apmēru. Lai gan ir pieteiktas reformas pensiju palielināšanai, tomēr to nav iespējams īstenot pie pašreizējiem un tuvākajā laikā plānotajiem pensiju budžeta ieņēmumiem.

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pensiju budžeta ieņēmumi nav pietiekami lielāku pensiju izmaksai, ir lielais personu skaits, kas iemaksas veic samazinātā apmērā vai neveic vispār kā mikrouzņēmumos nodarbinātie, pašnodarbinātas personas, patentmaksas maksātāji. Revīzijā apkopotā informācija liecina, ka kopš 2011. gada šo personu skaitam ir tendence pieaugt.

Mazo iemaksu veicēji līdzvērtīgi nepiedalās solidaritātes principa īstenošanā – pensiju izmaksā šodienas pensionāriem, jo 2011. gadā vienas vidējās vecuma pensijas izmaksai bija nepieciešamas deviņu mazo iemaksu veicēju iemaksas, bet 2015 gadā – jau 11. Turklāt mazo iemaksu veicēji pietiekami neuzkrāj arī savu sociālo nodrošinājumu, it īpaši nākotnes pensijas kapitālu, tāpēc pārējiem iemaksu veicējiem nākotnē tiem būs jānodrošina minimālās pensijas izmaksa.

Revīzijā veiktās aplēses liecina, ka, saņemot vienādu atlīdzību, mikrouzņēmuma darbinieks piecos gados uzkrāj gandrīz trīs reizes mazāku vidējo pensijas kapitālu nekā vispārējā nodokļu režīmā strādājošais. Mazu iemaksu sekas ir arī mazi slimības, maternitātes, bezdarba un citi pabalsti. Piemēram, 2016. gadā kāda persona, slimojot piecus mēnešus, ir saņēmusi slimības pabalstu 3,55 eiro. Tāpēc Valsts kontrole aicina meklēt risinājumus, lai panāktu mazo iemaksu veicēju līdzvērtīgu dalību ne tikai pensiju izmaksā šodienas pensionāriem, bet arī sava sociālā nodrošinājuma veidošanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Ja palielinās pensijas,nevarēs maksāt ierēdņiem lielos sociālos pabalstus pēc darba koplīgumiem ar nozaru arodbiedrībām,nepietiks naudas pat bijušo oligarhu pieticīgajām pensijām!

 2. Un tad vēl uztraucas – pensiju miljards nogrima Parex un Godmaņa dzīlēs un tur klusums…Stāsta ka kādu sīkanudu atdabūja – tas naivajiem …

 3. cik nu katrs iemaksājis, katra paša problēma

  • parazīt, pēc tevis Sibirija raud ! . Atbildēt

   cik tad tu iemaksāji(no tevis izkalpināto vergu pūliņiem), ka te brūķē lielu muti ? Kaut naglu sienā proti iedzīt ? Vai tikai demagoģiju dzīt ?

   • nu, tādi jau ir ģenētiski profesionālie postītāji.
    Tā viņi padomiju postīja, darba laikā ar bloknotiņu un zīmuli rokā, svarīgu purnu savilkuši, blandījās pa citu darba vietām, kamēr viņu darba daļu vajadzēja pārējai brigādei padarīt, tā viņi tagad posta “brīvo” Latviju līdzīgā stilā spamojot netā !
    “Brīva” Latvija,diemžēl, ir tikai šitādiem parazītiem.

 4. Kad beidzot beigs izmētāt pensijas fondus shēmotajiem kuri saņem neadekvātas pensijas laiks noteikt griestus

 5. Zemo pensiju iemesls-valsts pārvaldes milzīgais birokrātu slānis,kura komforts tiek nodrošināts galvenokārt uz sociālā budžeta rēķina.

 6. Nu cik var gvelzt muļķības par mikrouzņēmumiem? Strādāju mikrouzņēmumā kuram apgrozījums gadā ir +/- pieļautais maksimums, kopā esam 2 darbinieki un manas soc iemaksas ir uz pusi lielākas nekā tiem kas strādā normālā nodokļu režīmā. Mani tas pilnīgi apmierina, jo varam nomaksāt nodokļus pilnā apmērā un arī cilvēcīgi dzīvot. Tas ka valsts un pašvaldība nesaņem pietiekami IIN gan nav mana problēma, tāpat to naudu tikai izšķērdē nevis lietderīgi izmanto…

  • valsts un pašvaldību priekšniekos parasti lien zagļi un slaisti !
   Kārtīgi inženieri strādā ražošanā, nevis mēles kulstīšanā.

