×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
29. jūlijs, 2013
Drukāt

Valsts krājobligācijas

Lūdzu, pastāstiet plašāk par valsts obligācijām!
 Juris Abramovičs 
Bauskas novadā

 

Krājobligācijas ir Latvijas valsts vērtspapīra veids – uz plašu iedzīvotāju loku orientēta droša ieguldījumu un uzkrājumu veidošanas alternatīva jau pastāvošajiem finanšu iestāžu piedāvājumiem. Ar obligācijām iedzīvotāji aizdod naudu valstij – iegulda savus brīvos finanšu resursus par vienu no visdrošākajiem finanšu instrumentiem pasaulē atzītajos valsts vērtspapīros, bet pretī iegūst iespēju uzkrāt šos līdzekļus un saņemt vēl arī procentu ienākumus.

Būtībā krājobligācijas ir līdzīgas banku depozītiem un savā ziņā tās var uzskatīt par noguldījumu Valsts kasē. Finanšu eksperti atzīst, ka tā ir laba investīciju alternatīva iedzīvotājiem, kas vēlas rīkoties īpaši piesardzīgi svārstīgos finanšu tirgus apstākļos.

Valsts kases preses sekretāre Eva Dzelme apstiprina, ka krājobligāciju uzdevums ir nodrošināt iespēju ikvienam Latvijas iedzīvotājam iegādāties valsts vērtspapīrus, tā savu naudu uz laiku aizdodot valstij.

Drošums esot viena no galvenajām krājobligāciju priekšrocībām salīdzinājumā ar citiem investīciju instrumentiem. Ieguldījumi šajās obligācijās turklāt nav atkarīgi no citiem finanšu tirgus dalībniekiem, un tos valsts garantē pilnā apjomā. Sākumā krājobligāciju izplatīšanas apjomi varētu būt relatīvi nelieli, bet, pievienojot jaunus izplatīšanas kanālus, vairāku gadu laikā valsts varētu pretendēt uz 100 līdz 150 miljonu latu piesaisti.

Krājobligāciju iegādes process ir tik vienkāršs kā bankas maksājums vai jebkurš cits pirkums internetā. Pirmajā posmā valsts parādzīmes ikviens Latvijas iedzīvotājs var iegādāties interneta mājaslapā: www.krajobligacijas.lv, autentificējoties caur kādu no internetbankām. Iegādājoties pirmās krājobligācijas, Latvijas Centrālajā depozitārijā, kas uzskaita, glabā un veic norēķinus par visiem Latvijā apgrozībā esošajiem vērtspapīriem, automātiski atveras vērtspapīru konts. Iedzīvotāji var izvēlēties starp krāj­obligācijām ar četriem dažādiem dzēšanas termiņiem – 6 mēnešu, 12 mēnešu, 5 gadu un 10 gadu.

Vienas obligācijas nomināls pagaidām ir viens lats, minimālais iegādes apjoms – 30 latu, bet maksimālais obligāciju iegādes apjoms ir 49 000 latu vienā pieteikumā, taču dienas laikā iesniedzamo pieteikumu skaits nav ierobežots.

Pēc izvēles izdarīšanas, cik daudz krājobligācijas un uz kādu termiņu pērk, tiešsaistē jāveic maksājums, un nākamajā darba dienā pēc norēķiniem krāj­obligācijas jau ir iedzīvotāja virtuālajā vērtspapīru kontā.

Krājobligāciju procentu likmes paredzēts noteikt atbilstoši apgrozībā esošo valsts vērtspapīru likmēm, kas raksturo tirgus situāciju. Pirmstermiņa dzēšanas gadījumā valsts nodrošina principu, ka ieguldītāja saņemtā summa kopā ar jau iepriekš izmaksātajiem fiksētā ienākuma maksājumiem (ja tādi ir bijuši) nav mazāka kā sākotnējais ieguldījums vai pat lielāka, ja pirmstermiņa dzēšana notiek vēlāk.

Valsts kase pašlaik veic sarunas ar Latvijas Pastu. Paredzams, ka valsts krājobligāciju iegāde tur būs iespējama ne ātrāk kā 2014. gada sākumā. Notikušas arī pirmās sarunas ar komercbankām, lai iesaistītu tās obligāciju izplatīšanā, taču ieviešanas termiņš šim izplatīšanas veidam vēl nav zināms.

Atgādinām, ka ar krājobligāciju palīdzību piesaistītos finanšu resursus izmanto vispārējām valsts budžeta finansēšanas vajadzībām – budžeta deficīta segšanai, valsts aizdevumu finansēšanai, valsts parāda pārfinansēšanai un budžeta regulāro izmaksu nodrošināšanai. Tātad arī valsts no obligācijām ir ieguvēja, jo resursi, kas novirzīti procentu samaksai par krājobligācijām, neaizplūst ārvalstu investoriem, bet gan paliek pie Latvijas iedzīvotājiem, samazinot mūsu atkarību no ārējiem aizdevējiem. Tas veicina valsts vērtspapīru tirgus attīstību, bet iedzīvotāji tā var piedalīties valsts funkciju finansēšanā.

SVARĪGI

• Jaunās krājobligācijas ir tikai virtuālas un papīra formā tās nevar iegādāties.

• Krājobligācijas virtuāli var iegādāties 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Pagaidām tās paredzēts izplatīt tikai interneta vietnē: www.krajobligacijas.lv.

• Pēc eiro ieviešanas krāj­obligācijas, kas iepriekš emitētas latos, pārvērtīs eiro valūtā. Tas notiks atbilstoši eiro ieviešanas kārtības likumā noteiktajiem principiem, ņemot vērā maiņas kursu, kāds apstiprināts ES padomē.

• No krājobligācijām gūto ienākumu neapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ir iespējama vienīgi neliela komisijas maksa (jāmaksā tikai bankas pārskaitījuma komisijas maksa, ja banka tādu piemēro).

• Krājobligācijas nevar pārdot, bet nepieciešamības gadījumā saņemt ieguldītos līdzekļus ir iespējams arī pirms obligāciju dzēšanas termiņa, realizējot savu ieguldījumu par tā brīža tirgus cenu. Tomēr šajā gadījumā jārēķinās, ka pirmstermiņa pārdošanas cena var būt arī zemāka nekā obligāciju iegādes cena.

• Valsts garantē krājobligācijās ieguldīto līdzekļu atmaksu visā valsts pastāvēšanas laikā pilnā apjomā.

• Krājobligācijās ieguldītos līdzekļus ir iespējams mantot.

UZZIŅA

• Valsts obligācija ir vērtspapīrs, kurš apliecina, ka konkrētās valsts valdība (obligāciju emitents) ir parādā naudu obligācijas turētājam. Emitentam ir pienākums atdot obligāciju turētājiem viņu iegādāto obligāciju nominālvērtību noteiktajā datumā nākotnē (obligāciju dzēšanas dienā), kā arī periodiski maksāt obligāciju īpašniekam iepriekš noteiktu procentu maksājumus (kuponus).

• Ieguldījumi finanšu instrumentos ir pakļauti riskiem. Visus riskus, kas saistīti ar šiem ieguldījumiem, pilnībā apzinās un uzņemas pats klients. Ieguldījumu vērtība perioda laikā var palielināties vai samazināties. Visus ar obligācijām saistītos maksājumus garantē tikai un vienīgi to emitents (valsts krājobligāciju gadījumā – valsts).

• Neskaidrību gadījumā zvaniet uz informatīvo tālruni 67229888 vai meklējiet informāciju internetā: www.krajobligacijas.lv!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+