 7. Valsts iestādes neko lielu nozagt nevar, tāpēc valsts kontrolei nav citas jēgas kā vien darbavietu nodrošināšana šai iestādē strādājošajiem- uz nodokļu mksātāju rēķina. Bet iekšēju auditu veic pašas valsts institūcijas. Nekas nemainīsies, ja VK likvidēs.

 8. Kāpēc nav pieminēts fakts par Vadības naudas izņemšanu (miljarda) no pensiju fonda un neatdošanu?!!

  • tāpēc, ka nauda ir atdota sen jau – nesaprotu, vai raksti nepatiesību aiz nezināšanas vai tīšām melo, lai jauktu prātus pensionāriem.

   • ” … nauda ir atdota sen jau…” – tikai gaļdeguņu bankām 🙂 !!!
    Budžetam to vairs neredzēt kā savu ausu, demagog !!!

 9. Latvijā,atšķirībā no citām ES valstīm,jau nav atsevišķa pensiju fonda (pirmā līmeņa vecuma pensionāriem),jo no tā paša sociālā budžeta tiek izmaksātas arī miršanas un dzimšanas pabalsti,bērnu pabalsti,pensijas černobiļiešiem,invalīdiem kopš dzimšanas,izdienas pensijas utt.un pat novirzīts citiem mērķiem sociālajā budžetā uzkrātais miljards.

  • Vari painteresēties un būsi pārsteigts, ka ir gan atsevišķs pensiju budžets, tāpat kā ir atsevišķs budžets bezdarba pab, slimībai, maternitātei, utt.

 10. Nodokļu maksātājs 40 gadus! Atbildēt

  Smieklīgi! It kā nezinātu, ka Latvijā lielakā daļa iedzivotaju maksā nodoklus tikai no minimalās algas. Un tas jau izveidots pilnīgi sistemiski! Nosauciet kādu konkrētu uzņēmumu, kura vadība būtu par to sodīta kā tas ir , piemēram, ASV. Uz priekšu pedagogi, uz priekšu ārsti u.c., kuru iemaksas sedz visu nemaksātāju un bezdarbnieku medicīniskos un izglītibas pakalpojumus! Kad tas vienreiz mainīsies???!!!

  • Kā tu varēji 40 gadus maksāt nodokļus,
   ja “brīvā Latvija” vēl nav pat 30 gadus veca ???
   ———-
   Tavai(nodokļus 40 gadus maksājošā) zināšanai:
   par minimālo algu vergo 99% darba ņēmēji, kuri nav
   radinieki “saimniekiem” !

 11. interesanti! Tie, kas atmodas laikā stutējās gar interfronti, šodien pensijā saņem tūkstošus, nekādi strādātāji nebija padomju laikā , plānā galdiņa urbēji. Tie, kas stāvēja uz barikādēm dzīvo nožēlojami, skaitot centus, cik daudz maizes rikas var atļauties dienā apēst, izņemot tos, kas pamanījās tikt pie siles. Tautas kontrole varbūt var izrevidēt tautas faktisko stāvokli un tad paskatīties cik var iemaksāt pensiju fondā.Pasaules banka norādīja, ka jāievieš progresīvais nodoklis, kāpēc zaļie par to nerunā, jāsargā hūtei naudas maks?

 12. Pie mums jau
  VISS ir PAREIZI ,
  t. sk. Abrenes atdošana,
  prihvatizācijas,
  miljardu uzdāvināšana privātām bankām,
  birokrātijas uzbarošana,
  NATO krāpšana,
  pašu pieņemto lēmumu par DDD(deokupācija, dekolonizācija, deboļševizācija) NEIZPILDĪŠANA,
  Latvijas zemes izandelēšana ārzemniekiem(piedevām,par kapeikām),
  u.t.t.

Draugiem Facebook Twitter Google+